Проблеми та перспективи бібліотечно-інформаційного обслуговування аграрної галузі України в умовах реформи місцевого самоврядування (на прикладі Житомирського регіону)

ЗаявникІгнатюк Марина Вікторівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 1.Інформаційно-комунікаційна діяльність бібліотек: завдання інтеграції з галузями освіти, науки, культури
Назва доповідіПроблеми та перспективи бібліотечно-інформаційного обслуговування аграрної галузі України в умовах реформи місцевого самоврядування (на прикладі Житомирського регіону)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Агропромисловий комплекс України (АПК) – важливий сектор національної економіки, який об’єднує різні види економічної діяльності, як виробництво сільськогосподарської продукції, продуктів харчування, а також доставка їх до кінцевого споживача.
В Україні розпочалася реформа місцевого самоврядування та організації влади у регіонах, яка передбачає децентралізацію влади і суттєве розширення повноважень територіальних громад, формування виконавчих органів місцевими радами, розширення матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування, дієві механізми участі громадськості в прийнятті рішень органами місцевого самоврядування.
19 березня 2015 р. під час 30 сесії Житомирської обласної ради депутати затвердили Стратегію розвитку Житомирської області на період до 2020 р. Стратегія розвитку Житомирщини представляє область у майбутньому як промислово-аграрний регіон, що демонструє сталий економічний розвиток, зростання багатогалузевої промисловості та сільського господарства, посилення конкурентних позицій.
У 2015 р. затверджений проект концепції Державної цільової програми розвитку аграрного сектору економіки України на період до 2020 р., в якому зазначені наcтупнi проблеми:
 непоінформованість значної частини сільськогосподарських товаровиробників про кон’юнктуру ринків (внутрішнього та зовнішніх) та умови ведення бізнесу в галузі;
 недостатній рівень впровадження досягнень науково-технічного прогресу і поширення прогресивних технологій для практичного застосування.
Найоптимальніший шлях вирішення означених проблем – створення і розвиток національної мережі поширення аграрних знань, який включає в себе інформування сільгоспвиробників щодо сучасної аграрної технології, кон’юнктури вітчизняного і зарубіжного ринків та особливості ведення бізнесу в галузі сільського господарства.
Використання потенціалу бібліотек аграрного профілю, як найважливішої частини сільськогосподарських інформаційно-консультаційних служб, для розвитку сільського господарства і сільських територій в Україні дозволить забезпечувати користувачів достовірною, науково обґрунтованою і апробованою інформацією, що враховує національну та регіональну специфіку.
Регіональна специфіка Житомирського регіону відображена в Стратегії розвитку на період до 2020 р.
Більшість бібліотек аграрного профілю Житомирщини входять в Об’єднання сільськогосподарських бібліотек. Головною бібліотекою Об’єднання та його науково-методичним центром є Наукова бібліотека Житомирського національного агроекологічного університету (ЖНАЕУ). Наразі до територіального Об’єднання входить 10 сільськогосподарських бібліотек технікумів, коледжів, науково-дослідних установ.
Бібліотечно-інформаційне обслуговування аграрної галузі Житомирського регіону в умовах реформи місцевого самоврядування при децентралізації влади на даний час стикається з наступними проблемами:
 недостатність бюджетів громад Житомирського регіону для повноцінного фінансування сільськогосподарських бібліотек, розташованих на її території;
 підвищення ризику закриття філіалів сільськогосподарських бібліотек за рахунок збільшення адміністративно-територіальних одиниць;
 зміна сформованих раніше систем міжбібліотечної взаємодії у зв’язку з передбачуваним закриттям філій сільськогосподарських бібліотек.
Об’єднання сільськогосподарських бібліотек Житомирщини слід розглядати як корпоративну бібліотечно-інформаційну систему, комбіновану за галузевими (аграрна галузь) і адміністративно-територіальними (Житомирський регіон) ознаками.
Можна визначити наступні перспективи бібліотечно-інформаційного обслуговування аграрної галузі Житомирського регіону в умовах реформи місцевого самоврядування щодо децентралізації влади:
 комплектування документами, формування власних баз даних, організація доступу до передплачених електронних науково-інформаційних ресурсів аграрної галузі інших установ і організацій;
 наукова та технічна обробка документів і електронних науково-інформаційних ресурсів аграрної галузі;
 поповнення зведеного електронного каталогу;
 удосконалення електронної доставки документів (ЕДД);
 формування Інституційного репозитарію (електронного архіву);
 організація корпоративного виконання бібліотечної віртуальної довідки;
 формування електронного архіву виконаних довідок;
 організація взаємодії з іноземними сільськогосподарськими бібліотеками та їх об’єднаннями (наприклад, ІРБІС-корпорація) .
Дослідження проблематики та перспектив бібліотечно-інформаційного обслуговування аграрної галузі України в умовах реформи місцевого самоврядування при децентралізації влади є актуальним питанням, вирішення якого дозволить знизити негативний вплив таких чинників, як недостатній рівень фінансування сільськогосподарських бібліотек, ризик втрати інформаційних ресурсів та документів в аграрної галузі при злитті або закритті сільськогосподарських бібліотек під час проведення реформи. Для Житомирського регіону головною частиною середовища поширення аграрних знань може стати Об’єднання сільськогосподарських бібліотек як корпоративна бібліотечно-інформаційна система, комбінована за галузевою та адміністративно-територіальною ознаками, Головною бібліотекою якої є Наукова бібліотека Житомирського національного агроекологічного університету.