Тематичний спектр публікацій українських вчених з питань державного управління у Загальнодержавній реферативній базі даних “Україніка наукова”

ЗаявникКлюшнікова Олена Валентинівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідРозвиток інформаційно-аналітичної діяльності в умовах цифрового середовища
Назва доповідіТематичний спектр публікацій українських вчених з питань державного управління у Загальнодержавній реферативній базі даних “Україніка наукова”
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Інформаційно-комунікаційні технології є одним з найважливіших факторів, що впливають на формування суспільства XXI століття. Їх революційний вплив стосується всіх сфер людської діяльності. Інформаційна складова відіграє суттєву роль у розвитку світової економіки, дозволяє ефективно вирішувати економічні та соціальні проблеми. Людство вступило в епоху інформаційного суспільства.
Один з авторів концепції інформаційного суспільства, професор кількох японських і зарубіжних (переважно американських) університетів Й. Масуда у своїй праці „Комп’ютопія”, яка вийшла у світ 1966 р., охарактеризував майбутнє інформаційне суспільство, окреслив його основні риси, змалював його переваги, а також вади і потенційні небезпеки. Сьогодні в Україні відбувається інтенсивна інформатизація більшості сфер людського життя та діяльності, а це є запорукою того, що новітні інформаційні технології невдовзі стануть визначальними чинниками розвитку українського соціуму, оскільки наша держава прагне досягти ідеалів, проголошуваних Й. Масудою, а саме – правового громадянського суспільства, вільної системи управління громадян, відходу від старої бюрократичної системи, мінімізації небезпеки виникнення „автоматизованої держави”, забезпечення безпосередньої участі громадян в управлінні країною, розширення прав і свобод всіх членів суспільства тощо [1].
З розвитком інформаційно-комунікаційних технологій все більшу роль у системі документальних комунікацій суспільства відіграють бібліотеки, що нині перетворюються із книгозбірень на інформаційні центри та значну увагу приділяють створенню електронних інформаційних ресурсів. В контексті вирішення даних проблем підвищується роль одного з найвагоміших вітчизняних електронних ресурсів “Україніка наукова” - Загальнодержавної реферативної бази даних, призначеної для інформаційного обслуговування вчених України, представлення української науки у світовому інформаційному просторі та повного відображення друкованих праць вітчизняних учених з усіх галузей науки, зокрема, з проблем державного управління та адміністративного права.
Масив публікацій з питань державного управління та адміністративного права, відображених у Загальнодержавній БД “Україніка наукова“ нараховує близько 8 000 документів. Їх розподіл за видами першоджерел виглядає наступним чином (станом на 01.05.2013 р.):

Рисунок 1 Розподіл публікацій за видами документів
Результати аналізу видового розподілу усіх публікацій з питань державного управління та адміністративного права свідчать, що книги та статті з періодичних і продовжуваних видань за кількістю записів представлені майже рівними частками – 2 740 та 2 696 записів відповідно, що складає – 34 %. Більшість статей вміщені у збірнику наукових праць “ Держава і право. Юридичні і політичні науки”, журналах “Право України” та “Право і безпека”. Автореферати дисертацій за кількістю публікацій представлені меншою кількістю – 2 558 записів, що складає – 32 %. Результати аналізу свідчать, що найбільше дисертацій захищено з наукових проблем і завдань державного управління, що пов’язані з управлінням економікою, а також з державотворчою діяльністю та гуманітарною сферами.
За тематичним змістом основними питаннями досліджень науковців є правовий аспект становлення української національної ідеї, визначення чинників, що сприяють її утвердженню. Особливого значення на сучасному етапі набувають проблеми адміністративно-територіального, організаційного, функціонального, фінансово-економічного і правового аспектів реформування організації територіального устрою та системи місцевого самоврядування. Висвітлюються механізми підвищення ефективності прийняття управлінських рішень на вищому, територіальному та місцевому рівнях. Значна кількість публікацій присвячена питанням порядку утворення і функціонування: Верховної Ради України, Рахункової Палати, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Президента України, Ради національної безпеки і оборони, Кабінету Міністрів України та інших органів виконавчої влади; органів і посадових осіб місцевого самоврядування; органів судової влади, прокуратури та деяких інших органів правоохоронних органів. Автори публікацій наголошують на необхідності розмежування статусу та функцій політичних діячів і державних службовців, нових підходів до регулювання поведінки державних службовців. Зосереджується увага на проблемах підготовки та підвищення кваліфікації управлінських кадрів, вивчення та адаптації світового досвіду в сферах державного управління та місцевого самоврядування.
Результати проведеного дослідження свідчать, що важливого значення набувають питання вдосконалення системи державного управління, оскільки саме від ефективності управлінської діяльності залежить створення умов для реалізації та захисту прав і свобод громадян. Забезпеченню реалізації цих питань сприятиме підвищення інформаційного потенціалу наукових досліджень українських вчених.
Список використаної літератури:
1. Маруховський О. Переваги та вади інформаційного суспільства // Політичний менеджмент. - 2005. - № 1 (10). - C.127-136