УРЖ "Джерело" в інформаційному забезпеченні наукових досліджень
Заявник | Зайченко Надія Яківна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015) |
Захід | • Семінар: Бібліографічний покажчик у системі науково-інформаційного обслуговування користувачів |
Назва доповіді | УРЖ "Джерело" в інформаційному забезпеченні наукових досліджень |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
У системі науково-інформаційного забезпечення фахівців чільне місце посідають реферативні видання, зокрема реферативні журнали (РЖ), які слугують засобом поточного інформування спеціалістів про опубліковану нову науково-технічну літературу з певної галузі знання або ж окремих проблем, вони є також інструментом для ретроспективного пошуку наукових документів. Наразі існує велика кількість реферативних баз даних (БД) – універсальних, галузевих, тематичних та ін., невелика частка яких є у вільному доступі, інші є передплатними, але поряд з цим продовжують існувати РЖ – як в електронному, так і в друкованому вигляді.
Необхідно зазначити, що між реферативними БД і РЖ є певні відмінності, зокрема, те, що саме РЖ надають цілісне уявлення про структуру знання з окремих галузей, сприяють інтеграції науки, надаючи фахівцям можливість стежити за досягненнями у суміжних галузях науки чи техніки та використовувати ці досягнення у своїй галузі. Це досягається, перш за все, за рахунок систематизованого викладу інформаційного масиву в РЖ згідно з прийнятими системами класифікації документів, а також наявності системи посилань в текстовій частині. РЖ сприяють також упорядкуванню науково-технічної термінології, частковому подоланню інформаційних бар’єрів (зокрема, мовних, розсіяння публікацій та ін.), розробці класифікацій чи рубрикацій науки тощо.
З урахуванням функцій, які виконує РЖ (інформаційне забезпечення наукових досліджень, висвітлення результатів наукової діяльності та найновіших розробок учених в різних галузях знання тощо), та періодичності виходу з друку, можна констатувати, що це за суттю поточний науково-допоміжний анотований бібліографічний покажчик, який є важливим джерелом в системі науково-інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування користувачів.
На теренах України на сьогодні кількість РЖ як в друкованому, так і в електронному вигляді досить незначна. На початку 2000-х рр. існувала низка галузевих РЖ, серед яких: “Медицинский реферативный журнал” (УКРМЕДПАТЕНТІНФОРМ); “Медицинский реферативно-обзорный журнал”* (НМУ ім. О.О. Богомольця, НМАПО імені П. Шупика, Ін-т хірургії і трансплантації органів АМН України); «Реферативний журнал України» який виходив у галузевих серіях «Політика. Політичні науки»,* «Економіка. Економічні науки»*, «Історія. Історичні науки»* (Книжкова палата України); «Агропромисловий комплекс України» (ННСГБ та Ін-т гідротехніки і меліорації НААН України); «Екологія» (Всеукраїнська екологічна ліга) та ін. Серед названих видань більшість вузькогалузеві, їх інформаційна база суттєво обмежена щодо видового та тематичного наповнення. Частина цих видань вже припинила своє існування (позначені *).
Серед РЖ, які відображають наукові публікації з багатьох галузей знання – УРЖ «Джерело» (ІПРІ НАНУ, НБУВ); «Депоновані наукові роботи» (ДНТБ України); ”Збірник рефератів дисертацій, НДР і ДКР” та “Збірник рефератів фахових видань МОН України” (УКРІНТЕІ).
Одним із найбільш вагомих є на сьогодні видання, яке цього року відзначає свій 20-річний ювілей, – Український реферативний журнал (УРЖ) "Джерело" (1995 – 2015 рр.). Це – періодичне науково-інформаційне видання, призначене для оперативного відображення змісту друкованих в Україні наукових видань з усіх галузей знання. З 1999 р. УРЖ видається на основі інформа¬ційного ресурсу, який не має аналогів в Україні, — загальнодержавної реферативної бази даних "Україніка наукова".
На сучасному етапі УРЖ «Джерело» щорічно відображає близько 45 тис. документів, що вийшли з друку в Україні або за її межами (якщо авторами є вітчизняні вчені або ж видання присвячені Україні).
Упродовж 1995 – 1998 рр. УРЖ «Джерело» виходив з друку як один випуск (політематичний), з 1999 р. до 2004 р. видавався трьома галузевими серіями, з 2004 р. і до теперішнього часу – чотирма галузевими серіями:
Серія 1 — “Природничі науки” (математика, фізика, астрономія, хімія, геологія, географія, біологія).
Серія 2 — “Техніка. Промисловість. Сільське господарство” (енергетика, машинобудування, електротехніка, радіо¬техніка, електроніка, телемеханіка і обчислювальна техніка, металургія, ядерна техніка, приладобудування, гірнича справа, легка про¬мис¬ловість, харчова промисловість, лісова та деревообробна про¬мисловість, будівництво, сільське господарство, транспорт та ін.).
Серія 3 — “Соціальні та гуманітарні науки. Мистецтво” (історія, філософія, релігія, соціологія, статистика, економіка, політика, держава і право, культура, педагогічні науки, мово¬знавство, літературознавство, мистецтвознавство, та ін.).
Серія 4 — “Медицина. Медичні науки”.
Кожна серія є окремим друкованим виданням, має свій код ISSN.
Основна частина УРЖ — це впорядкована сукупність рефератів і відповідних їм бібліографічних записів. Реферати в УРЖ мають переважно індикативний характер, їх орієнтовний обсяг — 800 - 1600 знаків.
Інформаційні матеріали готуються за єдиною методикою з використанням Рубрикатора НБУВ (розробленого на базі системи Бібліотечно-бібліографічної класифікації для наукових бібліотек), що дозволяє реалізувати зручні пошукові функції реферативної БД «Україніка наукова», а також визначати структуру та зміст галузевих серій УРЖ «Джерело». Під час систематизації матеріалів (присвоєння індексів Рубрикатора) для повнішого розкриття змісту документа в ряді випадків використовується 3 – 4 індекси, завдяки чому такі документи відображаються в декількох серіях УРЖ. Це забезпечує повноту відображення публікацій з різних галузей знань, що є однією з вимог до реферативних видань взагалі, до того ж це слугує для подолання такого інформаційного бар’єра як розсіяння публікацій.
Для прикладу ми підрахували, що впродовж 1999 – 2014 рр. з медичної тематики (спочатку в розділі «Медицина» Сер. 1, згодом в окремій галузевій Сер. 4 «Медицина. Медичні науки» УРЖ «Джерело») знайшли відображення публікації близько 430-ти назв періодичних і продовжуваних видань України, з них – 110 суто медичного спрямування, ще близько 20-ти – з суміжних галузей (біології, хімії тощо), решта (300 назв) – з різних галузей (електроніка, електротехніка, кібернетика, приладобудування, наукознавство, педагогіка, психологія, спорт, навіть металургія, транспорт тощо). Зрозуміло, що переглянути такий масив документів фахівець самотужки не зможе, і поза його увагою залишиться значна кількість документів. Саме РЖ покликаний надати стислу інформацію про публікації з певної галузі (або ж предмета, теми), які були надруковані у виданнях з інших галузей знань, а також можливість переглянути перелік часописів у покажчику періодичних і продовжуваних видань, що міститься у кожному номері журналу. Окрім цього покажчика, довідковий апарат УРЖ складається зі змісту, авторського покажчика, а також допоміжних матеріалів (н-д, «Від укладачів», «Правила подання інформації до загальнодержавної реферативної БД та УРЖ» тощо).
Добір матеріалів для галузевих серій УРЖ «Джерело» здійснюється з усього масиву документів, що опрацьовуються: упродовж 1999 – 2014 рр. в на сторінках журналу знайшли відображення близько 750 назв наукових періодичних і продовжуваних видань України, а також обов’язковий примірник друку, що надходить до НБУВ, зокрема, збірники наукових праць, матеріали конференцій, монографії, посібники для ВНЗ, автореферати дисертацій, препринти тощо.
Бібліографічні описи наводяться мовою оригіналу документа, реферати — переважно українською мовою.
Окрім друкованих версій УРЖ, щорічно здійснюється випуск електронних копій журналу на компакт-дисках. Перший комплект CD-ROM-копій у вигляді структурованого текстового файлу УРЖ у форматі PDF було створено в ІПРІ 1999 р. Починаючи з 2002 р. було створено та удосконалено нове програмне забезпечення, яке дозволило подавати реферативну інформацію на компакт-дисках у вигляді бази даних, що містить записи з 1999 до поточного року включно.
Ефективність УРЖ «Джерело» визначається широтою (вичерпністю) охоплення наукової літератури, науковим рівнем рефератів, наявністю допоміжних покажчиків до нього та застосуванням відповідних засобів автоматизації. Поряд з цим є ряд недоліків. Один з них — недостатня оперативність (реферат з'являється в УРЖ через 4 – 6 місяців після опублікування відповідної статті), другий — недосконалість допоміжного довідково-пошукового апарату, оскільки за відсутності універсальних та багатогалузевих наукових тезаурусів українською мовою немає можливості створювати предметні покажчики. Але це компенсується наявністю загальнодоступної реферативної БД «Україніка наукова», яка окрім оперативності відображення інформації, надає досить гнучкий інтерфейс для користувача (з можливістю здійснювати і тематичний, і предметний пошук, їх поєднання тощо) та містить більше записів, ніж друкується в УРЖ «Джерело» (щорічно до БД надходить 4 – 5 тис. ретроспективних записів, які не потрапляють на сторінки журналу).
На сьогодні обидва ресурси взаємодоповнюють один одного, є дуже популярними серед науковців і фахівців з різних галузей знань, а також аспірантів, студентів та інших категорій користувачів. Вважаємо, що УРЖ «Джерело» є важливою ланкою у системі інформаційного забезпечення наукових досліджень не тільки в Україні, а й за її межами, і має потенціал для розвитку та використання і в друкованому, і в електронному вигляді.
Ми в соціальних мережах