ІНТЕГРАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В АРХІВНІЙ ГАЛУЗІ

ЗаявникБойко Галина Василівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 5. Наукова архівна спадщина: формування, документний склад, інформаційний потенціал
Назва доповідіІНТЕГРАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В АРХІВНІЙ ГАЛУЗІ
Інформація про співдоповідачівІгор Бойко – підполковник міліції, Головне управління МВС України в м. Києві (м. Київ, Україна)
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК [930.25:004](477.41)

Галина Бойко – заступник директора-головний зберігач фондів, Державний архів Київської області (м. Київ, Україна)
Ігор Бойко – підполковник міліції, Головне управління МВС України в м. Києві (м. Київ, Україна)

ІНТЕГРАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В АРХІВНІЙ ГАЛУЗІ

На сьогодні, характерною особливістю соціально-економічного розвитку у світі та Європі зокрема, є стрімке впровадження інтеграційних процесів. При цьому навіть ті країни, які не входять до складу інтеграційних об’єднань, неминуче відчувають на собі їх вагомий вплив.
Європейська інтеграція і членство в Європейському Союзі є стратегічною метою України тому, що це найкращий спосіб реалізації національних інтересів, побудови економічно розвинутої і демократичної держави, зміцнення позицій у світовій системі міжнародних відносин. Як наслідок, послідовної європейської інтеграції є зміцнення стабільності демократичної політичної системи та її інститутів, модернізація правового поля і забезпечення прозорості національного законодавства, повага до прав людини та наближеність влади до громадянського суспільства.
Варто зазначити, що протягом останніх років, одними із пріоритетних питань діяльності архівних установ України залишається розширення доступу громадськості до ретроспективної інформації шляхом впровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій у архівну галузь [1].
В архівній системі України відсутня єдина концепція вирішення даного питання, а саме - впровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій у архівну галузь. Проте, під дією суспільно-політичних чинників сьогодення, з метою забезпечення повноцінного використання документної інформації, архівні установи змушені самостійно шукати шляхи виконання даного пріоритету.
Рухаючись у даному напрямку, відповідальними працівниками Державного архіву Київської області (далі – державний архів) у співпраці з фахівцями Національного технічного університету України «Київський Політехнічний Інститут», були адаптовані необхідні функціонали інформаційно-комунікаційної системи «ПОЛІДАР» (далі – система «ПОЛІДАР» або Система) для потреб архівної галузі у відповідності до міжнародного стандарту ISAD (G):1999 General international standart archival description та з урахуванням вимог ряду вітчизняних ДСТУ.
Система «ПОЛІДАР» реалізована на основі «хмарних обчислень» і розташована в «хмаринці» (тобто, це типовий представник SAAS-технології). Вона складається з окремих модулів, які по суті є окремими незалежними системами спеціалізованого призначення, що пов’язані між собою і функціонують як єдине ціле (тобто, як система) за допомогою відповідних синхронізуючих програм. Наприклад, один з цих модулів надає можливість створювати та наповнювати даними сайти без допомоги комп’ютерних спеціалістів. Впровадження даної Системи в архівну галузь розпочалося зі створення власних сайтів архівними установами Київської області за допомогою одного з її функціоналів - спеціалізованої CMS (Content Management System – системи управління контентом).
Після того, як певну кількість сайтів архівісти створили, був задіяний ще один функціонал Системи, який у формі порталу об’єднав ці сайти в мережу, яка отримала назву – «Електронна мережа архівів Київщини» (далі – ЕМАК або Мережа) [2].
Портал ЕМАК дуже ефективний та зручний функціонал, на головній сторінці якого розміщується інтерактивна карта районів Київської області, де користувач обирає район, в якому він хоче знайти потрібну архівну установу. При виборі району з’являється список усіх архівних установ, які у ньому є, після чого за допомогою відповідного посилання користувач заходить на сайт необхідної йому установи. Там він може отримати повністю всю інформацію про установу, скористатись пошуковими системами по фондах чи каталогу, або мануально переглянути документи загального доступу: історичні відомості, тематичні покажчики чи описи затребувані користувачем.
В своєму арсеналі портал ЕМАК має ряд інструментів, що забезпечують як архівістам так і користувачам ряд зручних сервісів, тому їх варто розглянути більш детально. Всі вони зібрані в наступні тематичні розділи: «Інформаційний модуль», «Правові положення Мережі», «Методичні рекомендації», «Статистика Мережі», «Пошук» та «Обласний архів».
За відносно короткий термін свого функціонування, ЕМАК показала високу ефективність та відповідність специфічним потребам архівної галузі і, на сьогодні, вона є затребуваною як з боку архівістів так і громадськості.
Завдяки реалізації даного проекту архівні установи області стали більш доступними, і тепер через портал та їхні офіційні веб-сайти можна ознайомитись з діяльністю майже кожної з них та з послугами, які вони надають, а також переглянути реєстри фондів, які в них зберігаються та знайомитись із науково-довідковим апаратом архівів Київщини. З часом, після наповнення даними on-line доступних електронних каталогів в кожному архіві, можна буде через портал ЕМАК, за допомогою високофункціональної пошукової системи, здійснювати пошук по всьому цьому інформаційному масиву – що значно наблизить користувачів до отримання більш якісних інформаційних послуг.
На сьогодні, Мережа об’єднує шістдесят два сайти архівних установ Київської області, більшість з яких активно функціонує та удосконалюється.
В епоху глобалізації та становлення громадянського суспільства таке інтеграційне утворення, яке формує єдиний галузевий інформаційний масив – це саме та інновація, яка може стати візитівкою архівної галузі нашої держави.

Список використаних джерел та літератури
1. Пріоритети у роботі Державної архівної служби України // офіційний веб-портал Державної архівної служби України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archives.gov.ua/Archives/Priorytety_2014.pdf – Назва з екрану (8.02.2015).
2. Веб-портал «Електронна мережа архівів Київщини» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archives.kiev.ua – Назва з екрану (8.02.2015).

* * *
ИНТЕГРАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ В АРХИВНОЙ ОТРАСЛИ
Сделан обзор существующих сетей, проанализированы практические последствия объединения архивов Киевской области в электронную сеть, рассмотрены допущены ошибки, возбуждено проблемные вопросы и намечены основные направления развития сетей на перспективу.
Ключевые слова: электронные архивные сети, последствия информатизации, глобализация, объединения архивных учреждений в сеть, перспективы функционирования, областной архив, архивные учреждения Киевской области.
* * *
INTEGRATION PROCESSES IN THE FIELD OF ARCHIVES
Boyko Galina - Deputy Director-chief custodian.
State Archive of the Kiev region (Kyiv, Ukraine)
Іgor Boyko - Lieutenant colonel of militia,
Main Department of Internal Affairs of the city of Kiev
The description of the integrative creation, which unites the websites of archival institutions Kiev area into a single information array– network, functioning of that is provided by the of informatively-communication system "POLIDAR".
Key words: "POLIDAR", information and communication, information technology, unified site, documentation, a search system.