Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського і Конституційна Асамблея: новий етап співробітництва

ЗаявникНатаров Олег Олександрович (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідРозвиток інформаційно-аналітичної діяльності в умовах цифрового середовища
Назва доповідіНаціональна бібліотека України імені В. І. Вернадського і Конституційна Асамблея: новий етап співробітництва
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Наразі є актуальними розроблення науково-обґрунтованої Концепції внесення змін до Конституції України та підготовка на її основі законопроекту (законопроектів) про внесення змін до Конституції України.
Реформування системи суспільного врядування та державного управління має відбуватися на основі положень Конституції, визнаної і підтриманої Українським народом. Досягнення цієї мети, як свідчить досвід попередніх спроб організації конституційного процесу в Україні, залежить від дотримання принципів прозорості й легітимності і на етапі розроблення й обговорення пропозицій щодо конституційних змін, і під час затвердження остаточної редакції Основного Закону.
З метою забезпечення найвищого рівня легітимності конституційного процесу було затверджене принципове рішення про те, що вперше в історії України над проектом Основного Закону працюватимуть широкі кола української громадськості, потенціал якої буде акумульовано й розкрито в межах роботи Конституційної Асамблеї, діяльність якої ґрунтується на принципах верховенства права, колегіальності, самоврядності, прозорості, відкритості та гласності, незалежності у прийнятті рішень, а також на засадах професіоналізму і науковості, що є основою для ефективного, вільного та конструктивного обміну думками (діалогу), створення атмосфери довіри.
Науковий супровід удосконалення Основного Закону покликаний гарантувати демократичний розвиток Української держави та суспільства, стати фундаментом комплексу реформаторських дій, спрямованих на формування демократичного державного ладу.
З початку нового тисячоліття активізували діяльність у сфері політико-правових інформаційних обмінів сучасні бібліотеки. Мова йде, зокрема, про формування баз даних та інших інформаційних ресурсів правового характеру, проведення наукових досліджень та інформаційно-аналітичної роботи з питань політико-правової проблематики, надання юридичної консультативної допомоги тощо.
В Україні вітчизняні бібліотеки та інформаційні центри є потужними складовими національної інформаційної інфраструктури, їх розвиток характеризується динамічним формуванням традиційного та електронного середовища, активізацією використання їх потенціалу суспільством, впровадженням сучасних інновацій, пов’язаних із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій.
Найбільшою бібліотекою України, головним науково-інформаційним центром держави, що входить до найбільших національних бібліотек світу, є Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ).
20 вересня 2012 р. в офісі першого Президента України Л. Кравчука відбулося підписання Угоди про співробітництво між Конституційною Асамблеєю та Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського НАН України.
З метою забезпечення інформаційного супроводу діяльності Конституційної Асамблеї України, сприяння утвердженню і розвитку національної конституційної традиції, якісному вдосконаленню чинної Конституції України та орієнтований на задоволення інформаційно-аналітичних запитів органів державної влади, громадських організацій, наукових працівників, експертів та громадян у сфері конституційного процесу був створений інформаційний ресурс «Конституційна Асамблея. Електронна бібліотека НБУВ».
Інформаційні матеріали Бібліотеки «Конституційна Асамблея» відображають: конституційне законодавство України та зарубіжних країн; конституційний процес в Україні та зарубіжних країнах; конституційне право України; діяльність Конституційної Асамблеї України; діяльність органів державної влади, політичних партій, громадських організацій, наукового та експертного середовища та осіб, які так чи інакше пов’язані з реалізацією ідеї реформування Конституції України.
Бібліотека сприяє акумуляції інформаційних матеріалів та створенню необхідних умов для користування ними; науковому опрацюванню документів і створенню науково-довідкового та довідково-пошукового апарату; формуванню системи електронних інформаційних ресурсів, зокрема, повнотекстової, бібліографічної та фактографічної бази даних «Конституції країн світу» «Конституційні традиції України» та ін.; інформуванню про систему електронних інформаційних ресурсів органів державної влади в Україні; запровадженню матеріалів у науковий, освітній, культурний обіг.
Функціонування Бібліотеки «Конституційна Асамблея» забезпечується шляхом координації роботи структурних підрозділів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського – Національної юридичної бібліотеки, Фонду Президентів України, Служби інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади, Відділу довідково-бібліографічного обслуговування.
На задоволення інформаційних запитів членів Конституційної Асамблеї України, органів державної влади, громадських організацій, наукових працівників та експертів орієнтований бюлетень інформаційно-аналітичних матеріалів «Конституційна Асамблея: політико-правові аспекти діяльності», що видається з липня 2012 р. Бюлетень містить розділи «Від першої особи», «Члени Конституційної Асамблеї про вдосконалення конституційного процессу», «Аналітичний ракурс», «Новини про діяльність Конституційної Асамблеї», «Позиція влади, політичних партій, громадських організацій», «Експертна думка», «Конституційні процеси зарубіжних країн» «Нові надходження до НБУВ» тощо.
Отже, зважаючи на те, що на сьогодні бібліотеки, відповідаючи на сучасні виклики, розширюють спектр послуг правового інформування, активізують діяльність у сфері політико-правових інформаційних обмінів та відіграють все більшу роль у наданні громадськості вільного доступу до правової інформації та забезпеченні відкритості влади для громадян, цілком логічним є співробітництво Конституційної Асамблеї з найбільшою бібліотекою України, головним науково-інформаційним центром держави, – Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського.