Документний склад архівного фонду Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка: загальний огляд

ЗаявникВоловник Людмила Семенівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 5. Наукова архівна спадщина: формування, документний склад, інформаційний потенціал
Назва доповідіДокументний склад архівного фонду Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка: загальний огляд
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Національний ботанічний сад (НБС) ім. М.М. Гришка є державною науково-дослідною установою Національної академії наук України, яка входить до складу Відділення загальної біології НАН України. Архівний фонд НБС ім. М.М. Гришка станом на 1 січня 2015 р. – це 3837 справ науково-організаційної, управлінської, науково-дослідної документації та документації з кадрових питань за 1938-2013 рр.
У 1935 р. відповідно до постанови РНК УРСР від 22.09.1935 р. № 1220 було засновано Ботанічний сад Інституту ботаніки АН УРСР. До 1941 р. на території Ботанічного саду знаходилася експериментальна база Інституту ботаніки, де проводилася робота із вирощування посадкового матеріалу та була зібрана колекція більше ніж з 2000 рослин, яку майже повністю знищено під час нацистської окупації Києва. Постановою РНК УРСР від 23.03.1944 р. № 243 «Про відновлення будівництва і наукової роботи Центрального республіканського ботанічного саду АН УРСР в м. Києві» Сад отримав статус самостійної наукової установи та назву «Ботанічний сад АН УРСР». Саме у 1944 р. розпочинається систематичне документування діяльності Саду. Документи, що утворювалися в результаті діяльності установи, формувалися в описи справ з науково-організаційною та управлінською документацією, науковою та науково-технічною документацією, документацією з кадрових питань. Особливістю систематизації справ з науково-організаційною та управлінською документацією Саду є те, що вони просистематизовані в трьох описах за напрямами діяльності: опис № 1 – науково-організаційна та управлінська документація Саду, опис № 4 – документи Ради ботанічних садів та дендропарків України, опис № 5 – документація з капітального будівництва Саду.
До опису № 1 науково-організаційної документації НБС ім. М. М. Гришка включені постанови та розпорядження Президії АН УРСР, НАН України, що стосуються діяльності Саду, документи керівництва, ученого секретаря, наукових відділів та лабораторій, договори про творчу співдружність з організаціями щодо озеленення, документи спецради з присудження наукових ступенів, відділу кадрів та аспірантури, бухгалтерії, профспілкового комітету. Опис розпочинається із справ з документами по організації будівництва Ботсаду у 1938 р. і 1940 р. та списками рослин наукових ділянок за 1936–1939 рр. – єдині документи, що збереглися за довоєнний період. Серед загальних документів Саду – річні звіти про роботу, накази з основної діяльності, про наукові закордонні відрядження співробітників, експедиції в Середню Азію, на Далекий Схід, в Крим, Карпати, рівнинну частину України. Відклався у фонді звіт про відрядження у 1946 р. першого завідувача відділу культурної флори Д. Ф. Лихваря до Німеччини, звідки було привезено десятки тисяч посадових одиниць, що послужили основою багатьох колекцій. Документи свідчать про широкі масштаби робіт із будівництва Саду та зв’язки з ботанічними установами Європи, Азії, Америки Австралії щодо обміну насінням та придбання саджанців. Привертають увагу дослідників історії Саду та науковців протоколи засідань науково-технічних нарад відділів алелопатії, медичної ботаніки, тропічних і субтропічних рослин, лабораторії цитології та інших структурних підрозділів.
Сад очолює Раду ботанічних садів та дендропарків України, які мають статус окремих установ, здійснює науково-консультативне керівництво та координує наукову діяльність. Із документів Ради сформовано окремий опис № 4, в якому представлено протоколи засідань, звіти, інформації.
Документи щодо здійснення будівельних робіт: генеральний план будівництва установи, мапи території, проектні завдання на будівництво оранжерей, головного корпусу, лабораторій, паспорти технічного стану будівель, звіти про результати обстеження будівель включено до опису № 5 – документація з капітального будівництва НБС ім. М.М. Гришка .
Уже в 1944 р. були сформульовані основні завдання Ботанічного саду як самостійної установи і центру науково-дослідної роботи з теорії та практики інтродукції рослин, селекції нових культур, зеленого будівництва, квітникарства, декоративного садівництва. У зв’язку із розширенням фундаментальних досліджень та відповідно до постанови Президії від 07.12.1967 р. № 314 Ботанічний сад отримав у 1967 р. офіційний статус науково-дослідного інституту АН УРСР. Документи щодо наукових здобутків Саду включені до опису науково-дослідної та науково-технічної документації, а саме: наукові звіти по темах, звіти наукових відділів з проблеми «Створення ботанічного саду», кліматичні довідники, методичні посібники, дисертації, свідоцтва на винаходи, записи спостережень метеорологічної станції Ботсаду. За період з 1965 р. до 2008 р. науковці Саду отримали 294 авторські свідоцтва на нові сорти рослин, серед яких: квітникові культури – айстри, жоржини, півонії, флокси, хризантеми; зимостійкі сорти аличі, персика, абрикосів, актинідії, винограду; кормові культури – ріпак, гірчиця, редька олійна та інші; овочеві та пряно-ароматні культури. Свідоцтва на нові сорти рослин включені до опису науково-дослідної документації архівного фонду Ботсаду окремими справами. Слід зазначити, у 1940–1950-ті роки відділи Ботанічного саду готували окремі звіти про виконану роботу з проблеми «Будівництво ботанічного саду» (основні роботи з будівництва експозиційних ділянок були проведені до 1955 р.), які включено до опису.
Опис № 3-к документації з кадрових питань включає справи з наказами директора з кадрових питань, особові картки працівників, особові справи звільнених працівників, особові рахунки по зарплаті, протоколи засідань комісії з приймання кандидатських екзаменів, документи про надання пільг, пов’язаних із шкідливими умовами праці в Ботсаду. У 2009 р. під редакцією чл.-кор. НАН України, д.б.н. Т. М. Черевченко було видано біографічний довідник «Вони будували Сад», в якому наведено 210 коротких біографій співробітників, які працювали в період з 1936 р. до 1976 р. в Центральному республіканському ботанічному саду. Це видання було б неможливим без використання документації з кадрових питань.
Таким чином, документи Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка мають наукову та історико-культурну цінність і є вагомою часткою Архівного фонду Національної академії наук України.