Бібліотека Конгресу США: зарубіжний досвід

ЗаявникСемесько Валентина Олександрівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 3. Бібліотека як суспільно-інформаційний центр наповнення соціальних комунікацій
Назва доповідіБібліотека Конгресу США: зарубіжний досвід
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Семесько Валентина Олександрівна
виконуюча обов’язки молодшого наукового співробітника
Відділу аналізу періодичної преси НЮБ НБУВ

Бібліотека Конгресу США: зарубіжний досвід

Досвід Бібліотеки Конгресу США по формуванню та встановленню її як однієї із найбільших та найцікавіших бібліотек у світі є доцільним у використанні вітчизняними провідними бібліотеками України.
Діяльність Бібліотеки Конгресу США досліджували науковці: Половинчак Ю.М., Стрішенець Н.В., Редькіна Н.С., Пушкова С.В.
Половинчак Ю.М. у своїй науковій праці «Зарубіжний досвід представлення бібліотеками досягнень національної правової думки» дослідила досвід з акумуляції та представлення БКС інформації правового характеру. Науковець Стрішенець Н.В. у своїй праці «Бібліотека Конгресу США: основні етапи розвитку» дослідила передумови створення, основні етапи розвитку, накопичення фонду та розширення функцій (централізованої каталогізації, міжбібліотечного абонемента, створення зведеного національного каталогу) найбільшої бібліотеки сучасності - Бібліотеки Конгресу США. Науковець Редькіна Н.С. у праці «Цифровые библиотеки: опыт США» дослідила досвід БКС у створенні цифрової бібліотеки. Проте залишився поза увагою науковців такий аспект як особливості у діяльності Бібліотеки Конгресу США, які вирізняють її з-поміж інших бібліотек і вплинули на формування її як найбільшої і найпопулярнішої бібліотеки у світі. Тому, метою цього дослідження є висвітлення особливостей у діяльності Бібліотеки Конгресу США.
Першою особливістю у діяльності БКС є те, що вона поширює свою діяльність на велику територію, яка охоплює не тільки США, а й інші країни світу. Як приклад, можна назвати Юридичну бібліотеку при БКС, яка є найбільшою у світі правовою колекцією. Колекція охоплює всі сфери права від найдавніших часів до сьогодення по 260- ти країнам світу, з якими БКС підписала угоду про співпрацю - це Аргентина, Австралія, Бразилія, Канада, Китай, Європейський Союз, Франція, Німеччина. Греція, Індія, Іран, Ізраїль, Японія, Ліван, Мексика. Нікарагуа, Росія, Великобританія та інші. Юридична бібліотека БКС збирає та опрацьовує цих країн: законопроекти, федеральні, державні законодавчі акти, підзаконні, локальні акти, рішення апеляційних судів та Верховного суду, юридичні періодичні видання, наукові праці з правової тематики, коментарі до діючого законодавства, публікації колегій адвокатів, дипломні роботи, дисертації із юриспруденції, правові довідники та словники.
Юридична бібліотека БКС має свій сайт. Через цей сайт користувачі із усього світу можуть отримати юридичні консультації з національного та міжнародного права будь – якої країни світу. Консультації надають адвокати із країн юрисдикції бібліотеки через веб-сайт юридичної бібліотеки. Також, вони готують електронні продукти: юридичні консультації з найпопулярніших тем, здійснюють законодавчий моніторинг.
Другою особливістю БКС є те, що вона постійно проводить опитування серед користувачів щодо напрямків своєї діяльності. Так, у 1992 -1993 роках бібліотека провела анкетування серед шкіл, коледжів, університетів США. Опитуванням було встановлено, що найбільшим попитом у цієї аудиторії користуються історичні матеріали у вигляді оцифрованих документів, відео, аудіо. Ініційована БКС програма по забезпеченню навчальних закладів оцифрованими фондами набула популярності та була підтримана WK Kellogg Foundation, яка виділяла бібліотеці кошти для реалізації цієї програми.
Також, унаслідок опитування БКС було створено проект «Пам'ять Америки». Проект передбачав вільний доступ через Інтернет до документальних пам’яток американської нації: творів писемності, звукозаписам, картинам, відеозаписам, картам, нотним виданням з архівів БКС та інших організацій. Ці матеріали мали слугувати освітнім цілям. Проект запропонований БКС зацікавив громадськість. Бібліотека отримала на реалізацію проекту 45 млн. доларів:15 млн. від Конгресу США, останні від пожертвувань громадськості, комерційними та філантропічними організаціями.
Третьою особливістю у діяльності БКС є те, що вона створює проекти, які зацікавлюють бізнес – структури. У зв’язку із цим, багато проектів БКС реалізує сумісно із цими структурами. Заслуговують на увагу наступні : проект БКС і компанії «Google» по оцифруванню фондів бібліотеки, створення Навчального центру ім. Джона Клюге при БКС, проект БКС і компанії Sony Music Entertainment по оцифруванню патефонної музики.
Велику допомогу Бібліотек надає Рада ім. Джеймса Медісона - консультативний орган при Бібліотеці з представників приватного сектора, створений в 1990 р. для сприяння проведенню виставок, спеціальних публікацій, кінофільмів, які інформують про фонди Бібліотеки.
Для управління Бібліотекою характерна швидка реакція на виникаючі труднощі, які усуваються шляхом перегрупування наявних трудових ресурсів, а також моніторинг вирішення проблем на різних стадіях аж до остаточного виконання поставлених завдань. У Бібліотеці особливо уважно вивчається вплив нових інформаційних технологій на бібліотечні процеси.
Активну діяльність БКС проводить на законотворчому рівні, ініціюючи законопроекти по удосконаленню чинного законодавства. У 2013 році БКС, ALA (Американська бібліотечна асоціація) ініціювали законопроект : Fair Access to Science and Technology Research Act of 2013(С. 350/HR 708) (дослівно перекладається як Закон про доступ до наукових і технічних досліджень). Законопроектом передбачено, що наукові установи, відомства, міністерства, які фінансуються за рахунок держави, повинні забезпечити вільний доступ до об’єктів інтелектуальної власності ними створеними. В законопроекті зазначено, що об’єкти інтелектуальної власності, створені за державні кошти, тобто за кошти платників податків, тому мають бути вільно доступними для них.
Висновки. Бібліотеку Конгресу США характеризують три фактори: поширення її діяльності на велику територію, яка охоплює понад 260 країн світу; проведення постійного опитування користувачів щодо поліпшення своєї діяльності та як наслідок створення нових проектів, які стають цікавими для громадськості та бізнес – структур, що фінансують ці проекти. Вище перераховані фактори зробили Бібліотеку Конгресу США найбільшою у світі і найцікавішою для користувачів серед існуючих бібліотек.
Вітчизняним провідним бібліотекам в Україні доцільно використати досвід БКС по:
1. проведенню постійного опитування користувачів щодо поліпшення своєї діяльності;
2. залучення бізнес – структур до своєї діяльності;
3. ініціюванню вільного доступу користувачів до об’єктів інтелектуальної власності створеними державними структурами. Наприклад, провідна Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського відноситься до структури Національної академії наук України. Під час своєї діяльності Національною академією наук України було створено багато різних видів словників, енциклопедій та інших об’єктів інтелектуальної власності. Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського може ініціювати перед Національною академією наук України як суб’єктом права інтелектуальної власності видання розпорядження про вільний доступ до об’єктів інтелектуальної власності створеними Національною академією наук України. Таке розпорядження НАНУ матиме величезне значення для розвитку суспільства, освіти населення, оскільки бібліотеки отримають право оцифровувати і виставляти в мережі Інтернет об’єкти інтелектуальної власності створені НАН України, а користувачі отримають вільний доступ до різних видів словників, енциклопедій − фундаменту для різних галузей знань.