Бібліотечні та музейні колекції: інтеграція інформаційно-ресурсної складової (американський досвід)

ЗаявникЛук'янець Наталія Миколаївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
Західне вказано
Назва доповідіБібліотечні та музейні колекції: інтеграція інформаційно-ресурсної складової (американський досвід)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Здавна бібліотеки традиційно були не тільки сховищами та джерелами поширення книжності і грамотності, а й центрами духовного, патріотичного виховання, сприяли розвитку морально-етичних звичаїв, релігії і духовності.
Подібні функції притаманні і Президентським бібліотекам. Сьогодні Президентські бібліотеки – це ще й провідники ідеології та політики держави, як усередині країни, так і за її межами практично по всьому спектру реалізованих главою держави конституційних повноважень.
У 1983 році Бенедикт Зобріст, директор бібліотеки Трумена, визначив роль Президентської бібліотеки в такому контексті: «Коли ми зберігаємо [документи], ми доводимо нашу відданість цінностям, на яких наше суспільство було побудовано, і саме на підставі цих матеріалів нащадки будуть оцінювати наше життя і часи» [1].
Традиція створення Президентських бібліотек народилася в США у 1939 році, коли Франклін Рузвельт, перебуваючи на посту президента, офіційно повідомив про наміри щодо будівництва та подальшої передачі президентської бібліотеки-архіву федеральному уряду США з метою збереження документів своєї президентської діяльності та надання цих документів дослідникам, науковцям, усім, кого цікавить історія Америки, і виділив для будівництва бібліотеки власну землю.
Один з видатних архівістів свого часу Філіп Брукс писав, що основною метою президентських бібліотек є збереження і забезпечення доступності в одному місці всіх історичних матеріалів з однієї президентської адміністрації, сприяння їх використанню вченими і широкою громадськістю.
Бібліотеки спочатку будувались для зберігання записів, документів, пов'язаних з особою певного президента США, діяльністю його адміністрації, з його службовим і сімейним оточенням, а також з подіями в житті країни, які відбувалися за часів його президентства; для введення в науковий, освітній та культурний обіг цих документів; збереження документів від пошкодження і втрати. Д. Форд став першим президентом, який відокремив основні функції президентських бібліотек, поділивши свою документальну спадщину на дві частини - бібліотеку і музей.
Основними складовими Президентських бібліотек є музейні і бібліотечні колекції. Ядро бібліотечної колекції складають архіви офіційних документів, напрацьованих президентом, фотографії, звукові та відеозаписи, тексти промов, щоденники, рукописи, книги, періодичні видання, які висвітлюють його діяльність, особисті та сімейні документи. Активно відбувається процес дигіталізації цих документів і розміщення їх на сайтах бібліотек. Подання документів за допомогою повнотекстових баз даних було започатковано в Президентській бібліотеці імені Д. Форда, оскільки це перша з бібліотек, де було вперше застосовано електронний облік документів та відтворення президентських документів у вигляді повнотекстових баз даних.
Музеї Президентських бібліотек збирають і зберігають матеріали, пов'язані з життям і кар'єрою президентів, перших леді, їх друзів, сімей і колег, у тому числі представлені президентам світовими лідерами, а також предмети ручної роботи від пересічних громадян. Серед експонатів, також, є предмети, які відображають політичне, соціальне, військове, дипломатичне та культурне життя в країні.
Постійні музейні експозиції формуються переважно у хронологічному порядку і відображають певні етапи життя президента з дитинства і до останніх років життя, його суспільну та політичну діяльність. Тимчасові виставки приурочені до певних подій і дат. Використання електронних ресурсів надає можливість створювати цифрові архіви, розкривати музейні колекції за допомогою віртуальних турів. Широке використання дисплеїв, голограм, 3D-технологій, звукових і світлових ефектів створюють ефект присутності, інтерактивні столи дають можливість відвідувачам відтворити певний відрізок історичної події. Відтворення Овального кабінету Білого дому у бібліотеках дає змогу відвідувачам зануритись у робочу атмосферу президента. Онлайнові ресурси Президентських бібліотек представлені такими розділами: інформація про виставки, можливості для дослідників (біографії президентів та їх дружин, огляд архівів бібліотеки), освіта (календар подій, інтерактивні освітні, міжнародні, літні програми). Веб-сторінки бібліотек, як правило, рясно збагачені фото- та аудіовізуальними матеріалами, що дає змогу уявити більш повну картину життя президента, не лише за роки перебування на найвищій посаді країни, але до цього і після, висвітлити заходи і події, які відбуваються у бібліотеках. У кожного зібрання з Президентських бібліотек є особливість. Наприклад, важливою особливістю документів Трумена є чудова колекція листування з дружиною, дочкою та іншими родичами. У музейній колекції Президентської бібліотеки Д. Ейзенхауера зберігається Орден «Перемога» - вищий військовий орден СРСР. Тільки п’ятеро воєначальників-іноземців були удостоєні цієї високої нагороди, серед них - Генерал армії США Дуайт Ейзенхауер. Ядром музейного зібрання Президентської бібліотеки Ф. Рузвельта стали його особисті колекції, які він почав збирати ще у ранньому віці і які були одними з найкращих в країні. На території Президентської бібліотеки Р. Рейгана розміщений павільон Борта номер один, де експонується літак, на якому літали сім президентів США. У бібліотеці Білла Клінтона зберігається більш ніж 20 мільйонів повідомлень, отриманих електронною поштою.
В даний час в країні налічується 13 президентських бібліотек, які об'єднані в Президентську бібліотечну систему і адмініструються Національним управлінням архівів і документації.
Сьогодні Президентські бібліотеки – це не персональні пам'ятники президентам, а сучасні інформаційні центри, науково-дослідні та культурно-освітні державні установи, які використовують передові технології, що гарантують збереження і доступність документів їх фондів, оперативність і якість обробки інформації, простоту і гнучкість роботи з інформаційними ресурсами Президентської бібліотеки всіх категорій користувачів - від учених та державних службовців до школярів і пенсіонерів.
Список використаних джерел
1. Zobrist, B. Whistle Stop [Text] / B. Zobrist // Harry S. Truman Library
Institute Newsletter. – 1983. – 98 р.