Обстеження та консервація раритетних документів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського для забезпечення їх збереження

ЗаявникВолосатих Людмила Михайлівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідКруглий стіл: Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи
Назва доповідіОбстеження та консервація раритетних документів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського для забезпечення їх збереження
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Проблема збереження фондів бібліотек не втрачає своєї актуальності. Сучасний рівень вирішення завдань збереження колекційних зборів базується на впровадженні інноваційних технологій, які покликані забезпечити надійність постійного зберігання оригіналів документів.
Рукописи, стародруки й рідкісні видання, історичні колекції, архівний фонд Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (НБУВ) з 2001 року введені до категорії культурних пам'яток, які є національним надбанням Держави. Їх втрата або ушкодження призведе до непоправних наслідків для науки й культури нашої країни.
Послідовне забезпечення збереження бібліотечних фондів, надійність їх постійного зберігання гарантується шляхом своєчасного впровадження оптимальних консервативних технологій. Діючі стандарти з консервації документів («Межгосударственный стандарт. ГОСТ 7.50-2002. Консервация документов. Общие требования».) безпосередньо регулюють режими зберігання бібліотечних документів, враховуючи їх унікальність, пріоритетність, а також фізичний стан і частоту використання.
Підтримка фізичного стану бібліотечних документів забезпечується виконанням комплексу санітарно-гігієнічних (профілактичних) заходів.
На практиці усе починається зі щоденної роботи з підтримки чистоти книгосховищ і фондів.
Крім того, у НБУВ фахівці Центру консервації і реставрації (ЦКР), використовуючи сучасні методи і технології, проводять комплексне дослідження стану фізичного збереження унікальних фондів для забезпечення їх довгострокового зберігання. Ці обстеження передбачають проведення візуального огляду документів з метою виявлення наявності механічних ушкоджень, мікологічного і ентомологічного ураження, а також структурно-хімічних властивостей матеріальної основи документів, визначення кислотності паперу книжкових блоків і елементів палітурки контактним способом.
З метою здійснення превентивної консервації, яка є основою для вирішення завдання забезпечення збереження різних видів документів, в НБУВ у плані наукової роботи передбачені регулярні обстеження бібліотечних фондів на рівні кожного документу. Ці роботи проводяться у рамках постійно діючого екологічного моніторингу приміщень і фондів Бібліотеки.
Обстеження включає як вивчення загальних для усіх колекцій умов зберігання (параметрів температурно-вологісного, світлового режимів, мікробіологічного контролю повітря) так і виконання конкретних структурних і хіміко-технологічних досліджень матеріальної основи кожного документу.
Перед початком обстеження окремої колекції або рукописного фонду необхідно звернути увагу на місце зберігання його в бібліотеці (характеристика сховища, місце розташування: у відкритому доступі – на полиці або в закритому – в шафі чи сейфі).
Особлива увага приділяється стану повітря в сховищах та наявності в повітрі мікробіологічного забруднення. Завдяки руху повітря відбувається переміщення повітряних мас у приміщенні та обмін мікрофлорою, що може викликати «зараження» мікобіотою бібліотечних документів. Обстеження параметрів повітря щодо мікробіологічного чинника виконуються в НБУВ планово 2 рази на рік – навесні і восени. А проведенні дослідження повітря останніх років свідчать про те, що забруднення повітря спорами мікроскопічних грибів у сховищах Бібліотеки становить від 50 до 250 КУО/м3, а це не перевищує гранично допустиму концентрацію для книгосховищ (500 КУО/м3).
Комплексне обстеження кожного документу включає визначення:
– формату книжкового блоку;
– наявність або відсутність палітурки, уточнення виду застосованих для палітурки матеріалів (шкіра, картон, пергамен, тканина, папір);
– фіксація наявності або відсутності твердої палітурки, а також цілісності корінців книги;
– міра механічних ушкоджень матеріальної основи документу – паперу, або їх відсутності;
– наявність слідів мікологічного й ентомологічного ураження книжкового блоку й елементів палітурки, також вивчення фізичного стану паперового блоку документу органолептичним способом;
– контроль вологомісткості паперового носія й елементів палітурки, виміри вологості контактним способом;
– моніторинг температурно-вологісного режиму в сховищі за допомогою портативного термогігрометра «ДТ-3»;
– фіксація необхідності переміщення документів до індивідуальних засобів захисту або проведення реставраційно-стабілізаційних заходів.
Вимір вологості паперового носія і елементів палітурки книг здійснюється за допомогою вологоміра контактної дії «Testo-606». Одержані результати вимірів переважно відповідають вимогам до вологості документів на папері (6–8%).
Для розробки профілактичних заходів консервації увага звертається перш за все на наявність або відсутність ознак мікологічного і ентомологічного ураження. При наявності видимих ознак мікологічного ураження, а це помітно при візуальному обстеженні документу, додатково проводяться лабораторні дослідження на життєздатність мікроміцетів. Це робота фахівця-мікробіолога. За результатами аналізів у разі виявлення обсіменіння документів спорами мікроскопічних грибів вони надсилаються на обробку. Такі документи після дезінфекційної обробки перебувають під постійним контролем фахівців відділу наукових технологій збереження фондів (НТЗФ).
Як приклад можна навести, що у рамках постійно діючого комплексного екологічного моніторингу фондів Бібліотеки упродовж 2014–2015 рр. було проведено науково-прикладне обстеження польськомовного фонду відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій. Було досліджено 84849 документів. Основна частина документів надрукована у ХІХ – початку ХХ століття, але також трапляються документи датовані кінцем XVIII століття. Для виготовлення їх палітурок використані різноманітні за своїми фізико-хімічними показниками матеріали: шкіра, пергамен, картон, папір. Книги видані на друкарському папері різних марок, серед яких зустрічаються окремі екземпляри з друком на ганчір’яному папері (папір ручного способу виготовлення з використанням сировини рослинного походження). У досліджуваному фонді міститься значний масив періодичних видань до 1917 року. Документи мають різний розмір: від формату «А» до великоформатних видань формату «Д».
У процесі науково-прикладних досліджень було встановлено, що переважна більшість книг має певні механічні ушкодження, порушення цілісності палітурки і блоку. Виявлено документи з ознаками інтенсивного природного старіння, виокремлено 4804 документи із слідами мікологічного забруднення. Ці документи ізолювалися від основного масиву і передавалися для індивідуальної санітарно-гігієнічної обробки з метою запобігання розповсюдження мікобіоти в книгосховищі. Така обробка на даний час проведена для 2576 книг. Крім того, фондоутримувачам надані рекомендації з реалізації реставраційно-стабілізаційних заходів: виготовлення індивідуальних засобів захисту для документів з ослабленою матеріальною основою та примірників у м’якій палітурці, реставрація палітурок та книжкових блоків.
Таким чином, подібні комплексні обстеження колекційних документів, які зберігаються в бібліотеках, є необхідною складовою повсякденної роботи зі збереження книжкової культурної спадщини.

Використана література:
1. ГОСТ 7.50-2002. Консервація документов. Общие требования –Введ. 2003 - 01- 01. – 9с.
2. Муха Л.В. Затока Л.П. Реализация консервационных мероприятий для обеспечения сохранности рукописных книжных памятников Востока в Национальной библиотеки Украины имени В.И. Вернадского / Исследования, консервация и реставрация рукописных и печатных памятников Востока: материалы 1-й Междунар. науч.-практ. конф. (17-19 апреля 2007г.). – Г., 2007. – С.155-162.
3. Забезпечення фізичного збереження документних фондів Національної бібліотеки Україні імені В.І. Вернадського: Інструкція. – К., 1996. – 16с.
4. Санітарно-гігієнічна обробка документів, каталогів та засобів їх зберігання в Національної бібліотеки Україні імені В.І. Вернадського: Інструкт.- метод. рекомендації. – К., 1997. – 18с.
5. Волосатих Л.М. Науково-прикладні обстеження колекцій НБУВ – базова складова планування і реалізації консерваційних заходів / Л.П.Затока, Л.М.Волосатих // Наукові праці Нац. б-ки України ім. В.І.Вернадського. – К., 2008. – Вип. 22. – С.193-201.
6. Суббота А.Г. Микологический надзор за физическим состоянием документов в Национальной библиотеки Украины имени В.И. Вернадского // Теория и практика сохранения памятников культури: Сб. научн. тр. – СПб. 2000. – Вып. 20. – С.127-130.