«Трансформація інформаційної функції бібліотек в інформаційно-аналітичну під впливом реалізації інформаційних запитів органів державної влади»

ЗаявникПальчук Валентина Едуардівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідРозвиток інформаційно-аналітичної діяльності в умовах цифрового середовища
Назва доповіді«Трансформація інформаційної функції бібліотек в інформаційно-аналітичну під впливом реалізації інформаційних запитів органів державної влади»
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Валентина Пальчук,
мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ


Сучасні тенденції розвитку базових функцій інформаційно-аналітичних підрозділів бібліотек

На всіх етапах розвитку людської цивілізації з часу виникнення бібліотек їх функціонування зумовлене соціальною затребуваністю. У структурі соціальних запитів завжди важливими були ті, що пов’язані із організацією суспільства, вдосконаленням управлінської діяльності, відповідними інформаційними обмінами. Відповідно розвивався і спектр бібліотечних функцій. У 90-ті роки сформувалося кардинально нове бачення розвитку бібліотечної діяльності, визначення її завдань і цілей у задоволенні інформаційних потреб українського суспільства. Усе більш зростаючі обсяги інформаційних потоків на основі широкого впровадження в усі галузі суспільної діяльності інформаційно-телекомунікаційних технологій зумовили розвиток інформаційної інфраструктури в напрямі орієнтації на інтелектуально-інформаційні види діяльності, що передбачають роботу з великими обсяги інформації, яка проходить певне аналітичне опрацювання і набуває необхідних функціональних ознак її використання в суспільній практиці. У результаті отримали поштовх до різноманітних напрямів розвитку інформаційні центри, що спеціалізуються на виробництві і продажу різних за тематикою і призначенням БД (фактографічних, бібліографічних, повнотекстових і т. п.), інформаційно-аналітичних матеріалів (дайджестів, оглядів і т. п.), орієнтованих на користувачів, що бажають отримати оперативний інформаційно-інтелектуальний продукт за індивідуально сформованими запитами.
У зв’язку з цим, суспільна затребуваність визначила напрями змін акцентів у системі проявів соціальних функцій бібліотек. Значна увага приділяється реалізації інформаційної функції, що з розвитком електронних технологій надає бібліотечним закладам статусу рівноправного партнера серед інших суспільних інститутів у розвитку українського суспільства на нових інформаційних засадах. Інформатизація не лише дала можливість доступу суспільства до наявних інформаційно-інтелектуальних ресурсів вітчизняного і зарубіжного виробництва, але й створила можливості для масового продукування нової інформації у все зростаючих обсягах. У зв’язку з цим зміст інформаційної функції бібліотеки у все більшій мірі пов’язується з генерацією інформації про інформацію чи «інформації на базі інформації».
Що ж стосується управлінських структур, то інформаційне забезпечення їх діяльності в Українській державі набуває особливого значення. По відношенню до цієї категорії користувачів реалізація і розвиток інформаційної функції набуває значної виразності в бібліотечній діяльності. Це означає, що для бібліотеки її функції визначаються залежністю від інформаційних потреб як окремих груп (категорій) її користувачів, так і суспільства в цілому. Тобто, завдання полягає в тому, щоб визначити, які методологічні, організаційні і програмно-технологічні засади необхідно впроваджувати в бібліотечну діяльність, який асортимент інформаційних продуктів та послуг із відповідною інформаційно-тематичною змістовністю необхідно надавати корпоративним користувачам в процесі їх обслуговування тощо.
Практика вдосконалення реалізації інформаційної функції бібліотек у процесі співробітництва з управлінськими, політичними, економічними структурами, науковими центрами зумовлює відповідно до запитів цих користувачів посилення аналітичної складової в їх обслуговуванні. Дана тенденція бібліотечного обслуговування у свою чергу визначила вектор розвитку інформаційної функції. Потреба в інформаційно-аналітичних продуктах бібліотек обумовлена об’єктивним запитом користувачів, і особливо – у середовищі владних структур, одержати уявлення про основні тенденції змін в змістовному наповненні великих масивів інформації, що відображає розвиток суспільних процесів.
Активізація процесу посилення аналітичної складової на базі вдосконалення технології аналітико-синтетичної обробки великих масивів інформації в бібліотеках створило умови для трансформації традиційної інформаційної функції в інформаційно-аналітичну. У даному разі йдеться не лише про виробництво відповідних видів інформаційно-аналітичної продукції (фактографічні, реферативні тощо). Вагомого значення набуває організація досліджень на базі опрацювання масивів інформаційно-інтелектуальних ресурсів з метою виявлення і передбачення проблемних ситуацій у керованій сфері при вивченні суспільних процесів, розробки рекомендацій щодо їх подолання та підготовка необхідних інформаційно-аналітичних матеріалів, що стають підґрунтям для прийняття управлінських рішень.
Розвиток інформаційно-аналітичної функції діяльності бібліотек передбачає підвищення аналітичного рівня продуктів бібліотеки як результат використання інтелектуальних технологій опрацювання інформації, що сприятиме якісному інформаційному забезпеченню процесу управління. Він проходить шлях від аналітико-синтетичної і логічної переробки первинних документів, яка передбачає інформаційне згортання, до «якісно-змістовного перетворення інформації, що функціонально перетинається з науковою (виробництво нового знання) і управлінською (розробка варіантів рішень, моделей тощо) діяльностями». Процес реалізації інформаційно-аналітичної функції пов’язаний із виробництвом бібліотечних продуктів, що передбачає проведення опрацювання інформації на семантичному (змістовному) рівні з додатковим дослідженням сфери управління, детальним розбором проблемної ситуації, життєво важливих процесів суспільства в режимі інформаційного моделювання суспільних проблем, варіантів розвитку подій, моделей конкретних дій у проблемних ситуаціях тощо, з обов’язковим вмістом умовиводів і винесенням висновків, рекомендацій, наданням прогнозів і т. п.