Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи (на прикладі роботи Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного)
Заявник | Хлівненко Наталія Анатоліївна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015) |
Захід | Круглий стіл: Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи |
Назва доповіді | Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи (на прикладі роботи Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного) |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
Сучасна бібліотека – це не тільки зібрання книжкових колекцій, але й величезний світ соціальних комунікацій для людей, об`єднаних пошуком знань. Реальне майбутнє – у тих бібліотеках, які поєднують традиційну культуру спілкування з книгою та нові інформаційні технології. Це прагнення модернізації української бібліотечної системи й перспективи зміцнення партнерських відносин зі світовим бібліотечним, інформаційним і культурним співтовариством.
Бібліотечні фонди є важливим культурним, науковим, освітнім та духовним надбанням країни, спрямованим на задоволення читацького попиту, реалізацію прав громадян на доступ до інформації.
Питання збереження книжкових зібрань привертали увагу, починаючи з глибокої давнини, коли головне призначення бібліотеки було саме в збереженні накопиченої літератури. Фонди бібліотек, як унікальна частина загальнонаціональної культурної спадщини України мають величезну духовну цінність світового значення. Першою та найважливішою функцією бібліотечного працівника є збирання та зберігання книжкового спадку минулого. Саме це повинно бути основним завданням і професійним кредом бібліотекаря – хранителя культури і мудрості поколінь.
Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В. Г. Заболотного (ДНАББ ім. В. Г. Заболотного) – є головною спеціалізованою книгозбірнею з архітектури та будівництва, історії та мистецтва України й всього світу. Справжнім скарбом і гордістю бібліотеки є зібрання стародруків та рідкісних книг XVI–XVIII століть, особисті колекції архітекторів, старовинна спеціалізована література тощо. У фонді зберігаються: дисертації, автореферати, науково-технічні звіти, негативи, ілюстративні матеріали (фото, карти, плани, графічні матеріали, листівки), а також періодичні видання кінця ХІХ – початку ХХ століть. Така різноплановість та різноформатність книжкових зібрань, а також цінних графічних матеріалів потребує спеціального їх впорядкування та зручної розстановки у книгосховищі для подальшого користування і догляду з метою збереження книжкових перлин архітектурної галузі. Тому розміщення літератури у фонді рідкісної книги ДНАББ ім. В. Г. Заболотного здійснено на спеціально замовлених стелажах для великих форматів книжок і вузьких полицях для альбомів, карт та іншого ілюстративного матеріалу.
Серед заходів, що забезпечують збереження книжкових фондів, традиційно особливе місце займає переоблік. Перевірка фондів проводиться як в цілому, так і вибірково в підрозділах бібліотеки. Система збереження фондів у ДНАББ ім. В. Г. Заболотного функціонує за такими напрямками:
- організація обліку бібліотечного фонду;
- забезпечення збереження документів під час їх обробки, використання;
- створення оптимальних умов зберігання;
- система протипожежної безпеки;
- своєчасне реставрування або ремонт документів;
- забезпечення охорони фондів.
Багато залежить і від відповідальності самих бібліотекарів, рівня їх свідомості, виключної чесності, добросовісного виконання всіх умов, що спрямовані на правильне зберігання фонду, а також дотримання правил пожежної безпеки.
До важливих факторів, що впливають на збереження книжкового фонду,
належить також додержання температурно-вологісного режиму зберігання, захист фондів від шкідників.
У книгосховищі відділу рідкісної книги ДНАББ ім. В. Г. Заболотного передбачено охоронну та пожежну сигналізацію на базі вогнегасного газу нового покоління Novec ™ 1230 . Це нова речовина для гасіння пожеж, яка не пошкоджує комп’ютери і книги. Книгосховище обладнане устаткуванням, що дозволяє підтримувати необхідний температурно-вологісний режим –системою кондиціювання та вентиляції з функцією клімат-контролю.
Інформаційні технології та сучасні засоби комунікації зробили свій внесок в існування бібліотеки ХХІ сторіччя. Використовуючи автоматизовану бібліотечну інформаційну систему «ІРБІС», працівниками ДНАББ ім. В. Г. Заболотного створено електронний каталог рідкісних фондів бібліотеки та виведено його у загальний доступ на сайті бібліотеки через мережу Інтернет.
Література залишається важливою і значущою частиною нашого життя. Але значна кількість цінних, раритетних видань у досить плачевному стані. Тому з цих пам’яток культури насамперед потрібно робити страхові електронні копії, щоб зберегти та відкрити до них широкий доступ користувачів. Це значно зменшить кількість зіпсованих видань а також сприятиме їх збереженню. Немає потреби доводити, що документи, які існують у фондах бібліотек в електронному вигляді, мають переваги, зокрема, більшу відкритість, доступність для отримання науково-освітніх знань.
Питання збереження бібліотечних фондів, а особливо рідкісних і цінних
видань – дуже важливе. Час змінює наше відношення до книг, надрукованих 100–200 років тому. Кожне видання – це творчий та інтелектуальний шедевр людства. Наш обов’язок – зберегти його для прийдешніх поколінь, оскільки це наша пам'ять, наша історія.
Ми в соціальних мережах