Досвід автоматизації бібліотечних технологій у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного

ЗаявникБорисенко Антон Володимирович (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 4.Електронні бібліотеки. Автоматизація бібліотечної технології
Назва доповідіДосвід автоматизації бібліотечних технологій у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Електронні бібліотеки – це клас інформаційних систем, що поширює можливості інформаційного обслуговування користувачів у віддаленому режимі із застосуванням новітніх інформаційних та Інтернет-технологій. Сучасну бібліотеку неможливо уявити без упровадження нових інформаційних технологій, комп'ютеризації бібліотечних процесів та активного використання ВЕБ-технологій.
Швидко зростає попит на електронні ресурси, посилюється інтерес до бібліотечних баз даних, повнотекстових документів, графічних матеріалів поданих в електронному форматі.
Завдання сучасної бібліотеки нині полягає не лише в збереженні та накопиченні друкованих видань, а й у тому, наскільки підготовленістю бібліотеки надавати доступ до власних інформаційних ресурсів, швидкістю їх отримання та доступністю для користувача.
У Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г Заболотного (ДНАББ ім. В. Г. Заболотного) активно використовуються сучасні інформаційні технології. Створена локальна комп’ютерна бібліотечна мережа з сучасними комп’ютерами і можливістю безкоштовного Інтернет-доступу для кожного комп’ютера мережі.
З 2002 року впроваджено автоматизовану бібліотечну інформаційну систему — АБІС «ІРБІС», що дає можливість користувачам користуватись пошуком в електронних базах даних бібліотеки в читальному залі. Нині користувачам доступні: «База періодики» (300 тис. записів), «База графічних матеріалів» (15 тис. записів, 4 тис. з яких оцифровані), «База рідкісної книги» (16 тис. записів) та «База каталогу книг» (60 тис. записів). Всі бази даних постійно наповнюються та редагуються.
На сайті бібліотеки (dnabb.org) впроваджено цілодобовий безкоштовний доступ до електронного каталогу на базі WEB «ІРБІС64», що також дає можливість користувачам використовувати пошук в електронних базах даних. Особливістю використання електронного каталогу є можливість онлайн-реєстрації нового читача бібліотеки та можливість замовлення необхідних видань, використовуючи онлайн-формуляр замовлення. Це дає змогу користувачам самостійно користуватись електронними ресурсами бібліотеки, робити пошук необхідних видань за різними параметрами, замовлення літератури для подальшого користування в бібліотеці. У майбутньому бібліотека планує глобальне оцифрування власних фондів, результатом якого будуть створені повнотекстові та ілюстративні бази даних з відкритим доступом до них.
На сайті бібліотеки для покращення якості обслуговування в 2012 році був створений розділ «Віртуальна довідка». Це бібліотечна служба, що виконує запити віддалених користувачів, пов’язані з пошуком інформації з питань архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства, декоративно-вжиткового мистецтва та суміжних з ними галузей. Скористатися послугою «Віртуальної довідкової служби» можуть усі охочі, незалежно від того, чи є вони користувачами ДНАББ ім. В. Г. Заболотного.
Проводиться постійна робота з інформаційного наповнення сайту бібліотеки. На сайті розміщуються статті в 12 розділах, серед яких «Видатні особистості», «Подорожуючи містами», «Ресурси бібліотеки», «Проекти бібліотеки», «Публікації про бібліотеку» та ін. Публікуються бібліографічні покажчики, видані бібліотекою, щоденні дайджести галузевих інтернет новин, інформація про бази повнотекстової електронної періодики тощо.