Модернізація робочих таблиць бібліотечної класифікації як наслідок вирішення сучасних проблем сільськогосподарської науки
Заявник | Медвідь Тетяна Петрівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013) |
Захід | не вказано |
Назва доповіді | Модернізація робочих таблиць бібліотечної класифікації як наслідок вирішення сучасних проблем сільськогосподарської науки |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Медвідь Тетяна Петрівна
молодший науковий співробітник
відділу систематизації
Національна бібліотека України
ім. В. І. Вернадського
Модернізація робочих таблиць бібліотечної класифікації як наслідок вирішення сучасних проблем сільськогосподарської науки
У наш час актуальним є завдання адаптації робочих таблиць класифікації (РТК) Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (НБУВ) до реалій сьогодення. Вирішити це питання можна модернізацією РТК, а саме усуненням недоліків у структурі основних та допоміжних таблиць класифікації, які не адаптовані до сучасного розвитку науки та суспільства.
Бурхливий розвиток природничо-технічних наук, до складу яких входить і сільськогосподарська наука, міждисциплінарне збагачення дослідницького інструментарію, введення у науковий обіг багатьох нових понять і фактів спонукало до необхідності поліпшити структуру РТК і самого процесу систематизації.
РТК НБУВ укладені на основі повного варіанта таблиць ББК для наукових бібліотек. Згодом вони стали фундаментальною основою для створення «Рубрикатора Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського».
РТК, за якими здійснюється систематизація всього інформаційного потоку розділу «П Сільське і лісове господарство. Сільськогосподарські і лісогосподарські науки» у НБУВ, потребують ретельного перегляду, вивчення та удосконалення. Адже з кожним роком кількість документів стрімко збільшується, виникають нові поняття та сфери сільськогосподарської діяльності, які не знаходять свого повного відображення в їх структурі.
У структурі РТК відповідного розділу відбулися зміни різного характеру: від введення нових рубрик і підрубрик, створення нових методичних вказівок і посилань до повної перебудови деяких підрозділів. Значно доповнився новими рубриками підрозділ «П0 Природничонаукові і технічні основи сільського господарства». Це досить масивний підрозділ, структура якого містить багато наук. Після редагування цей підрозділ відповідає сучасному стану класифікації таких наук як: агроекологія, ґрунтознавство, агрохімія, сільськогосподарська мікробіологія, сільськогосподарська меліорація. Для деталізації рубрики «П072 Трактори, сільськогосподарські машини та знаряддя» залучено цілий ряд ще не використаних типових поділів.
Кількість головних рубрик підрозділу «П1 Загальне рослинництво» залишилася незмінною. Проте деякі рубрики були доповнені низкою нових підрубрик. Наприклад: рубрика «П131 Селекція і генетика культурних рослин» була доповнена актуальними на даний час в сільськогосподарській науці підрубриками:
«П131.9 Інші методи селекції культурних рослин»;
«П131.98 Методи біотехнології в селекції культурних рослин»;
«П131.985 Клітинна інженерія в селекції культурних рослин»;
«П131.968 Генетична інженерія в селекції культурних рослин».
Відповідно до даних підрубрик було утворено аналогічні нові типові поділи для підрозділу «П2 Спеціальне рослинництво»:
-319 Інші методи селекції культурних рослин;
-319.8 Методи біотехнології в селекції культурних рослин;
-319.85 Клітинна інженерія в селекції культурних рослин;
-319.68 Генетична інженерія в селекції культурних рослин.
Це дозволило полегшити інформаційний пошук даної тематики серед великого масиву друкованих видань та електронних ресурсів.
Подібні доповнення відбулися у підрозділі «П5 Загальне тваринництво», Наприклад, утворення таких підрубрик як: «П545.12 Окремі речовини та біогенні стимулятори в кормах та годівлі тварин»; «П545.121 Білки та інші азотовмісні речовини»; «П545.122 Вітаміни»; «П545.123 Мікроелементи»; «П545.125 Ферменти» спонукало до розширення типових поділів підрозділу «П6 Спеціальне тваринництво», які на даний час широко використовуються при систематизації відповідної літератури. Передумовою для створення даних підрубрик стали зміни, які відбулися у веденні галузі тваринництва, а особливо при застосуванні нових кормових добавок.
Значних змін зазнав підрозділ «П8 Ветеринарія». Цьому сприяв стрімкий розвиток ветеринарної науки в другій половині ХХ ст. – на початку ХХІ ст. В даному підрозділі повністю змінена структура деяких головних рубрик, які в свою чергу доповнені новими рубриками, підрубриками, типовими поділами, методичними посиланнями, вказівками тощо. На даний час структура підрозділу «П8 Ветеринарія» – це 10 головних рубрик, 28 підрубрик, до складу яких входить значна кількість дрібних рубрик та типових поділів.
Отже, суспільна потреба в організації наукового знання визначає напрям модернізації РТК, а модернізація РТК розділу «П Сільське і лісове господарство. Сільськогосподарські і лісогосподарські науки», у свою чергу, прямою мірою впливає на покращення інформаційного пошуку. Це дозволяє читачеві (користувачеві) якнайшвидше знайти потрібний йому інформаційний ресурс для виконання певної наукової роботи. Кінцевим результатом цієї роботи є створення нових технологій, написання наукових праць, створення нових інформаційних ресурсів, в яких висвітлюються сучасні проблеми сільськогосподарської науки. Отже, розвиток РТК тісно пов'язаний із розвитком сільськогосподарської науки і навпаки, розвиток сільськогосподарської науки є однією із передумов подальшого розвитку РТК відповідного розділу.
Ми в соціальних мережах