Скорочений варіант Рубрикатора НБУВ як засіб формування інформаційного ресурсу економічної тематики

ЗаявникМедвідь Тетяна Станіславівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 4.Електронні бібліотеки. Автоматизація бібліотечної технології
Назва доповідіСкорочений варіант Рубрикатора НБУВ як засіб формування інформаційного ресурсу економічної тематики
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Діяльність Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ) спрямована на максимально повне інформаційне забезпечення наукового розвитку будь-якої галузі. Створення підґрунтя для організації інформаційних ресурсів, сприяння орієнтації в сучасних потужних документно-інформаційних потоках і забезпечення істотного підвищення оперативності пошуку потрібної інформації відбувається за рахунок аналітико-синтетичного опрацювання документів, а саме їх систематизації. Для систематизації інформаційних ресурсів, а також для організації та ведення систематичного (карткового та електронного) каталогу бібліотеки застосовують бібліотечно-бібліографічні класифікації, які, в свою чергу, завдяки своєму науковому підґрунтю, стали основою інформаційно-пошукових мов (ІПМ) сучасних систем автоматизації.
На сьогоднішній день фахівцями відділу наукового опрацювання документів НБУВ розроблено проект скороченого варіанта Рубрикатора НБУВ, який за деталізацією у повній мірі відповідає робочим таблицям бібліотечно-бібліографічної класифікації для масових бібліотек, тобто охоплює всі розділи знань. Використання такого варіанта Рубрикатора можливе для організації систематичних каталогів спеціалізованих відділів бібліотек, а також для наукових бібліотек, фонди яких становлять невелику кількість примірників.
Скорочений варіант Рубрикатора НБУВ призначений для тематичного упорядкування документного потоку надходжень. Його можна застосовувати для упорядкування бази повнотекстових електронних інформаційних ресурсів НБУВ та як інструмент для тематичного пошуку під час виконання інформаційних запитів користувачів.
Скорочений варіант Рубрикатора складається з систематичної і алфавітної частин. Основною його відмінністю від повного варіанта є рівень деталізації рубрик. Так, наприклад, електронний каталог НБУВ налічує близько 4766 рубрик розділу «У Економіка. Економічні науки», а систематична частина скороченого варіанта Рубрикатора НБУВ, у свою чергу, містить 180 основних рубрик цього розділу.
Розділ «У Економіка. Економічні науки» скороченого варіанта Рубрикатора НБУВ починається з переліку основних поділів: «У01 Теоретична економіка. Основи економічної теорії. Політекономія. Економікс», «У02 Історія економічної думки», «У03 Економічна історія (історія господарства)», «У04 Економічна географія і регіональна економіка», «У052 Облік. Аудит», «У5 Світова економіка», «У52/54 Спеціальні та галузеві економіки», «У58 Міжнародні економічні відносини», «У9 Економіка окремих країн і частин світу», «У9(4УКР) Економіка України». Ці поділи визначають структуру всього розділу.
Більшість рубрик розділу містять методичні вказівки: текстові примітки, які допомагають ширше розкрити тематичний зміст рубрик і визначають напрям подальшої деталізації матеріалу в межах відповідної рубрики. Наприклад, у методичні вказівки до рубрики «У010.3 Мікроекономіка. Теорія фірми» внесено перелік тих питань, які розкриває ця рубрика, а саме: підприємницька діяльність, поняття підприємництва, підприємства і домашні господарства як об’єкти ринкових відносин, теорія управління тощо. За умови накопичення великої кількості інформації з будь-якого питання його можна виділити в окрему рубрику.
Методичні функції виконує також апарат посилань. За його допомогою встановлюються тематичні зв’язки між певними рубриками, визначається підпорядкування одного поняття іншим поняттям. Так, наприклад, рубрика «У524 Економіка праці» має посилання «Соціальне страхування див. У527.1», де збираються всі документи з питань соціального страхування працівників різних галузей господарства в цілому. Якщо методичні вказівки містять переліки певних питань і визначають шляхи подальшої деталізації рубрики, то посилання спрямовують тематичний пошук і тим самим розширюють його межі.
Для деталізації матеріалів у розділах «У52/54 Спеціальні та галузеві економіки», «У9(4УКР) Економіка України» наведено таблицю спеціальних типових поділів. Використання цих поділів при опрацюванні документів дозволяє детальніше відобразити актуальні проблеми економічної тематики в сучасних інформаційних ресурсах. Слід зазначити, що за умови загального скорочення кількості рубрик в деяких підрозділах залишено детальніший поділ. Зокрема, це стосується таких рубрик, як «У052 Облік. Аудит», «У5 Світова економіка», «У9(4УКР) Економіка України» тощо. Така деталізація зумовлена стабільним накопиченням нової інформації в межах цих рубрик і неможливістю повного розкриття тематики за умови зменшення розгалуженості структури, а також підвищеним попитом серед користувачів до інформаційних ресурсів з цих питань.
Таким чином, використання в автоматизованій бібліотечній технології ієрархічної інформаційно-пошукової мови класифікаційного типу у вигляді скороченого варіанта Рубрикатора НБУВ дозволяє підвищити рівень орієнтування користувачів в сучасних документно-інформаційних потоках і забезпечити оперативність тематичного пошуку в будь-якій галузі знань. Саме скорочений варіант Рубрикатора НБУВ є методично-лінгвістичною основою для формування та ведення спеціалізованих бібліографічних баз даних, спрямованих на підвищення ефективності функціонування інформаційно-пошукової системи бібліотеки у вітчизняному інформаційному просторі. Впровадження скороченого варіанта Рубрикатора в практику роботи електронного каталогу НБУВ (база даних «Скорочений варіант Рубрикатора НБУВ для наукової бібліотеки») спрямоване на інтеграцію у комп’ютерну пошукову систему усіх складників єдиного інформаційного ресурсу бібліотеки.