"Електронні бібліотечні журнальні виставки залів періодичних видань як складова інформаційно-комунікаційної діяльності НБУВ"

ЗаявникЛопата Олена Михайлівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 1.Інформаційно-комунікаційна діяльність бібліотек: завдання інтеграції з галузями освіти, науки, культури
Назва доповіді"Електронні бібліотечні журнальні виставки залів періодичних видань як складова інформаційно-комунікаційної діяльності НБУВ"
Інформація про співдоповідачівЛопата О.М., м.н.с., співдоповідач: Верещагіна С.В., завсектором
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Електронні бібліотечні журнальні виставки Залів періодичних видань
як складова інформаційно-комунікаційної діяльності НБУВ
(м.н.с. Лопата О. М., зав.сек. Верещагіна С. В.)

Під впливом наукових, технологічних та соціокультурних трансформацій, що відбуваються у сучасному світі, змінюються й сталі стереотипи взаємовідношень між бібліотекою й суспільством. У користувачів з'явилась можливість вибору між зверненням до традиційної бібліотеки та використанням мережевих інформаційних ресурсів. Технологічні реалії нового інформаційного середовища призводять до необхідності реорганізації діяльності книгозбірень. Бібліотека як відкрита комунікаційна структура, продовжуючи виконувати посередницькі функції між інформаційним контентом та споживачем, адаптується до сучасних умов й оптимізує форми надання бібліотечних послуг.
Суттєві перетворення спостерігаються й у виставковій діяльності наукових бібліотек. Поряд із традиційним форматом виставок усе ширшого розповсюдження набувають віртуальні експозиції, головними критеріями яких є загальнодоступність, багатофункціональність, можливість застосування діапазону технологічних рішень.
Проблематикою інформаційно-комунікаційної діяльності наукових книгозбірень, зокрема організації бібліотечних електронних виставок у сучасних умовах, займаються зарубіжні вчені: Н.Збаровська, Я.Л.Шрайберг, Г.Лєвин, О.Ястребова, С.Матліна, С.Власова, С.Савкіна та ін. Варто відмітити й доробок вітчизняних науковців: Г.Швецової-Водки, В.Попика, В.Горового, Н.Захарової, Н.Солонської, Н.Кунанець, А.Ржеуської, Л.Найди, Н.Лис, Л.Трачук та ін.
Втім, більшість праць вищеназваних дослідників базується, в основному, на теоретичних питаннях без врахування результатів практичної та методологічної роботи. Метою нашої публікації є розкриття досвіду виставкової діяльності, зокрема організації та популяризації електронних бібліотечних журнальних виставок (далі: ЕБЖВ), на прикладі Залів періодичних видань НБУВ.
Підготовчу роботу зі створення ЕБЖВ у Залах періодичних видань НБУВ було розпочато ще у 2012 р. На сьогодні, на порталі НБУВ (http://www.nbuv.gov.ua) вже розміщено вісімнадцять ЕБЖВ вітчизняних та іноземних періодичних видань. Специфікою ЕБЖВ (як тематичних так і нових надходжень), є їх приналежність до журнального підсобного фонду. ЕБЖВ демонструють найбільш змістовні, популярні та актуальні видання Залів періодичних видань або репрезентують нові надходження зарубіжних часописів науково-дослідних установ Національної академії наук України.
ЕБЖВ призначені виконувати цілий спектр завдань:
• популяризувати фонд періодичних видань;
• задовольняти інформаційні потреби віртуального читача;
• зацікавлювати користувачів відповідною тематикою;
• надавати можливість звертатися за темою до інших ресурсів, розміщених у мережі Інтернет;
• експонувати певні журнали;
• надавати додаткову інформацію щодо того чи іншого документу.
Створенню ЕБЖВ сприяє застосування сучасних інформаційно-коммунікаційних технологій, що дозволяє ширше використовувати додаткові види інформації: бібліографічну, фактографічну, інформаційну, мультимедійну. ЕБЖВ презентує зовнішній вигляд журнального документа, бібліографічний опис й анотацію, а також надає можливість долучити до електронної експозиції уривки тексту тієї чи іншої журнальної статті, рецензії, відгуки, ілюстрації.
Сам процес організації ЕБЖВ вимагає належної професійної кваліфікації бібліотечних працівників, участі співробітників суміжних спеціальностей та сучасної матеріально-технічної бази. Так, у Залах періодичних видань НБУВ було підготовлено групу фахівців із створення ЕБЖВ (на базі традиційних журнальних виставок) та їх представлення на веб-порталі НБУВ. Від самого початку, ЕБЖВ Залів періодичних видань НБУВ організуються у співпраці з Відділом програмно - технологічного забезпечення комп'ютерних мереж НБУВ (надалі: ВПТЗКМ НБУВ). Усі презентовані часописи введені до електронного каталогу або пройшли опрацювання у Центрі формування бібліотечно-інформаційних ресурсів, що є обов'язковою умовою їх експонування. Це стосується як матеріалів із фонду НБУВ (Залів періодичних видань), так і інших ресурсів (НДУ НАН України).
Технологія організації ЕБЖВ у Залах періодичних видань НБУВ складається з трьох етапів:
I етап – підготовчий. Формується концепція майбутньої ЕБЖВ, проводиться добір матеріалу, визначаються розділи виставки, за необхідності добираються анотації, посилання тощо і візуальні засоби оформлення;
II етап – оцифрування. Технічна підготовка ЕБЖВ: сканування обкладинок журналів та (або) ілюстративного матеріалу; прикріплення бібліографічних описів документів до визначеної виставки; створення макету онлайнової експозиції з текстовим матеріалом й окремої папки з відібраними джерелами;
III етап – публікація організованої ЕБЖВ на порталі бібліотеки.
Узагальнюючи практичну роботу з опрацювання вітчизняних та іноземних часописів й організації ЕБЖВ було розроблено «Інструкцію з організації електронних виставок журнальних документів Залів періодичних видань Відділу комплексного бібліотечного обслуговування НБУВ».
Крім технологічної складової в організації ЕЖБВ присутня й творча. Кожна з представлених виставок має свою особливість, є індивідуальною, неповторною та живою. Це свого роду авторський проект, що залежить від творчого задуму працівників, що її готують.
Ще однією характерною ознакою ЕБЖВ Залів періодичних видань НБУВ є їх наукова значущість, адже переважна більшість представлених іноземних журналів в Україні надходить лише до НБУВ або бібліотек науково-дослідних установ НАН України, і невідома широкому загалу читачів. Крім того, певні видання мають досить високий індекс цитування що, безперечно, вказує на їх важливість для дослідників.
Система організації ЕБЖВ передбачає достатню самостійність бібліотечних працівників на всіх етапах її формування. За необхідності, у будь - який час її виконавці можуть провести редагування виставки: поповнити її новими джерелами, долучити посилання, скорегувати оформлення тощо.
ЕБЖВ Залів періодичних видань НБУВ характеризуються тематичною різноманітністю та цільовою читацькою аудиторією. Особливий інтерес користувачів становлять виставки нових надходжень зарубіжних журналів науково-дослідних установ НАН України. За даними дослідження, проведеного ВПТЗКМ НБУВ: 378 переглядів за 2014р.
Як показує досвід роботи Залів періодичних видань, ЕБЖВ є вагомим інформаційним ресурсом НБУВ, сучасним та оперативним засобом надання інформації й ефективним напрямом формування нової комунікаційної культури. В них закладена маса потенційних можливостей для розвитку новітнього формату інформаційно-комунікаційної діяльності НБУВ. ЕБЖВ мають незаперечні переваги та перспективи, а саме:
▪ є необмеженим у часі та обсязі заходом, що реалізується за рахунок інтернеттехнологій, у межах яких бібліотека має можливість розмістити бібліографічну текстову інформацію, ілюстративний матеріал, графічне, аудіо - або відео зображення документів, що розкривають зміст виставки;
▪ дозволяють користувачам, що здійснюють пошук у мережі за визначеною тематикою, ознайомитися з необхідними їм часописами;
▪ привертають увагу до Залів періодичних видань необмеженої кількості користувачів Інтернету;
▪ сприяють формуванню інформаційної культури, акцентуючи увагу користувачів на кращих рецензованих журнальних джерелах, що зберігаються в НБУВ;
▪ сприяють залученню до бібліотеки нових користувачів.