Архів Олени Станіславівни Компан (1916–1986): огляд фонду

ЗаявникФіліпович Марина Анатоліївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 5. Наукова архівна спадщина: формування, документний склад, інформаційний потенціал
Назва доповідіАрхів Олени Станіславівни Компан (1916–1986): огляд фонду
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді


В Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського зберігається особовий фонд Олени Станіславівни Компан (фонд № 297) [1]. Олена Компан (1916–1986) – відомий український історик, професор, доктор історичних наук, фахівець з історії пізнього Середньовіччя та раннього Нового часу. Серед її дослідницьких пріоритетів – історія українських міст та міщанства XVII ст., соціально-економічні питання середньовічної історії України, проблеми історичної демографії XVII ст., історія українського козацтва [2].
Автор сотень публікацій, кількох монографій, зокрема унікальної праці «Міста України в другій половині ХVІІ ст.» (Київ, 1963), О. Компан фактично створила власну школу в українській історіографії, яка нині стала особливо актуальною.
Напівполька, напівросіянка (уроджена Ейсмонт) – вона була справжньою патріоткою України, людиною з активною громадською позицією. За «націоналістичні» погляди, зв’язки з шестидесятниками у 1972 р. її було звільнено з Інституту історії АН УРСР, де вона працювала у відділі феодалізму разом з М. Брайчевським, Я. Дзирею, О. Апанович.
Ім’я Олени Компан, її наукові студії відомі вузьким спеціалістам (дослідникам-медіїєвістам, фахівцям з урбаністики) та практично невідомі широкому науковому загалові. До цього часу величезний джерельний комплекс особового фонду дослідниці не залучений до наукового та суспільного обігу.
Архів О.С. Компан було передано в дар Інституту рукопису НБУВ онуком фондовласниці Іваном Ярославичем Компан 1 грудня 1999 р. До фондів ІР на постійне зберігання надійшли наукові праці фондоутворювача (рукописи неопублікованих праць, зокрема «Мухомори», [«Фарфор»]), біографічні матеріали, матеріали службової та громадської діяльності, фотографії та листування (понад дві тисячі одиниць документів у розсипу) [1].
Наразі архів перебуває в опрацюванні. Здійснено систематизацію матеріалів особового фонду № 297 («Компан Олена Станіславівна (1916–1986) – історик») за основними групами. Зокрема, під час первинного розбору виділено такі структурні розділи фонду, як: 1) Біографічні матеріали; 2) Наукові та творчі матеріали; 3) Матеріали про службову та громадську діяльність; 5) Листування; 6) Матеріали з дарчими написами; 7) Фотографії; 8) Матеріали родичів фондоутворювача; 9) Матеріали про фондоутворювача; 10) Матеріали інших осіб.
Розділ біографічних матеріалів охоплює невеликий, порівняно з іншими рубриками фонду, комплекс документів, серед них: рукописна автобіографія О.С. Компан (1956 р.), грамота від Президії Правління Українського товариства охорони пам’яток історії та культури за участь у республіканському конкурсі на кращий текст лекції-екскурсії про пам’ятки історії та культури (1970 р.), щоденникові нотатки, записні книжки та ін.
Найбільша за обсягом рубрика фонду «Наукові та творчі матеріали» містить: рукописи і машинописи монографій, статей, дисертацій, матеріалів до тез, виступів, нотаток, рецензій, відгуків, підготовчих матеріалів; картотеки. Ця група документів репрезентує багатогранні наукові інтереси дослідниці.
Матеріали службової та громадської діяльності складають невелику частину фонду, це – запрошення на наукові конференції, зокрема запрошення взяти участь у пленарних засіданнях ІХ Міжнародного з’їзду славістів (Київ, 1983 р.), сесії та літературні вечори.
Структурна група «Листування» складається з офіційного та приватного листування. О.С. Компан. Серед офіційного епістолярію – вітальні листи та телеграми, листи від «Українського товариства охорони пам’яток історії та культури», Інституту історії АН УРСР, видавництва «Советский писатель». Приватне листування представлене листами від колег-істориків, рідних, друзів (М.Е. Котляревської, М.З. Преображенського, В.С. Ейсмонта, З.О. Кописького, Д.П. Калюжного, О.С. Завгороднього та ін.).
О. Компан брала активну участь у діяльності «Українського товариства охорони пам’яток історії та культури», зокрема очолювала секцію досоціалістичних формацій, про що свідчать такі матеріали фонду, як запрошення взяти участь у роботі 11 з’їзду товариства, «абонемент» товариства та ін.
Рубрика фонду «Матеріали родичів фондоутворювача» містить документи чоловіка О. Компан, українського письменника Івана Юхимовича Сенченка (творчі матеріали, рецензії, відгуки, запрошення, посвідчення та ін. ), та її сина, українського вченого Ярослава Юрійовича Компана (розділи дисертації, малюнок та ін.).
Серед архівних документів фонду – матеріали (16 канцелярських папок), які належать історику, архівісту, історику Павлу Костянтиновичу Федоренку (1880–1962). Документи будуть вилучені з фонду № 297 та приєднані до фонду № 215 (в опису нараховується 21 од. зб.) [3].
Матеріали архіву О.С. Компан стануть у нагоді дослідникам життєвого та творчого шляху українського історика. Зауважимо, що наближається 100-річний ювілей Олени Компан. Такий цікавий та неординарний дослідник («Золота пектораль української історії» – так назвав Олену Станіславівну один з її учнів) не заслуговує на забуття.
Документи фонду будуть важливими також для фахівців з історії України радянського періоду, зокрема для реконструкції історичного процесу 30–70-х років ХХ ст.

Список використаних джерел та літератури
1. ІР НБУВ, ф. 297.
2. Історик Олена Компан : матеріали до біогр. / упоряд. Я. Компан. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська акад.», 2007. – 532 с. : іл.
3. ІР НБУВ, ф. 215, 21 од. зб.