Контент-аналіз польського видання «Річ Посполита» (Rzeczpospolita) як джерела формування інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси»

ЗаявникПольовик Світлана Миколаївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 3. Бібліотека як суспільно-інформаційний центр наповнення соціальних комунікацій
Назва доповідіКонтент-аналіз польського видання «Річ Посполита» (Rzeczpospolita) як джерела формування інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси»
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 316.774:070 (438)
Світлана Польовик,
канд. наук із соц. ком., мол. наук. співроб. Фонду Президентів України Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
КОНТЕНТ-АНАЛІЗ ПОЛЬСЬКОГО ВИДАННЯ
«РІЧ ПОСПОЛИТА» (RZECZPOSPOLITA) ЯК ДЖЕРЕЛА ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОГРАФІЧНОГО БЮЛЕТЕНЯ «УКРАЇНА У ВІДГУКАХ ЗАРУБІЖНОЇ ПРЕСИ»
Увага дослідників різних галузей науки до дослідження газетної інформації щодо актуальних подій у повсякденному житті суспільства не втрачає своєї актуальності у процесі формування поглядів громадян, закономірно викликаючи підвищений інтерес. Досить успішно моніторинг газетних публікацій проводить Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ), формуючи на цій основі бібліографічні, аналітичні та інформаційні видання. Зокрема, Фонд Президентів України, як структурний підрозділ НБУВ, займається підготовкою інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси» з метою інформаційного забезпечення органів державної влади у ході виконання ними безпосередніх функціональних повноважень, вирішення актуальних проблем та вдосконалення роботи державних структур і їх підрозділів. У бюлетені подається оперативна інформація про Україну, опублікована на сторінках зарубіжних газетних видань (80 Інтернет-версій періодичних видань іноземною мовою).
Об’єктом дослідження стала електронна версія задокументованих інформаційних матеріалів впливового польського газетного видання «Річ Посполита» (Rzeczpospolita), яке є джерелом формування інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси». Проблематика статті спрямована на дослідження аналітики зарубіжних авторів щодо політичного та економічного розвитку України, суспільно-політичних подій, які відбуваються у нашій державі на даному етапі, висвітлених на сторінках польського тижневика.
При проведенні контент-аналітичного дослідження було проаналізовано 144 випуски видання за період червня 2011 р. по червень 2014 р. Досліджуваний період був розділений на три тимчасові проміжки: червень 2011 – червень 2012 рр., червень 2012 – червень 2013 рр., червень 2013 – червень 2014 рр. У ході аналізу було відстежено 343 публікації відповідно до заданої тематики. На основі отриманих даних побудована діаграма, яка відображає відсотковий обсяг публікацій про Україну. Виходячи з тематики, визначався характер тексту – позитивний або негативний.
Проведений контент-аналіз свідчить, що розміщення повідомлень щодо української тематики у виданні є неоднорідним: якщо певний період часу кількість повідомлень про Україну була незначною (перший період – 97 статей), то згодом їх кількість зростає (третій період – 128 статей). Зумовлено це, насамперед, тими подіями, які відбувалися в нашій державі, а також змінами в міжнародних відносинах та тією роллю, яку відігравала в них Україна. Найбільша увага приділяється політичному життю держави, а також міжнародним відносинам України. Повідомлення щодо економічного розвитку подаються в контексті політичного життя країни. А спортивні події та культурно-науковий розвиток держави освітлюються лише в період великих спортивних змагань (Євро–2012), або приурочені до певних культурних подій чи візитів.
Аналіз публікацій дозволяє констатувати, що провідною темою у висвітленні виданням є рубрика «Європейський Союз» (23 %). Серед інших найбільш представлених рубрик слід виокремити українсько-російські відносини (14 %) та проблеми газопостачання (13 %), які тематично пов’язані між собою. Тематика виборів до Верховної Ради України є домінуючою у досліджуваних номерах за червень 2012 – червень 2013 рр. У газеті досить докладно висвітлюються проблеми політичної боротьби (11 %) та політичні акції (10 %), які тісно переплітаються і наскрізно проходять через увесь досліджуваний період. Газетою всебічно аналізуються питання історії (6 %) та проблеми національної політики (5 %). Інші рубрики склали 16 %, серед яких слід виокремити проблематику пов’язану з міжнародною політикою, міжнародним економічним співробітництвом, економічним становищем, фінансовою та соціальною політикою, культурою, туризмом, спортом та ін.
Аналізуючи характер, відображених у виданні процесів розвитку України за вказаний період, слід, констатувати, що більшість матеріалів, опублікованих у газеті на тему України, переважно має критичний зміст (65 %). Аналіз даних показує, що 35 % матеріалів подано у позитивному ключі, які в основному стосуються питань історії, акцій протесту періоду Євромайдану тощо. Результати дослідження показали, що більшість негативних відгуків зафіксовано у другому досліджуваному періоді (червень 2012 – червень 2013 рр.) і пов’язані вони, насамперед, з критикою владних структур України щодо фальсифікацій на виборах до Верховної Ради України. Чимала частка позитивних характеристик припадає на перший період (червень 2011 – червень 2012 рр.), коли Україна була налаштована підписати Угоду про асоціацію з ЄС.
Підсумки дослідження свідчать, що «Річ Посполита» – це одне з якісних польських видань, яке впливає не лише на формування громадської думки, але й на процес прийняття рішень представниками різних щаблів польської влади. Сьогодні наша держава має імідж прозахідної країни, який підтримується проаналізованим нами виданням. Тижневик подає оперативну, всебічну та незаангажовану інформацію про міжнародне становище, суспільно-політичне, економічне та культурне життя сучасної України. Матеріали видання характеризуються глибоким розумінням фактів, серйозним аналізом ситуації в Україні. Проведений контент-аналіз підтвердив думку про те, що моніторинг цього видання зумовлює повноту та актуальність інформаційного наповнення бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси». Проведене контент-аналітичне дослідження у цілому дозволило зробити висновки, які уможливлюють подальше вивчення запропонованої проблеми.