Представлення бібліотек у блогах та соцмережах як засіб грамотного й ефективного позиціювання бібліотеки в інформаційному просторі

ЗаявникЧернявська Ліна Павлівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
Західне вказано
Назва доповідіПредставлення бібліотек у блогах та соцмережах як засіб грамотного й ефективного позиціювання бібліотеки в інформаційному просторі
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Трансформація інформаційного масиву в цифрову форму призвела до глобальних змін всієї системи інформаційних комунікацій. Бібліотеки все активніше виходять у соціальні мережі - вид мас-медіа, що використовують набір онлайнових технологій для спілкування між собою користувачам Інтернету. Найбільш значні серед них - соціальні мережі та блоги.
У бібліотечному середовищі пов’язують участь бібліотек у соціальних мережах та блогах зі створенням нового іміджу бібліотеки, формуванням її стратегії виживання в умовах втрати монополії на інформаційне обслуговування, спричиненими якісними змінами у сфері виробництва та отримання будь-яких видів інформації. Впровадження й комплексне використання бібліотечного сайту, блога, соціальних мереж і медіа дасть можливість грамотно й ефективно позиціювати бібліотеку в інформаційному просторі. Але для того, щоб ефективно використовувати нові можливості, бібліотеки мають опанувати нові форми ведення неформальних ділогів із читачами, співпраці із книжковими товариствами в Мережі. Соціальні медіа можуть допомогти бібліотекам лобіювати свої інтереси у суспільстві, залучити користувачів до обговорення й підготовки бібліотечних подій, а не лише запрошувати на різні заходи. Соцмедіа надають можливість ефективно вирішувати різні бібліотечні проблеми шляхом обговорення їх у Мережі з колегами, експертами та користувачами бібліотек.
Окремі фахівці вважають, що ключовими факторами соціальних мереж та блогів для бібліотек є:
- такі різновиди додатків, у яких користувач може самостійно створювати контент;
- технології об’єднання й оповіщення, котрі пов’язані з розповсюдженням новин;
- культура відкритості, яка робить контент доступним для розповсюдження й повторного використання;
- культура довіри, яка підтримує розповсюдження контенту, обговорення й внесення зауважень;
- сервіси соціальної співпраці, які допомагають розповсюджувати зображення, доповіді й коментарі;
- соціальні мережі, які надають можливість будь-кому реалізувати вищеназвані підходи.
На жаль, сьогодні відсутній єдиний реєстр (у будь-якій формі) українських бібліотечних блогів. Найповніший список з наразі існуючих українських і російських блогів подає "Бібліоміст". Серед 131 бібліотечних блогів, представлених на ньому, є як вітчизняні, так і зарубіжні блоги, серед яких можна виділити авторські (Блог Тетяни Ярошенко "Могилянська Бібліотекарка", Катерини Єфимової - "Мышь библиотечная", "Пан бібліотекар", блог бібліотекаря села Грем'яче, Острозького району, Рівненської області Лариси Лаптєвої "Я - бібліотекарка!" та ін.), і корпоративні (блоги бібліотек, їхніх об'єднань, відділів - Блог Могилянської Бібліотеки, «Библиотека без барьеров» - неофіційний блог Центра для читачів з особливими потребами Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, «Библиотеки и молодежь» - блог Російської державної бібліотеки для молоді, «Рок-н-ролл в библиотеке» - блог про автоматизацію бібліотек, бібліотеки, читачів, про наше теперішнє та майбутнє, блог Відділу краєзнавства ВОУНБ ім. К. А.Тімірязєва та ін.). Якщо спробувати класифікувати типи бібліотечних блогів української блогосфери, то, окрім авторських та корпоративних блогів, можна виділити такі групи:
- блоги, присвячені для професійного розвитку бібліотечних фахівців: http://rdob-blog.ucoz.ua/ - "Libr.Net" (методичний блог Рівненської державної обласної бібліотеки), http://bibliote4nyj-autoban.blogspot.com/ -"Бібліотечний автобан" (програми "Бібліоміст"), http://metodist-biblioteki.blogspot.com/ - Методист библиотеки - блог научно-методического отдела Харьковской государственной научной библиотеки им. В.Г. Короленко, http://bibmaf.blogspot.com/ - «Бібліомафія», шкідливі поради для бібліотечно-блогерської громади та ін. У них анонсуються важливі для бібліотек заходи, акції, подаються звіти про проведену методичну роботу, інформація про досягнення в галузі медіатехнологій, пропонуються для обговорення проблемні питання бібліотечної роботи тощо. У цій групі блогів спостерігається значна кількість коментарів від читачів-бібліотекарів, які зацікавлені в професійному самовдосконаленні.
- блоги відділів бібліотек: http://artlibraryblog.wordpress.com - "LIBRARY ART BLOG" - блог відділу мистецтв Київської міської спеціалізованої молодіжної бібліотеки «Молода гвардія»; http://artsvitluca.blogspot.com - Art-світлиця - Блог відділу літератури з мистецтва Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки та ін.
http://texknuga.blogspot.com - Світ очима технічної книги: блог відділу технічної літератури Тернопільської ОУНБ, http://technoec.blogspot.com/ - блог техніко-економічного відділу Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка "Світ науки, техніки та економіки" та ін. Ці блоги інформують користувачів про заходи, що відбуваються в бібліотеках, та анонси подій, нові надходження у відділи, про популярні публікації з тематики відділів. На жаль, коментарів до постів у цій групі блогів майже немає.
- бібліотечні блоги, орієнтовані на дітей, молодь та їхніх батьків, вчителів: http://detidnepra.blogspot.com/ - блог «Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей", http://detbiblioteka.blogspot.com/ - Блог районної дитячої бібліотеки Сімферопольскої ЦБС та ін. Пости цієї групи блогів коментуються досить жваво як дітьми, так і дорослими.
Найбільш коментованими є бібліотечні блоги, що містять інформацію про інновації в установах, їхній розвиток за кордоном, продукти і послуги, які можна запровадити в українських бібліотеках.
Серед тем, що активно обговорюються в українській бібліотечній блогосфері – проблема реалізації ініціативи Відкритого доступу та проблеми самоархівації робіт, проблеми представлення бібліотек в соціальних мережах (Пан бібліотекар), програми популяризації читання, проблеми університетської науки, авторського права, наукової комунікації в цифрову епоху (Могилянська Бібліотекарка). Бібліотечні блоги також представляють й обговорють нові видання, які можуть зацікавити як бібліотечних фахівців, так і користувачів бібліотек.
Бібілотеки почали активно використовувати можливості блогів та соцмереж для інофрмування громадян про діяльніть державних органів влади. Так, Українська бібліотечна асоціація з 2009 року впроваджує проект ПСП II по створенню пунктів доступу громадян (ПДГ) до інформації органів державної влади у бібліотеках України.
Тож бібліотеки все більше використовують нові можливості для просування своїх послуг, ресурсів, підтримки інтересу до бібліотеки, книги, читання. Кожна бібліотека використовує ті соцмережі, які є найбільш популярними у місцевій спільноті. Просування ресурсів та інформаційних сервісів бібліотеки відбувається поступово й успіх у цій справі залежить від продуманості її стратегії й технології.