Забезпечення вільного доступу до наукової інформації через бібліотечні веб-сайти

ЗаявникАксьонова Наталія Дмитрівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідРозвиток інформаційно-аналітичної діяльності в умовах цифрового середовища
Назва доповідіЗабезпечення вільного доступу до наукової інформації через бібліотечні веб-сайти
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Виклики часу, розвиток ІКТ, ряд переваг електронних видань над друкованими, фінансові проблеми при комплектуванні традиційних фондів та ін., активно впливає на переосмислення бібліотечної діяльності, її напрямів, тому багато бібліотек включилися в процес формування бібліотечних електронних ресурсів.

Створення електронних ресурсів, формування електронних бібліотек є одним з пріоритетних напрямів розвитку бібліотек та безумовно пов’язане з питанням удосконалення бібліотечних веб-сайтів, які виконують роль провідника до широкого спектру наукової інформації, надають доступ до інформації віддаленим користувачам.

Головні вимоги, що позитивно впливають на імідж бібліотеки та популяризують здобутки бібліотеки в інтернет-просторі: безпроблемне та швидке входження на веб-сайт з будь-якої пошукової системи; представлення повної, оперативної інформації для користувачів про діяльність бібліотек (про створення та функціонування інформаційно-аналітичної, бібліографічної та довідкової продукції); забезпечення належних умов для швидкого і якісного пошуку інформації на сайті; інформування про події (наукові конференції, презентації, виставки) та надання доступу до електронних бібліотечних продуктів (електронних каталогів, бібліографічних матеріалів, інформаційно-аналітичної продукції), забезпечення доступу до повнотекстової наукової та іншої літератури.

Управління колекцією електронних ресурсів у бібліотеці – складний процес, який потребує чіткої організації, вироблення технологій щодо їх відбору, каталогізації, рекламування, аналізу статистики використання тощо.

Умовно створення електронних ресурсів можна розділити за такими напрямами:
- локальні , які створено за допомогою розкриття традиційних фондів (електронні каталоги, бази даних, інформаційно-аналітична, довідкова, реферативна продукція), а також оцифровування раритетних джерел;
- безоплатні ресурси (інформація, повнотекстові колекції отримані через Інтернет у вільному доступі);
- передплачені, ліцензовані електронні ресурси.

Крім основних критеріїв забезпечення чіткої організаційно-технічної підтримки у наданні інформації (адаптація під різні веб-броузери, відображення стилів, програмування, перевантаження веб-сторінок «важкими» елементами і т. д.), велике значення має змістовна частина електронних ресурсів, тобто контент, який формується виходячи з напрямку діяльності бібліотечних установ, аналізу запитів та потреб користувачів.

Критерієм відбору електронних ресурсів може бути застосована та ж політика, правила, що зазвичай використовують при відборі друкованих ресурсів. Ресурс повинен:
– відповідати науковим цілям та задачам, що виконуються в організаціях;
– доповнювати вже існуючі колекції;
– формуватися з урахуванням тематичного профілю;
– відповідати критеріям якості, наприклад, документ, пройшов через систему наукового рецензування або є продуктом авторитетного виробника;
– відповідати вимогам цільової аудиторії.

Бібліотека виконує важливу роль у забезпеченні наукових потреб, підтримки прогресу та встановлення наукової комунікації через надання «відкритого доступу» до всесвітньої інформації. Поняття «відкритого доступу» було визначено в 2001 р., на конференції в Будапешті та отримало назву Будапештська ініціатива Відкритого Доступу. Суть цієї ініціативи – це вільний доступ до наукової інформації через Інтернет, з правом кожного користувача читати, завантажувати, копіювати, поширювати, роздруковувати, шукати або робити посилання на повнотекстові статті, проводити пошук роботами-індексаторами, вводити їх як дані в програмне забезпечення або використовувати для інших законних цілей за відсутності фінансових, правових і технічних перешкод.

Підвищена увага ІФЛА до вирішення вказаної проблеми: у 1996 році на секції по комплектуванню та розвитку колекцій було підкреслено, що бібліотекам належить перевага в забезпеченні доступу до електронної інформації. Також ІФЛА вважає за необхідне законодавчо закріпити за бібліотеками та архівами можливість переведення в цифрову форму захищених авторським правом текстів і зображень з метою забезпечення їх збереження і консервації.

Сучасна роль бібліотек, як загальнодоступних центрів до інформації та знань: створювати рівні можливості усім категоріям користувачів працювати з електронним бібліотечним фондом, надавати відкритий доступ до всесвітніх наукових, освітянських, художньо-культурних електронних ресурсів.