Бібліографічний покажчик "Книга в Україні. 1861-1917": джерелознавчий аспект

ЗаявникЛиханова Ірина Геннадіївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
Захід• Семінар: Бібліографічний покажчик у системі науково-інформаційного обслуговування користувачів
Назва доповідіБібліографічний покажчик "Книга в Україні. 1861-1917": джерелознавчий аспект
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

За матеріалами картотеки відомого книгознавця Степана Йосиповича Петрова (1917–1974 р.р.) Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського видає ретроспективний бібліографічний покажчик «Книга в Україні. 1861–1917 : матеріали до репертуару української книги». Видання хронологічно продовжує працю С. Й. Петрова "Книги гражданського друку видані на Україні, XVIII – перша половина ХІХ ст. " , що була однією з перших спроб створення зведеного репертуару книжкової продукції України за дореволюційні роки. Бібліографічна редакція покажчика здійснюється у відділі національної бібліографії Бібліотеки.
Покажчик "Книга в Україні. 1861 – 1917" побудовано за територіальним і мовним принципами. До нього включено інформацію про видання, які були надруковані українською та російською мовами в межах сучасної території України з 1861 по 1917 р.
Особливо важливим є те, що у покажчику україномовні й російськомовні видання представлені єдиним масивом. Деякі сучасні дослідники «національну книгу» розглядають виключно як книгу українською мовою, тим самим, на наш погляд, збідніють нашу культурну спадщину. Згідно з розумінням НБУВ, поняття «українська книга» визначається за мовною, територіальною та змістовною ознаками. Таким чином, українській бібліографічний репертуар включає не лише україномовні книги, але й іншомовні видання, надруковані в державних кордонах України та видання присвячені Україні, опубліковані в усьому світі. Поєднання даних принципів у визначенні репертуару дає можливість відобразити у бібліографічних працях особливості історичного розвитку України.
Покажчик «Книга в Україні. 1861-1917» є ґрунтовною працею з розкриття репертуару вітчизняної друкованої спадщини другої половини ХІХ – початку ХХ століття. Науково-інформаційна значущість даної роботи полягає в тому, що в ній відображено великий масив видань універсального змісту, які побачили світ упродовж 1861-1917 рр. Вона дає доволі повне уявлення про стан книговидавничої діяльності в Україні у другій половині ХІХ – початку ХХ ст., створює надійне підґрунтя для книгознавчих, бібліографознавчих та інших досліджень.
Значний інтерес для дослідника становлять і бібліографічні джерела, за якими створюється покажчик «Книга в Україні. 1861-1917». Джерельна база покажчика включає бібліографічні матеріали значного хронологічного періоду (друга половина ХІХ – початок ХХІ ст.), а саме, універсальні бібліографічні покажчики та зведені каталоги, покажчики фондів галузевих бібліотек, біобібліографічні, краєзнавчі покажчики, прикнижну та пристатейну бібліографію тощо.
Основними бібліографічними джерелами, насамперед, є електронні ресурси. Серед яких чільне місце займають "Міжнародний зведений каталог-репертуар україномовної книги 1789 – 1923", "Зведений каталог російської книги XIX ст. (1826 – 1917)", сканований генеральний алфавітний каталог книг російською мовою (1725 – 1998) та електронний каталог продовжуваних видань російською, українською та білоруською мовами Російської національної бібліотеки, електронний каталог Російської державної бібліотеки.
Таким чином, одночасно з роботою зі створення репертуару національної книги другої половини ХІХ – початку ХХ ст. формується й бібліографія другого ступеня, що має самостійне наукове значення.
У зв’язку с цим згадується доповідь видатного українського бібліографа Ф. Максименка на нараді в Києві 21-22 грудня 1945 р. з приводу підготовки репертуару української книги 1789-1914 рр. двома академічними бібліотеками Києва і Львова під керівництвом Ю. Меженка. Невипадково Ф. Максименко зробив ґрунтовний аналіз бібліографічних джерел і закликав складати повну анотовану бібліографію української бібліографії. Саме так над створенням українського бібліографічного репертуару і працюють сучасні бібліографи.
Таким чином, інформаційний ресурс «Книга в Україні. 1861–1917 : матеріали до репертуару української книги» включає дві складові – універсальний ретроспективний бібліографічний покажчик та бібліографію другого ступеня. Отже, в цілому він буде служити надійним джерелом для пошуку інформації як для користувачів так і для бібліотечних спеціалістів. Тому вважаемо за потрібне подати, як додаток, бібліографію другого ступеня по завершенні видання покажчика «Книга в Україні». Електронна версія покажчика представлена на сайті НБУВ – www.nbuv.gov.ua.