Електронні періодичні ресурси: наукове опрацювання

ЗаявникСамохіна Наталія Федорівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 4.Електронні бібліотеки. Автоматизація бібліотечної технології
Назва доповідіЕлектронні періодичні ресурси: наукове опрацювання
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Самохіна Н. Ф.,
зав. відділу НБУВ, канд. техн. наук

Електронні періодичні ресурси: наукове опрацювання

Інформаційний ресурс «Наукова періодика України» з вересня 2013 р. був переведений на нову пошукову платформу (САБ «ІРБІС») для реалізації сучасних інформаційних можливостей ресурсу, у тому числі інтеграції «Наукової періодики України» до міжнародних науково-інформаційних систем, інтеграції електронної періодики в єдиний пошуковий апарат наукової бібліотеки.
За опрацювання електронного інформаційного ресурсу «Наукова періодика України» відповідає Відділ наукової організації електронних інформаційних ресурсів (ВНОЕІР) НБУВ. Для наукового опрацювання електронних матеріалів зібрання «Наукова періодика України» у САБ «ІРБІС» Відділом програмно-технологічного забезпечення комп’ютерних мереж НБУВ створено майже 150 відповідних полів та підполів, в які заносяться відомості про кожний журнал. Для реалізації сучасних інформаційних можливостей ресурсу «Наукова періодика України» на нову пошукову платформу переведено понад 2330 наукових фахових видань (з них 60 наукових журналів, що існують тільки в електронній формі). На сьогодні у зібранні представлено 370 тис. наукових статей, внесених до змісту відповідних номерів електронних періодичних наукових видань. Інформаційний ресурс «Наукова періодика України» представлений на веб-порталі НБУВ (http://www.nbuv.gov.ua).
Група організації електронних наукових фахових періодичних видань ВНОЕІР здійснює наповнення та наукове опрацювання інформаційного ресурсу «Наукова періодика України», який вміщує електронні версії періодичних фахових видань наукових установ та навчальних закладів. Керівник групи організації електронних наукових фахових періодичних видань відповідає за загальну координацію роботи групи, проводить первинну експертизу комплектності та відповідності отриманого пакета документів встановленим вимогам та подальше опрацювання і ведення документації інформаційного ресурсу «Наукова періодика України», вносить до переліку фахових видань нові назви наукових журналів, врегульовує проблеми, що виникають у взаємовідносинах бібліотеки з редакціями тощо.
З редакціями наукових видань спілкується адміністратор інформаційного ресурсу, відповідальний за прийом електронних матеріалів. Кожен випуск електронної версії періодичного видання має бути оформлений за відповідними правилами, представленими на веб-сайті НБУВ. Адміністратор інформаційного ресурсу, проводить листування електронною поштою з представниками періодичних видань, здійснює прийом електронних копій на компакт-дисках або флеш-носіях (доставлені особисто, надіслані Укрпоштою, службою кур’єрської доставки тощо), приймає інформацію від видавців електронною поштою, перевіряє комплектність та відповідність встановленим вимогам матеріалів, що надаються видавцями, проводять первинну перевірку всіх наданих файлів. Після розміщення видання в інформаційному ресурсі, передавання електронних копій проводиться, в основному, засобами e-mail, тобто матеріали потрапляють до адміністратора ресурсу за електронною поштою e-journals@nbuv.gov.ua. В цьому випадку редакція видання надсилає електронною поштою не весь комплект документів, а лише матеріали, які необхідно додати або оновити. У разі виявлення відсутніх, пошкоджених або неналежно оформлених документів або файлів керівник групи та адміністратор інформаційного ресурсу повідомляють про це редакцію видання і роблять відповідні помітки у реєстрі надходжень, в якому фіксуєтья вся службова інформація щодо відомостей про наукове періодичне видання, його електронних копій, прийнятих бібліотекою на зберігання.
Адміністратор інформаційного ресурсу також здійснює розподіл файлів, отриманих від редакції видання, між операторами для опрацювання. Так, до комп’ютера керівника групи потрапляють анкети з вихідними відомостями періодичних видань (для оновлення відомостей про журнали, внесення до переліку фахових видань нового наукового журналу), ілюстративний матеріал, наданий у комплекті документів. На комп’ютери співробітників групи організації електронних наукових фахових періодичних видань завдяки внутрішній комп’ютерній мережі адміністратор інформаційного ресурсу направляє комплекти файлів тих випусків видань, що потребують опрацювання. Оновлення веб-порталу НБУВ здійснюється раз на добу, тому опрацьовані випуски електронних періодичних видань з’являються на веб-порталі на слідуючий день. Також адміністратор ресурсу приймає результати роботи у операторів і формує з них страхову копію електронних документів.
Якщо редакція видання потребує довідки про внесення електронної копії видання на зберігання для перереєстрації часопису у ДАК України, відповідну довідку готує керівник групи за фактом представлення електронного аналогу наукового періодичного видання на веб-порталі НБУВ.
При першому зверненні до НБУВ щодо розміщення періодичного наукового видання на веб-порталі Бібліотеки редакція видання формує пакет супровідних документів. До цього пакета входять такі документи:
1. Лист-клопотання від установи-видавця періодичного видання на офіційному бланку, засвідчений підписом керівника установи. Лист готується у довільній формі, без зазначення конкретних номерів і років, які видавець просить взяти на зберігання.
2. Сканована копія «Свідоцтва про державну реєстрацію засобу масової інформації» оформлена у вигляді файлу формату jpg.
3. Сканована копія обкладинки одного з нових випусків видання, оформлена у вигляді файлу формату jpg (розмір 140х200 пікс.).
4. Анкета – «Інформація для титульного файлу» (інформація подається у вигляді таблиці тектового редактора Word):
Рік заснування:
Тематика:
Реферативні бази даних: назва БД, назва видання у БД, Інтернет-посилання
ISSN:
Свідоцтво про державну реєстрацію:
Фахова реєстрація у ВАК України:
Спеціальність ДАК:
Періодичність:
Мова видання:
Засновник:
Головний редактор:
Заступники головного редактора:
Відповідальний секретар:
Члени редакційної ради: (з розкриттям вчених звань та посад)
Члени редколегії: (з розкриттям вчених звань та посад)
Адреса редакції:
Телефон:
E-mail:
Адреса сайту видання (URL):
На вимогу редакції видання може бути встановлений період затримки представлення нових випусків журналу у відкритому доступі. У разі, якщо видавець бажає встановити термін такої затримки, замість листа-клопотання надається договір про передачу електронної копії на зберігання, у якому виписуються умови та вказуються терміни публікації нових випусків видання у інформаційному ресурсі. Пакет супровідних документів представник редакції видання привозить особисто, надсилає Укрпоштою або іншою службою доставки документів.