Сучасний стан, проблеми та перспективи комплектування універсального підсобного фонду багатотомними виданнями

Заявникп'яткова ганна михайлівна (україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
Західне вказано
Назва доповідіСучасний стан, проблеми та перспективи комплектування універсального підсобного фонду багатотомними виданнями
Інформація про співдоповідачівГончаренко Маріанна Олексіївна
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

СУЧАСНИЙ СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ КОМПЛЕКТУВАННЯ УНІВЕРСАЛЬНОГО ПІДСОБНОГО ФОНДУ БАГАТОТОМНИМИ ВИДАННЯМИ
(тези)

Одним з беззаперечних прав людини є право на інформацію. Завдання і головний обов’язок бібліотек - надати цю інформацію в максимально повній і доступній формі.
На превеликий жаль, реалізувати ці права та обов’язки іноді неможливо через відсутність самої інформації. Традиційний носій інформації - паперова книга може бути пошкоджена, загублена або просто відсутня в бібліотечному фонді. Особливо прикрою є фрагментарна відсутнисть інформації - лакуни в багатотомних виданнях.
Сучасне інформаційне середовище надає можливість відновити цілісність носія інформації - багатотомного видання.
З метою покращення та повноти задоволення інформаційних потреб читачів здійснюється науково-дослідна робота на базі підсобного фонду читального залу гуманітарного, а нині - універсального профілю. З 2006 року проводиться моніторинг надходження багатотомних наукових, довідкових та художніх видань. Об’єктом дослідження стала інформаційна діяльність читальних залів універсального профілю, предметом - комплектність багатотомних видань універсального підсобного фонду. Завданням - отримання об’єктивних даних та вивчення можливостей восповнення відсутніх фрагментів інформації.
В межах дослідження було створено робочу картотеку відсутніх томів багатотомних видань. Аналіз даних за допомогою статистичних методів дозволив виявити певні закономірності. Більшість виявлених лакун складають перші томи багатотомних видань. Разом з тим, чимало видань обмежені лише першим томом. Деякі з них взагалі припинили видаватись або виходили обмеженим накладом.
Оцінюючи можливості ретроспективного комплектування, розглянуто такі шляхи: 1) купівля необхідних документів (неможли во через стабільну нестачу фінансування); 2) докомплектування за книгообміном з інших бібліотек (можливо тільки за наявності потрібних видань в обмінних фондах); 3) отримання необхідних видань у подарунок (маловірогідно); 4) докомплектування електронними версіями документів і створення, таким чином, комбінованого підсобного фонду - поєднання паперових та електронних видань.
В своєму науковому дослідженні ми розглядаємо поповнення фонду електронними версіями документів як найбільш перспективну. Вивчення можливостей сучасних технологій дозволяє запропонувати нову модель формування фонду та організації задоволення інформаційних потреб читачів.