Співпраця НАН України та Українського республіканського правління науково-технічного товариства радіотехніки, електроніки та зв’язку ім. О. С. Попова (1947–1975 рр.): документальна спадщина

ЗаявникЛук'янець Олексій Анастасович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 5. Наукова архівна спадщина: формування, документний склад, інформаційний потенціал
Назва доповідіСпівпраця НАН України та Українського республіканського правління науково-технічного товариства радіотехніки, електроніки та зв’язку ім. О. С. Попова (1947–1975 рр.): документальна спадщина
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

Після Другої світової війни в Українській РСР починають активно розвиватися прикладні та фундаментальні дослідження у сфері радіофізики, радіотехніки, радіоелектроніки та суміжних наук. Основний внесок у розвиток цих досліджень зробила Академія наук Української РСР, як вища наукова установа УРСР. У галузі популяризації досягнень українських вчених важливу роль відіграло Українське республіканське правління науково-технічного товариства радіотехніки, електроніки та зв’язку ім. О. С. Попова (далі – УРП НТТ РЕЗ ім. О. С. Попова).
Українське відділення наукового інженерно-технічного товариства радіотехніки та електрозв’язку ім. О. С. Попова (під такою назвою функціонувало в 1947–1968 рр.) розпочинає свою діяльність в 1947 р. Станом на 1 січня 1948 р. воно нараховувало 235 членів. До 1964 р. у всіх обласних центрах УРСР були організовані обласні правління. В 1974 р. товариство вже об’єднувало 25 обласних правлінь, 794 первинних організацій із загальною кількістю членів – 78 718 осіб, з яких – 837 були юридичними особами.
Товариство організовувало та проводило конференції, наради, семінари, конкурси; всіляко сприяло впровадженню новинок радіоелектроніки та електрозв’язку у народне господарство та побут; розвивало творчу ініціативу наукових, інженерно-технічних працівників, раціоналізаторів та новаторів виробництва; залучало до науково-технічної діяльності радіолюбителів та молодь; сприяло своїм членам в розробці та впровадженні у практику нових винаходів та раціоналізаторських пропозицій тощо.
Основна документальна спадщина з діяльності Українського республіканського відділення науково-технічного товариства радіотехніки, електроніки та зв’язку ім. О. С. Попова зосереджена в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України у фонді 4652. Там містяться постанови РМ СРСР, РМ УРСР, ЦК КПРС, ЦК КПУ, Центрального правління та Українського республіканського правління науково-технічного товариства радіотехніки, електроніки та зв’язку ім. О. С. Попова; стенограми різноманітних науково-технічних конференцій, нарад, зібрань; протоколи засідань президії та секцій науково-технічного товариства; плани та звіти республіканського та обласних правлінь; документи та матеріали про організацію та проведення тематичних конкурсів; річні фінансові та статистичні звіти республіканського та обласних правлінь та інші.
Документи, які висвітлюють діяльність АН УРСР зосереджені в Архівному фонді Національної академії наук України, до складу якого входять кілька комплексів документів зосереджених в Архіві Президії НАН України, архівах установ НАН України, особових архівних фондах видатних вчених НАН України та низці фондів ліквідованих установ НАН України. Із заявленої тематики, найбільш інформативний комплекс документів міститься в Архіві Президії НАН України, зокрема у фонді 251, в описі 1. Там зосереджені різноманітні постанови, плани та звіти, довідки, доповідні записки, рішення, розпорядження, листування, протоколи та стенограми засідань та інші. Документальні ресурси фонду досить детально характеризують науково-організаційну, координаційну та науково-популяризаційну діяльність АН УРСР.
Співпраця АН УРСР та УРП НТТ РЕЗ ім. О. С. Попова полягала в проведенні спільної науково-організаційної та просвітньої діяльності. Науково-організаційна співпраця виражалася в організації та проведенні конференцій, нарад, відзначенні визначних подій. Так, Президія АН УРСР постановою від 6 січня 1959 р. створила організаційний комітет з проведення ювілею, присвяченого 100-річчю з дня народження видатного вченого та винахідника О. С. Попова. До його складу ввійшли провідні вчені, викладачі внз, члени товариства та інші. Комітет очолив акад. АН УРСР К. К. Хрєнов, вченим секретарем призначили заступника голови УРП НТТ РЕЗ ім. О. С. Попова О. М. Гаплічука. Комітет розробив план урочистих заходів на 1959 р. згідно з яким була проведена низка всесоюзних конференцій, тематичних виставок, урочистих засідань та різноманітних конкурсів радіолюбителів, присвячених життю та діяльності О. С. Попова.
Іншим аспектом науково-організаційної співпраці АН УРСР та УРП НТТ РЕЗ ім. О. С. Попова було проведення спеціалізованих конкурсів. Як типовий приклад, можна розглянути Республіканський конкурс на кращі роботи із застосування радіоелектроніки в медицині та біології. Його організаторами виступили Українське республіканське правління науково-технічного товариства радіотехніки, електроніки та зв’язку ім. О. С. Попова, Відділення біохімії, фізіології та теоретичної медицини АН УРСР та Міністерство охорони здоров’я УРСР. Конкурс тривав з 1 березня до 1 листопада 1971 р. і проводився з метою виявлення нових досягнень у сфері застосування радіоелектроніки в медицині та біології з можливістю впровадження в практику нових радіоелектронних приладів та дослідницьких методів. Для відзначення конкурсних робіт виплачувалися грошові премії: за перше місце – 300 крб.; за друге – 200 крб.; за третє – 100 крб.; заохочувальні премії – 50 крб. Конкурсну комісію очолював акад. АН УРСР Р. В. Чаговець.
Співпраця у науково-популяризаційній сфері полягала в залученні фахових наукових працівники АН УРСР до читання лекцій та проведення різноманітних тематичних вечорів на підприємствах, в установах та організаціях. Основна тематики доповідей стосувалася стану та перспектив розвитку радіотехніки, електротехніки, зв’язку тощо.
Отже, зважаючи висококваліфікований кадровий потенціал на потужну матеріально-технічну базу, АН УРСР брала активну участь у науково-організаційних та просвітніх заходах УРП НТТ РЕЗ ім. О. С. Попова, відіграючи у них провідну роль. Зазначені документи детально висвітлюють спільну діяльність у сфері організації різноманітних наукових форумів; сприяння впровадженню у практику досягнень науки і техніки; популяризації науково-технічних знань серед широких верств населення тощо.