Електронні бібліотечно-інформаційні ресурси Національної бібліотеки Білорусі в забезпеченні наукових досліджень (за матеріалами сайту www.nlb.by)

ЗаявникКлюшнікова Олена Валентинівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 4.Електронні бібліотеки. Автоматизація бібліотечної технології
Назва доповідіЕлектронні бібліотечно-інформаційні ресурси Національної бібліотеки Білорусі в забезпеченні наукових досліджень (за матеріалами сайту www.nlb.by)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Питання впровадження в бібліотечну практику інноваційних технологій, створення власних електронних ресурсів та їх використання є пріоритетним для забезпечення розвитку наукового потенціалу провідних науково-дослідних установ світу, інформаційних центрів, бібліотек. Вітчизняні фахівці з бібліотечної справи активно вивчають і досвід у цій сфері країн пострадянського простору, зокрема Республіки Білорусь. Проблеми використання електронних інформаційних ресурсів у бібліотеках Білорусі, застосування нових інформаційних технологій у процесі обслуговування користувачів досліджували такі вчені: Берьозкіна Н. Ю., Мотульський Р. С., Васильєв В. В., Сухорукова Р. М., Долгополова О., Дрозд О. М., Молчан Ж. В., Кузьмініч Т. та ін.
На сьогодні в Білорусі функціонує система бібліотек, яку очолює Національна бібліотека Білорусі далі - (НББ), яка забезпечує широкий доступ до інформаційних ресурсів своєї країни та багатьох інших країн світу. Серед них - численні бази даних (БД), які генеруються в Західній Європі та США такі, як “Cambridje Journals Online”, “East View”, “EBSCO Complete”, “Emerald Backfiles” та ін. На початку XXI ст., а саме з 2004 р. НББ відкрила своїм користувачам доступ до трьох тематичних колекцій, а з 2006 р. - до повної колекції видавництва ELSEVIR. НББ має більше 100 бібліографічних, реферативних та повнотекстових БД на компакт-дисках як багатогалузевого характеру, так і з окремих тем. Бібліотека надає своїм користувачам доступ до реферативних БД ВІНІТІ, ІНІОН, Science Citation Index, реферативних і повнотекстових БД EBSCO тощо.
Сьогодні НББ створює та розповсюджує серед користувачів власні проблемно-орієнтовані БД, серед яких “Беларусь у асобах і падзеях” (“Беларусь в лицах и событиях”). Ця білорусознавча БД вміщує фактографічну інформацію про відомих людей, які зробили вагомий внесок в наукову, культурну та духовну спадщину Білорусі, а також про найбільш значні події в економічному, суспільно-політичному, культурному та інших сферах життя країни, про меморіальні комплекси, пам’ятки історії, культури, природи, професійні творчі колективи, про об’єкти, які є першими або унікальними в своєму роді (перший буквар, перша школа, перше зображення міста на карті та ін.).
БД “Беларусь: ад мінулага да сучаснага” (“Беларусь: от прошлого к настоящему”) містить поточну (з 2007 р.) білорусознавчу інформацію про документи з питань культури, бібліотечної справи, філософії, психології, релігієзнавства, історії, суспільних наук та інших галузей знань. БД вміщує бібліографічні описи збірників, авторефератів дисертацій, дисертацій, рукописів, образотворчі матеріали, нотні, картографічні видання, аудіо-, відеодокументи білоруською, російською та іноземними мовами, а також відомості про статті з періодичних і продовжуваних видань та збірників білоруською та російською мовами. З метою підвищення ефективного використання наукових інформаційних ресурсів бібліотека надає можливість здійснювати замовлення безпосередньо з інтернет-порталу. В БД також вміщені ретроспективні повнотекстові колекції білорусознавчих документів: “Источники по истории Беларуси конца XVIII – начала XX века”, “Национальная библиотека Беларуси в печати”, “Беловежская пуща”, доступ до яких здійснюється в локальному режимі (в приміщенні НББ).
БД “Кніга Беларусі” (“Книга Беларуси”) є зведеним каталогом, який вміщує бібліографічні описи документів, виданих на території Білорусі в XVI–XVIII ст. латинським шрифтом, з фондів бібліотек Білорусі, СНД, Європи, а також Національного музею історії та культури Білорусі.
БД “Культура і мастацтва Беларусі 1993–2007 гг.”(“Культура и искусство Беларуси 1993–2007 гг.”) вміщує бібліографічні описи книг, брошур, наукових збірників, авторефератів дисертацій, дисертацій, статей із збірників, журналів та газет з питань культури та мистецтва Білорусі різними мовами. Містить бібліографічну інформацію, складену обласними бібліотеками Білорусі. Більша частина бібліографічних записів анотована.
БД “Нацыянальная бібліятэка Беларусі ў прэсе” (“Национальная библиотека Беларуси в прессе”) вміщує повні тексти публікацій про діяльність НББ в друкованих та електронних вітчизняних і закордонних ЗМІ.
БД “Radziviliana” (“Радзивиллиана”) вміщує бібліографічні записи документів з колекції приватної бібліотеки роду Радзивіллів в Несвіжі та є її бібліографічною реконструкцією. Хронологічне охоплення: XV - XX ст.
БД “Радавая геральдыка Беларусі” (“Родовая геральдика Беларуси”) вміщує чорно-білі та кольорові зображення родових гербів Білорусі та сусідніх територій, а також бібліографічні описи джерел XIX - XX ст., з яких відібрані ілюстрації.
БД “Электронны архіў нацыянальнай перыёдыкі”(“Электронный архив национальной периодики”) містить електронні копії періодичних видань, що видаються в Республіці Білорусь: газети (основні загальнореспубліканські, центральні суспільно-політичні та галузеві газети, а також деякі місцеві та районні газети), журнали, повідомлення інформаційних агентств.
БД “Библиотеки Республики Беларусь и зарубежных стран” вміщує інформацію про бібліотеки Респубіки Білорусь, зарубіжних країн, контактні відомості їх керівників, а також відомості про електронні інформаційні ресурси, що вироблені та/або придбані бібліотеками Республіки Білорусь. База даних призначена для бібліотечних фахівців, осіб, що зацікавлені в співпраці з бібліотеками, а також всіх, хто користується послугами бібліотек сьогодні.
Важливе значення для підвищення якості обслуговування користувачів має також система бібліотечних каталогів. В електронному каталозі відображена бібліографічна інформація щодо документів фонду НББ. Постійно ведеться робота щодо бібліографічного відображення ретромасиву різних фондів бібліотеки. Бібліографічні записи електронного каталогу частково мають посилання на повні тексти документів.
Підсумовуючи вищесказане, слід зазначити, що НББ постійно створює власні електронні ресурси з використанням новітніх інформаційних і комунікаційних технологій. З метою підвищення інформування користувачів про наявні бібліотечно-інформаційні ресурси НББ широко використовує Інтернет ресурси, що надає можливість спеціалістам і вченим організувати доступ до інформації з будь-якої країни світу. У НББ впроваджено технологію віддаленого доступу Інтернет замовлення та електронної доставки документів, яка забезпечує оперативне інформування про новації у різних галузях науки, дозволяє створювати архів електронних копій документів та здійснювати пошук в ньому, що сприяє збереженню найбільш цінних видань. Запровадження інноваційних технологій бібліотеками Білорусі сприяє розвитку наукової, науково-інформаційної, культурно-просвітницької та видавничої діяльності основних наукових установ країни.