Особові фонди вчених НАН України як інформаційна база з історії української зоологічної науки
Заявник | Шаповал Андрій Іванович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013) |
Захід | Історико-культурні фонди бібліотек: науковий опис і презентація цифрового ресурсу |
Назва доповіді | Особові фонди вчених НАН України як інформаційна база з історії української зоологічної науки |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
ОСОБОВІ ФОНДИ ВЧЕНИХ НАН УКРАЇНИ ЯК ІНФОРМАЦІЙНА БАЗА З ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЗООЛОГІЧНОЇ НАУКИ
Інститут архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (ІА НБУВ) є головним архівним підрозділом в системі НАН України з питань формування, зберігання, обліку й використання документів Архівного фонду НАН України. Документальний масив архівних фондів ІА НБУВ містить інформацію про діяльність НАН України від часу її створення до сьогодення і складається з документів академічних установ та документів особового походження вчених НАН України.
Документи, що відклалися в особових фондах вчених НАН України висвітлюють наукову, організаційну й громадську діяльність українських вчених та розкривають історію діяльності установ НАН України, в яких працювали науковці. Зоологічний напрям академічних досліджень представлено документами таких видатних вчених-зоологів як академіки Л. К. Гребень (ф. 249), О. М. Нікольський (ф. 232), І. Г. Підоплічко (ф. 139), В. П. Поспєлов (ф. 236), Д. К. Третьяков (ф. 174), член-кореспондент АН УРСР Є. В. Звєрезомб-Зубовський (ф. 88) та ін.
За останні два роки документальний масив ІА НБУВ поповнився новими фондами вчених, що працювали в галузі зоології, зокрема основоположника паразитоценології, гідропаразитології та іхтіопаразитології в Україні, академіка НАН України О. П. Маркевича; засновника національної колеоптерологічної й ентомологічної шкіл, члена-кореспондента НАН України В. Г. Доліна; фундатора української школи систематиків-герпетологів, одного із організаторів Національного науково-природничого музею НАН України, члена-кореспондента НАН України М. М. Щербака; дослідника проблем експериментальної гельмінтології й паразитології, ентомології та імунобіології, члена-кореспондента АН УРСР М. П. Савчука.
Унікальним за своїм змістом і обсягом є особовий архівний фонд О. П. Маркевича (ф. 121), який складається з чотирьох описів, що містять 1270 справ загальною кількістю 7939 документів за 1913−1999 рр. У фонді наявні наукові праці вченого (монографії, брошури, статті, доповіді за 1931−1994 рр.), у тому числі з історії зоології, чимала кількість з яких неопублікована, зокрема монографії «Исторический очерк развития анатомии», «Фауністичні дослідження на Україні за роки Радянської влади (1917−1967)» (1971) та ін.
До фонду увійшли документи, що висвітлюють діяльність О. П. Маркевича як академіка, члена Президії та академіка-секретаря Відділення загальної біології АН УРСР. Відклалися документи про роботу О. П. Маркевича на посадах завідувача відділів паразитології, гідропаразитології, директора Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена АН УРСР, завідувача сектору паразитології при Інституті зоології ім. І. І. Шмальгаузена АН УРСР, завідувача відділів гідропаразитології та паразитології водних тварин Інституту гідробіології АН УРСР. Цікавими є документи, які розкривають діяльність О. П. Маркевича як президента Українського республіканського наукового товариства паразитологів.
Широко представлено листування О. П. Маркевича з видатними вітчизняними та іноземними вченими (577 справ у кількості 1814 документів за 1932−1995 рр.), серед яких президент НАН України Б. Є. Патон, президент АН УРСР О. В. Палладін, академіки АН УРСР С. М. Гершензон, Д. К. Третьяков, академіки АН СРСР Є. Н. Павловський, К. І. Скрябін, академік Чехословацької АН О. Їровець, академік Польської АН В. К. Михайлов, академік Болгарської АН І. Й. Буреш та ін.
В особовому фонді В. Г. Доліна (ф. 342) містяться наукові праці вченого (8 монографій, 50 статей, брошура і декілька доповідей), у тому числі неопубліковані: «Зоология и научно-технический прогресс», «Про екологію», «Біоценози» та ін. Відклалися документи про роботу В. Г. Доліна на посадах заступника директора з наукової роботи та завідувача відділу загальної та прикладної ентомології Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, про участь вченого в наукових експедиціях інституту на терені України, Туркменістану і Казахстану. До фонду увійшли документи про діяльність В. Г. Доліна як члена Комісії АН УРСР з координації наукових досліджень в державних заповідниках України та документи про діяльність вченого як президента Українського ентомологічного товариства.
У фонді М. М. Щербака (ф. 295), що містить 400 справ загальною кількістю 3086 документів за 1927−2010 рр., на особливу увагу заслуговують неопубліковані статті вченого «До історії таксидермії на Україні», «Розстріляна біологія», документи про діяльність М. М. Щербака як співробітника Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, його участь в організації Національного науково-природничого музею НАН України, про роботу вченого на посаді директора Зоологічного музею Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України. До фонду увійшли документи про участь М. М. Щербака у понад 60 наукових експедиціях, серед яких особливий інтерес викликають щоденники, які вів вчений протягом 1946−1993 рр. під час перебування в експедиціях.
Серед документів особового фонду М. П. Савчука (ф. 312) є неопублікована монографія «Диалектический материализм и биология» (1940), доповідь та наукові статті вченого, в тому числі неопубліковані, зокрема, «Лисенківщина в стінах Одеського державного університету», «Вчені» (1966). Документи про вченого представлені статтями і спогадами про М. П. Савчука. У фонді відклалися документи з діяльності, які висвітлюють роботу М. П. Савчука на посадах ректора, професора та завідувача кафедри зоології Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова.
Таким чином, особові фонди вчених НАН України мають потужний інформаційний потенціал, який може бути використаний при дослідженні розвитку української зоологічної науки, окремих її галузей, історії діяльності установ НАН України зоологічного профілю та для відображення наукових досягнень видатних українських вчених-зоологів.
Ми в соціальних мережах