ФОРМУВАННЯ ТРАДИЦІЙНИХ ТА ЕЛЕКТРОННИХ РЕСУРСІВ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ: СКЛАДОВА КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКОГО ПРОФІЛЮ РЕГІОНУ.

ЗаявникПристай Галина Іванівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 6. Організація ресурсів наукової бібліотеки, партнерство та ефективність
Назва доповідіФОРМУВАННЯ ТРАДИЦІЙНИХ ТА ЕЛЕКТРОННИХ РЕСУРСІВ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ: СКЛАДОВА КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКОГО ПРОФІЛЮ РЕГІОНУ.
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Бібліотекам сьогодні важливо відчувати себе не стільки частиною соціального простору, як бути провідним ланцюжком місцевої культури. Життя потребує професійно-стратегічного бачення організації бібліотечної справи, нових ідей, планів і конкретної щоденної праці у шляхетній справі відродження, збереження і примноження духовних надбань нашого народу. Проаналізувавши процеси, які відбуваються у культурному просторі кожного регіону, відзначимо, що сьогодні турбота про рідну культуру є не лише справою влади, громадськості, а органічно вплітається у повсякденну діяльність наукових бібліотек.
Загальновизнано, що кожен регіон має свою особливість, в якому домінують невичерпні народні обряди і традиції. Тому регіональні інформаційні ресурси є неповторними. Роль публічної бібліотеки у культурно-мистецькому просторі регіону це питання створення, організації, та збереження регіональних мистецько-краєзнавчих ресурсів. Так у бібліотеках ведеться робота по створенню електронних тематичних ресурсів про регіон (повнотекстових, фактографічних, бібліографічних).
Досліджуючи та популяризуючи мистецтво, в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка (ОУНБ ім. І. Франка) відділом літератури з мистецтва формуються серії видавничого арсеналу. Різноманіття інноваційних підходів фахівцями до друкованих та електронних ресурсів дозволяє виокремити декілька авторитетних видавничих проектів.
Так серія видання «Екскурс видами мистецтв» є необхідною для удосконалення системного документного забезпечення й мистецько-краєзнавчих ресурсів. Дана палітра серійного видання дає можливість зафіксувати дослідження провідних мистецтвознавців, краєзнавців, науковців, уточнити й узагальнити їхній внесок в збереженні культури Прикарпаття, України, світу. В рамках цієї серії з 2010 по 2015 рр. видані такі пам’ятки користувачам: «Світ декоративно-прикладного мистецтва», «Перлини архітектурних епох», «Рисунок. Живопис. Іконопис», «Мистецтво скульптури України та світу», «Український кінематограф».
Ядром у професійній діяльності бібліотечних працівників було і залишається формування фонду книгозбірні та збереження його для нинішнього і прийдешніх поколінь. Тому відділ літератури з мистецтва ОУНБ ім. І. Франка формує фактографічні банки мистецьких цікавинок, зберігає по теках і кейсах мистецькі друковані матеріали та світлини (з історії та діяльності театрів, філармонії, музеїв, Національної Спілки художників України та Івано-Франківського осередку Національної Спілки кінематографістів України). Це дає змогу створювати якісний регіональний ресурс, який є складовою національного ресурсу та допомагає реципієнтам бібліотеки у пошуку відповідей на їх потреби.
Бібліотека – інституція знань. Книгозбірня сьогодні є не тільки носієм інформації, а й своєрідним містком з минулого, оскільки зберігає велику кількість пам’яток нашої культури. Вона забезпечує користувачам вільний доступ до інформації, освіти, культури. Надає послугам всім громадянам незалежно від віку, статі, національності, освіти, соціального стану, політичних та релігійних переконань.
Потрібно підкреслити, що громадськість все частіше ставить запитання:
– Чи потрібні будуть ці установи?
– Чи потрібні бібліотечні наші послуги?
– Які інформаційні ресурси будуть необхідні в майбутньому і яку роль відіграватимуть при цьому книгозбірні?
Нині відбувається переоцінка ролі й місця культурної спадщини як у житті суспільства, так і в житті окремої людини. Національне-культурне відродження України стимулює підвищення інтересу суспільства до краєзнавчих, біографічних пошуків, генеалогічних та етнокультурологічних досліджень.
Саме тому ОУНБ ім. І. Франка активно виконує функції провайдера інформаційних ресурсів по мистецтву, постійно вивчає інформаційні потреби користувачів мистецької тематики, створює власні ресурси з питань культури та мистецтва. Необхідно зазначити, що з метою задоволення інформаційних потреб користувачів на початку 2015 року відділом літератури з мистецтва Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка започатковано генерування повнотекстової БД «Майстри Прикарпаття». Це спроба представити читачам талановитих людей регіону в царині культури та мистецтва, а головний пріоритет – залишити нащадкам ілюстровані пам’ятки про них. Народні ж промисли тим сильні, що є основою нашої національної інакшости, але потребують передачі з покоління в покоління.
Потужним за обсягом та змістовним наповненням джерел є започаткований бібліотекою інноваційний проект «У колі муз», в межах якого створюються ілюстровані електронні видання-персоналії, присвячені митцям з різних жанрів мистецтва. Започаткована також серія слайд-вернісажів, яка презентує розмаїття мистецьких колективів Івано-Франківщини. Зокрема даний електронний інформаційний ресурс містить також і біографічну інформацію, що, сподіваємось, привабить значно більший інтерес у реципієнтів, які люблять народне мистецтво, цікавляться історією краю, його талановитими людьми.
Констатуємо, що до видавничої діяльності бібліотеки долучаються провідні науковці, письменники, які виступають не лише науковими консультантами, але й співавторами видань, готуючи фундаментальні вступні статті та надаючи різні цікаві матеріали. Як відмітив Народний артист України, головний балетмейстер Національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія» Іван Курилюк, вищенаведені видання є унікальним джерелом інформації. Діячі ж культури, наголосив маестро танцю, готові допомагати фахівцям бібліотеки у пошуку інформації про творчі колективи, щоб вона не розпорошувалася, а навпаки, зберігалася й популяризувалася по всьому світу.
Слід також зауважити, що протягом 2015 року бібліотекою проводиться мистецький марафон «Відлуння незабутніх зустрічей» з нагоди відзначення ювілеїв з часу заснування закладів культури в рамках партнерства. Зокрема цей марафон передбачає створення працівниками відділу літератури з мистецтва різновекторних моделей видань, фотолітописів співпраці. Започатковано серію електронного продукту «Галерея зустрічей» (Наприклад «Бібліотека і Музей мистецтв Прикарпаття: грані співпраці, «Ми любимо театр» тощо). Варто відзначити, що ця робота знаходить серйозний резонанс у культурно-мистецькому середовищі краю, так як висвітлює багаторічні комунікаційні зв’язки бібліотеки та мистецьких інституцій.
Без перебільшення можна трактувати, що певним інформаційним проривом, який посприяв інтенсифікувати репрезентацію діячів культури, є серія друкованого видання «Знайомства. Зустрічі. Події», започаткована 2015 року відділом літератури з мистецтва ОУНБ ім. І. Франка. Цей ресурс є своєрідним продовженням збірника-інтерв’ю «Гості літературно-мистецької вітальні», що знайомить читачів з доробком і неординарними долями відомих творчих особистостей Прикарпаття, України та відкриває читачам нові імена. За структурною побудовою, інформаційним наповненням він кардинально відрізняється від традиційних продуктів і є хорошою базою при написанні різного характеру публікацій, монографій. Запропонований формат інформаційної продукції розкриває і багаторічні творчі зв’язки митців Прикарпаття з ОУНБ ім. І. Франка.
Окремо слід відзначити масштабне друковане видання мистецький життєпис «Народжена для творчості» сформатоване і видане у 2015 році до ювілею знаної прикарпатської художниці Тетяни Павлик, яка понад 15 років співпрацює з книгозбірнею. Цей ресурс інформаційно насичений і влючає: біографічну інформацію, повний зміст газетних і журнальних статей, думки із книги відгуків, інформацію із сайту бібліотеки про мисткиню. До нього включені фрагменти статей, діалогів вчених, мистецтвознавців, літераторів. Використано документи й світлини з мистецьких тек, фотолітопису відділу літератури з мистецтва книгозбірні та домашнього архіву художниці, що сподіваємось, привабить зацікавлених читачів. Адже творчість Тетяни Павлик помітне явище на тлі культурного процесу в українському образотворчому мистецтві і займає гідне місце серед майстрів першої величини. Як наголошує Т. Павлик, така палітра власностворених видань працівниками торує шлях у завтрашній день, систематизує уже напрацьовані митцями досягнення, надає їм значущості, заохочує читача до прекрасного – до мистецтва.
Сьогодні фахівці бібліотеки у творчому пошуку справжніх шедеврів, які беруть початок з глибин народного життя. Тому усвідомлюючи інформаційну місію, працівники відділу літератури з мистецтва ОУНБ ім. І. Франка працюють над збиранням інформації щодо збереження та репрезентації скарбів народного мистецтва. 2015 року розпочато збірку архівних світлин «Етностиль Івано-Франківщини» та етнографічну репрезентацію «Літопис» сценічного вбрання. Через дані інформаційні продукти популяризується розмаїття костюмів – справжні витвори народного мистецтва від минувшини до сьогодення. Такі видання дають можливість зафіксувати пріоритети у дослідженнях провідних мистецтвознавців, краєзнавців, науковців, уточнити й узагальнити їхній внесок у збереження культури краю.
Бібліотеки почали активно створювати власні бази даних під невідкладні потреби своїх читачів. На часі вони активно працюють над створенням власних оригінальних інформаційних продуктів які відображають культурний розвиток регіону: Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва; Херсонська ОУНБ ім. Олеся Гончара; Рівненська ОУНБ; Полтавська ОУНБ ім. І. П. Котляревського; Кіровоградська ОУНБ ім. Д. І. Чижевського та ін. Сформовані фахівцями цих же бібліотек електронні ресурси по тематиці дають змогу розширити спектр послуг та використовувати їх в практиці: здійснювати новий формат огляду книг і відео екскурсій по бібліотеці; перегляд фільмів і роликів, відео та аудіо записів бібліотечних заходів читачами бібліотеки.
Отже, формування традиційних та електронних документів надають широкі можливості для створення інтегрованого ресурсу, розширення ресурсної бази бібліотек, професійного розвитку фахівців, поширення передових ідей, налагодження професійних контактів, розширення функцій бібліотеки в напрямі опрацювання документальних інформаційних потоків і є чинником стимулювання розвитку бібліотечної сфери та налагодження якісно нової комунікації з культурними інституціями. Сподіваємось, що видавничі проекти бібліотек, представлені у даній статті, стануть важливими для вироблення свого власного актуального стилю в збереженні та репрезентації культурно-мистецького надбання регіону, а також слугуватимуть стимулом для подальших досліджень.
Підсумовуючи вищесказане, варто зазначити, що діяльність наукових бібліотек по формуванню власних видавничих проектів, як складової культурно-мистецького профілю регіону потребує грунтовнішого дослідження з метою генерування нових ідей щодо продовження розробки та впровадження в практику унікальних інформаційних продуктів. На особливу дослідницьку увагу заслуговує класифікація інформаційної продукції наукових бібліотек України.