Бібліографічний покажчик "Книга в Україні. 1861-1917": джерелознавчий аспект
Заявник | Лиханова Ірина Геннадіївна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015) |
Захід | • Семінар: Бібліографічний покажчик у системі науково-інформаційного обслуговування користувачів |
Назва доповіді | Бібліографічний покажчик "Книга в Україні. 1861-1917": джерелознавчий аспект |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
За матеріалами картотеки відомого книгознавця Степана Йосиповича Петрова (1917–1974 р.р.) Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського видає ретроспективний бібліографічний покажчик «Книга в Україні. 1861–1917 : матеріали до репертуару української книги». Видання хронологічно продовжує працю С. Й. Петрова "Книги гражданського друку видані на Україні, XVIII – перша половина ХІХ ст. " , що була однією з перших спроб створення зведеного репертуару книжкової продукції України за дореволюційні роки. Бібліографічна редакція покажчика здійснюється у відділі національної бібліографії Бібліотеки.
Покажчик "Книга в Україні. 1861 – 1917" побудовано за територіальним і мовним принципами. До нього включено інформацію про видання, які були надруковані українською та російською мовами в межах сучасної території України з 1861 по 1917 р.
Особливо важливим є те, що у покажчику україномовні й російськомовні видання представлені єдиним масивом. Деякі сучасні дослідники «національну книгу» розглядають виключно як книгу українською мовою, тим самим, на наш погляд, збідніють нашу культурну спадщину. Згідно з розумінням НБУВ, поняття «українська книга» визначається за мовною, територіальною та змістовною ознаками. Таким чином, українській бібліографічний репертуар включає не лише україномовні книги, але й іншомовні видання, надруковані в державних кордонах України та видання присвячені Україні, опубліковані в усьому світі. Поєднання даних принципів у визначенні репертуару дає можливість відобразити у бібліографічних працях особливості історичного розвитку України.
Покажчик «Книга в Україні. 1861-1917» є ґрунтовною працею з розкриття репертуару вітчизняної друкованої спадщини другої половини ХІХ – початку ХХ століття. Науково-інформаційна значущість даної роботи полягає в тому, що в ній відображено великий масив видань універсального змісту, які побачили світ упродовж 1861-1917 рр. Вона дає доволі повне уявлення про стан книговидавничої діяльності в Україні у другій половині ХІХ – початку ХХ ст., створює надійне підґрунтя для книгознавчих, бібліографознавчих та інших досліджень.
Значний інтерес для дослідника становлять і бібліографічні джерела, за якими створюється покажчик «Книга в Україні. 1861-1917». Джерельна база покажчика включає бібліографічні матеріали значного хронологічного періоду (друга половина ХІХ – початок ХХІ ст.), а саме, універсальні бібліографічні покажчики та зведені каталоги, покажчики фондів галузевих бібліотек, біобібліографічні, краєзнавчі покажчики, прикнижну та пристатейну бібліографію тощо.
Основними бібліографічними джерелами, насамперед, є електронні ресурси. Серед яких чільне місце займають "Міжнародний зведений каталог-репертуар україномовної книги 1789 – 1923", "Зведений каталог російської книги XIX ст. (1826 – 1917)", сканований генеральний алфавітний каталог книг російською мовою (1725 – 1998) та електронний каталог продовжуваних видань російською, українською та білоруською мовами Російської національної бібліотеки, електронний каталог Російської державної бібліотеки.
Таким чином, одночасно з роботою зі створення репертуару національної книги другої половини ХІХ – початку ХХ ст. формується й бібліографія другого ступеня, що має самостійне наукове значення.
У зв’язку с цим згадується доповідь видатного українського бібліографа Ф. Максименка на нараді в Києві 21-22 грудня 1945 р. з приводу підготовки репертуару української книги 1789-1914 рр. двома академічними бібліотеками Києва і Львова під керівництвом Ю. Меженка. Невипадково Ф. Максименко зробив ґрунтовний аналіз бібліографічних джерел і закликав складати повну анотовану бібліографію української бібліографії. Саме так над створенням українського бібліографічного репертуару і працюють сучасні бібліографи.
Таким чином, інформаційний ресурс «Книга в Україні. 1861–1917 : матеріали до репертуару української книги» включає дві складові – універсальний ретроспективний бібліографічний покажчик та бібліографію другого ступеня. Отже, в цілому він буде служити надійним джерелом для пошуку інформації як для користувачів так і для бібліотечних спеціалістів. Тому вважаемо за потрібне подати, як додаток, бібліографію другого ступеня по завершенні видання покажчика «Книга в Україні». Електронна версія покажчика представлена на сайті НБУВ – www.nbuv.gov.ua.
Ми в соціальних мережах