Впровадження стратегічного управління у закордонних бібліотеках та бібліотечних консорціумах

ЗаявникБруй Оксана Миколаївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 1.Інформаційно-комунікаційна діяльність бібліотек: завдання інтеграції з галузями освіти, науки, культури
Назва доповідіВпровадження стратегічного управління у закордонних бібліотеках та бібліотечних консорціумах
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Останні 20 років стратегічне управління як окремий напрям діяльності активно розвивається у закордонних бібліотеках (США, Європи, Австралії). Одним із дієвих інструментів стратегічного управління, що активно вивчається та застосовується у зарубіжних бібліотеках є збалансована система показників (Balanced Scorecard), розроблена для бізнесу у 1996 році професорами Гарвардської бізнес школи Робертом Капланом (Robert S. Kaplan) і Девідом Нортоном (David P. Norton) та адаптована для державних та неприбуткових організацій Полом Нівеном (PolNiven).

Збалансована система показників є перспективною для впровадження в якості основи процесу стратегічного управління і в українських бібліотеках.

Першими серед бібліотек впроваджувати у свою діяльність збалансовану систему показників (ЗСП) почали німецькі бібліотеки. Учасниками спільного проекту стали три з найбільших бібліотек Німеччини: Університетська та регіональна бібліотека (Мюнстер), Баварська державна бібліотека (Мюнхен) та Державна і університетська бібліотека (Бремен). Проект тривав з літа 1999 року до осені 2001 року.

Хоча, починаючи з 2001 року, ЗСП використовується багатьма бібліотеками в різних країнах світу, однак найбільш широко та успішно ЗСП застосовується у бібліотеках Північної Америки. ЗСП впроваджено та впроваджується як в окремих бібліотеках різних типів (університетських, публічних), так і в різних консорціумах бібліотек. Однією з перших серед бібліотек Північної Америки стала впроваджувати ЗСП бібліотека Університету Вірджинії. У 2004 році процес із оновлення стратегування з використанням ЗСП розпочала також бібліотека Університету Співдружності Вірджинії.Зацікавленість університетських бібліотек у ЗСП спонукала Асоціацію бібліотек навчальних закладів (ARL) у 2009 році започаткувати дворічний пілотний проект із впровадження в університетських бібліотеках США та Канади (Північної Америки) ЗСП, в якому взяли участь 12 бібліотек.
В 2011 році було започатковано проект Міжнародної коаліції бібліотечних консорціумів (ICOLON) із впровадження ЗСП в бібліотечних консорціумах США, участь у якому взяли 9 бібліотечних консорціумів. Реалізація проекту показала, що ЗСП становить ефективну основу як для оцінки діяльності консорціуму, так і для процесу стратегування в цілому.

Досвід впровадження та застосування збалансованої системи показників в закордонних бібліотечних інституціях показує перспективність впровадження цього інструменту в українських бібліотеках як для проведення оцінювання діяльності бібліотек, так і вякості основи процесу стратегічного управління для розробки та реалізації стратегій розвитку.