Співпраця реферативної служби НБУВ з видавничими установами
Заявник | Зінькова Тетяна Василівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015) |
Захід | • Семінар: Бібліографічний покажчик у системі науково-інформаційного обслуговування користувачів |
Назва доповіді | Співпраця реферативної служби НБУВ з видавничими установами |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Реалії сучасного суспільства висувають необхідність на належному рівні проводити роботу для своєчасного інформаційного забезпечення користувачів за допомогою документально-інформаційних ресурсів. І це дає змогу бібліотеці посісти центральне місце у системі розповсюдження інформації й надання інформаційних послуг. Задовольнити інформаційні потреби користувача, забезпечити вільний доступ до інформації, використати друковану продукцію в наданні бібліографічних послуг – саме в цьому полягає одна із найважливіших соціальних функцій бібліотеки.
Упродовж багатьох років відділ наукового формування національних реферативних ресурсів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (НБУВ) активно співпрацює з різними науковими установами (7), бібліотеками різних відомств (11), вищими навчальними закладами (4) тощо, одержуючи від них в електронному вигляді бібліографічну та реферативну інформацію про нові досягнення в усіх галузях знання, що представлені у фахових журналах. Співробітники відділу опрацьовують цю інформацію та формують нові записи для реферативної бази даних «Україніка наукова».
З метою популяризації бібліотечних фондів НБУВ фахівці здійснюють підготовку аналітичних бібліографічних оглядів, готують тематичні бібліографічні посібники та списки літератури, що надходять до Бібліотеки та відображаються в реферативній базі даних «Україніка наукова». На основі інформаційного ресурсу цієї бази даних видається Український реферативний журнал «Джерело», який з 2004 р. виходить чотирма галузевими серіями та щорічно відображає понад 45 тис. наукових документів. Наукові джерела з економічної тематики подаються в серії № 3 «Соціальні та гуманітарні науки. Мистецтво». Слід зазначити, що за кількістю записів розділ «Економіка. Економічні науки» у цій серії є найбільшим. Значним попитом серед науковців і фахівців користуються джерела з проблем банківської діяльності. Щороку у реферативному журналі «Джерело» подається інформація про понад 700 документів з цієї тематики, значно більший масив публікацій відображається в реферативній базі даних «Україніка наукова» (станом на 01. 06. 2015 р. кількість документів з банківської справи становить близько 9 тис. записів).
Заслуговує на увагу популяризація нових надходжень до фондів НБУВ у періодичному виданні «Вісник Національного банку України» – щомісячному науково-практичному журналі Національного банку України. Заснований у 1994 р., він регулярно видається з березня 1995 р. (спочатку щокварталу, з 1996 р. – один раз на два місяці, з 1997 р. – щомісяця). Тематична спрямованість – діяльність Національного банку України, функціонування банківської системи України, актуальні фінансово-кредитні проблеми. Журнал утверджує позитивний імідж Національного банку як стабільної, транспарентної установи, що відстоює національні економічні інтереси, сприяє розвитку банківської системи, забезпеченню цінової стабільності та стабільності національної грошової одиниці. Видання є авторитетним науковим майданчиком для висвітлення та наукової апробації новітніх ідей, методів прогнозування та регулювання економічних процесів для знаних і молодих науковців.
На шпальтах цього періодичного видання, поряд з рубриками «Макроекономіка», «Банки України», «Центральний банк», «Фінансовий ринок», стала постійною рубрика «З бібліотечних фондів». У цій рубриці публікуються огляди найновіших видань (монографії, збірники наукових праць, матеріали конференцій тощо) з економічної, фінансової та банківської тематики, які поповнили книжковий фонд НБУВ. Співпраця НБУВ з «Вісником Національного банку України» розпочата ще в кінці 1990 – на початку 2000-х рр. У перші роки відповідальні за цю справу наукові працівники бібліотеки (Добко Т. В., Зайченко Н. Я.) систематизували інформацію та готували огляди в процесі самостійного опрацювання нових надходжень. Упровадження електронної обробки видань і формування реферативної бази даних «Україніка наукова» уможливили оптимізацію підготовки бібліографічних оглядів, що дозволило використовувати електронні інформаційні ресурси НБУВ, які створюються у різних структурних підрозділах Бібліотеки.
З 2013 р. налагоджено співпрацю з інформаційно-довідковим журналом «Банкноти і монети України», де вміщено огляд нових надходжень до НБУВ з нумізматики.
У зазначених часописах окрім реферативної інформації про наукові видання подаються також стислі відомості про основні напрями діяльності НБУВ, її електронні ресурси, що супроводжуються ілюстраціями. Співпраця реферативної служби НБУВ з видавничими установами у контексті бібліотечно-інформаційного обслуговування користувачів набула достатнього рівня та одержала належну оцінку серед фахівців галузі. Так, протягом 2013 – 2015 рр. у «Віснику Національного банку України» опубліковано Т.В. Зіньковою 17 бібліографічних оглядів (267 анотацій), що висвітлюють нові довідкові, енциклопедичні, монографічні видання тощо.
Досвід такої взаємодії показав, що співпраця НБУВ з галузевими виданнями не тільки сприяє адресному поширенню інформації серед фахівців, але й позитивно впливає на імідж Бібліотеки, тому доцільно розширювати співпрацю реферативної служби НБУВ з іншими видавництвами та періодичними виданнями.
Ми в соціальних мережах