Нові надходження до Архівного фонду НАН України: документи Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України

ЗаявникБерезовська Ольга Василівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 5. Наукова архівна спадщина: формування, документний склад, інформаційний потенціал
Назва доповідіНові надходження до Архівного фонду НАН України: документи Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України
Інформація про співдоповідачівБойко Ю.О., наук. співроб. Інституту архівознавства НБУВ, канд. іст. наук Шарабанова І.В., редактор І кат. Інституту архівознавства НБУВ
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Нові надходження до Архівного фонду НАН України: документи
Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України

В Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського НАН України, який є головним архівним підрозділом в системі НАН України з питань формування, обліку, зберігання й використання документів Архівного фонду НАН України (далі – АФ НАН України), поряд з особовими документами видатних вчених, зберігаються також архівні документи установ та організацій НАН України, серед яких комплекс документів академічних установ економічного профілю. Зокрема, архівні фонди Об’єднаного інституту економіки за 1941–2005 рр., Інституту соціальних і економічних проблем зарубіжних країн за 1978–1991 рр., Інституту Росії за 1965–1997 рр., Ради по вивченню продуктивних сил України за 1925–2012 рр. та її Обчислювального центру за 1973–1983 рр. У 2014 р. АФ НАН України поповнився документами Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України (далі – ІСЕМВ), ліквідованого згідно з постановою Президії НАН України від 30.10. 2013 р. № 142 «Про впорядкування мережі наукових установ НАН України». Всього до Інституту архівознавства НБУВ було передано 1470 справ документів ІСЕМВ за 1991–2014 рр.
Архівний фонд інституту містить документи з науково-організаційної, управлінської, науково-дослідної діяльності інституту, які відкривають широкі всебічні інформативні можливості для дослідження історії створення та діяльності ІСЕМВ за весь період існування.
У фонді також відклалася документація з кадрових питань, зокрема з наукової діяльності видатних вчених інституту – академіків НАН України Ю.М. Пахомова, О.Г. Білоруса, члена-кореспондента НАН України В.Є. Новицького, д.е.н. Т.Ю. Туниці, О.В. Плотнікова, д.і.н. В.К. Гури, Є.Є. Камінського, Є.Б. Кіша, д. політ. н. Р.Н. Жангожі та ін. Залучення цього масиву особових архівних документів співробітників ІСЕМВ відкриває для дослідників можливості документного реконструювання наукових біографій вчених-економістів, їхнього життєвого та творчого шляху.
Науково-організаційна та управлінська складова документної бази архівного фонду ІСЕМВ представлена документами керівництва, вченого секретаря, спецради з присудження наукових ступенів, наукових відділів інституту, відділу кадрів та аспірантури, бухгалтерії, профспілкового комітету.
Постанови та розпорядження Президії НАН України за 1991–2013 рр., які відклалися в архівному фонді інституту, безпосередньо торкаються і регламентують його діяльність щодо створення установи, проведення інститутом наукових досліджень, фінансування, оцінки результатів, які досягнув колектив інституту під час участі в розробці фундаментальних досліджень, поточних питань управлінської діяльності тощо. Зокрема, процес утворення ІСЕМВ та становлення його як науково-дослідної установи відображає низка постанов. Так, постанова Президії АН УРСР «Про створення Інституту світової економіки і міжнародних відносин АН УРСР» від 11. 07. 1991 р. № 221 висвітлює питання з організації установи, прописує основні напрями наукової діяльності, фінансування, кадровий склад інституту та інші важливі питання. Постановою Президії АН України від 25. 12. 1991 р. № 339 ухвалено структуру новоствореного інституту, яка була побудована за проблемно-регіональним принципом і містила в собі два наукові відділення, в складі яких були сформовані наукові відділи. Крім того, цією ж постановою передбачено формування чотирьох регіональних відділів – ужгородського, чернівецького, донецького та кримського (два останні, однак, не були сформовані з об’єктивних причин, насамперед – відсутності відповідного кадрового та матеріально-технічного забезпечення). А постанова Президії АН України від 15. 07. 1992 р. № 208 «Про участь установ Відділення економіки АН України у вирішенні актуальних економічних проблем в Україні» свідчить про те, що протягом другого півріччя 1992 р. в інституті проведено докорінну структурну реорганізацію та якісну тематичну переорієнтацію. Серед розпоряджень НАН України увагу привертають розпорядження зі створення у 2001 р. на базі інституту та подальшої діяльності Робочої групи НАН України та МЗС України для опрацювання питань активізації міжнародного співробітництва у сфері науки і техніки. Слід також зазначити, що міжнародна діяльність інституту представлена і в інших архівних документах, зокрема, у щорічних річних звітах про діяльність інституту висвітлювались питання участі співробітників у міжнародних наукових конференціях, симпозіумах, круглих столах, подавався аналіз спільних наукових проектів інституту з зарубіжними установами та вченими. Наукові звіти співробітників інституту про закордонні відрядження свідчать про тісні контакти ІСЕМВ з установами та організаціями, дослідними центрами, університетами Великобританії, Польщі, США, Угорщини та інших країн.
В архівному фонді ІСЕМВ наявні статути інституту (1991, 1997, 2003, 2010 рр.), які висвітлюють правове регулювання його діяльності. Накази директора інституту з основної діяльності за 2002–2012 рр. відображають науково-організаційну роботу установи, створення комісій, наукових рад, організацію конференцій на базі інституту та ін. Листування з питань організації та проведення науково-дослідних робіт містить інформацію про співпрацю інституту з вищими органами влади, Президією НАН України, академічними установами та організаціями, громадськими товариствами, де йдеться про участь інституту у спільних наукових проектах з науково-освітніми закладами України, виконання доручень вищих органів влади, керівництва НАН України, процес підготовки аналітичних довідок та інформацій з питань українського законодавства в галузі економіки.
В документах ученого секретаря відклалися документи, що характеризують дослідницьку діяльність ІСЕМВ з питань цивілізаційних і глобалізаційних досліджень; трансформаційних, інноваційних, інтеграційних та безпекових студій; у вивченні фінансових процесів і структур, джерел, механізмів і стратегій зовнішньоекономічної та зовнішньополітичної діяльності держави. Це річні робочі плани науково-дослідних робіт ІСЕМВ, протоколи приймання і оцінки результатів завершених НДР, річні звіти про наукову та науково-організаційну діяльність Інституту та його відділів, інформації, програми, списки учасників, плани проведення інститутом наукових конференцій та круглих столів.
У фонді зберігаються документи з наукової діяльності видатних вчених-економістів: звіт про роботу академіка НАН України О.Г. Білоруса – першого директора ІСЕМВ та його особова справа, особова справа директора ІСЕМВ академіка НАН України Ю.М. Пахомова, особові справи членів-кореспондентів НАН України В.М. Ворони, В.Є. Новицького, В.Р. Сіденка, заслужених діячів науки і техніки України В.С. Будкіна, Є.Є. Камінського.
На базі інституту діяли спецради з захисту дисертацій з економічних та політичних наук, їхня діяльність представлена у фонді протоколами та стенограмами засідань спецрад, відгуками на дисертації співробітників інституту, річними звітами про захист дисертацій та роботу спецрад, наказами ВАК України про створення спецрад в інституті.
Діяльність наукових відділів висвітлена у протоколах засідань відділів та їхніх річних звітах про проведену науково-дослідну роботу.
Відділ кадрів представлений річними статистичними звітами про кількість і склад кадрів, списками наукових співробітників. У фонді містяться звіти про роботу аспірантури та докторантури. Фінансова діяльність відображена кошторисами і штатними розписами інституту, звітами про фінансово-господарську діяльність.
У фонді відклалися документи і з діяльності громадських об’єднань на базі інституту: профспілкової організації та Ради молодих вчених. Зокрема, діяльність профспілки ІСЕМВ висвітлюють протоколи засідань та її колективні договори з адміністрацією інституту. Так, протоколи свідчать про обговорення на засіданнях профспілки питань захисту трудових прав співробітників інституту, порядок преміювання, доплат, надбавок, надання матеріальної допомоги та санаторно-курортних путівок, оздоровлення дітей співробітників, ювілейних та пам’ятних дат тощо. Звіти про діяльність Ради молодих вчених відтворюють її роботу щодо координації наукової діяльності молодих вчених та аспірантів ІСЕМВ, їхньої участі в науковому житті колективу.
Результати наукових досліджень ІСЕМВ за 1992–2013 рр. зафіксовані у наукових звітах із завершених тем НДР, аналітичних довідках та збірниках тез наукових конференцій, проведених інститутом.
Кадрова документація за 1991–2014 рр. має у своєму складі накази директора з кадрових питань; штатно-посадові розписи; протоколи засідань конкурсних комісій; посвідчення та протоколи засідань комісії з приймання кандидатських іспитів; картки обліку наукових співробітників; контрольні списки наукових працівників; відомості та особові рахунки по зарплаті працівників; контракти з працівниками на виконання робіт; звіти та відомості з персоніфікованого обліку та особові справи звільнених працівників й аспірантів за 1991–2014 рр. Крім того, у фонді зберігаються особові справи співробітників, які працювали в Інституті соціальних і економічних проблем зарубіжних країн АН УРСР за 1979–1991 рр., на базі якого був утворений ІСЕМВ.
Отже, архівний фонд ІСЕМВ становить цілісний комплекс документів науково-організаційного, науково-дослідного, кадрового складу, який, завдяки глибині та всебічності наповнення, дозволяє скласти змістовне дослідне підґрунтя вченим у галузі історії науки і техніки, зокрема історії і діяльності українських наукових інституцій.