Платні послуги бібліотек:правовий аспект та зарубіжний досвід

ЗаявникСемесько Валентина Олександрівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
ЗахідСекція 3. Бібліотека як суспільно-інформаційний центр наповнення соціальних комунікацій
Назва доповідіПлатні послуги бібліотек:правовий аспект та зарубіжний досвід
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Семесько Валентина Олександрівна
виконуюча обов’язки молодшого наукового співробітника
Відділу аналізу періодичної преси НЮБ НБУВ

Платні послуги бібліотек:правовий аспект та зарубіжний досвід
У ринкових відносинах, а також недостатнього державного фінансування, для бібліотек є актуальним надання платних послуг.
Питання надання платних послуг бібліотеками досліджували науковці: Добко Т.В. у своїх працях: «Платні довідково – бібліографічні послуги бібліотек:історія і сучасність», «Платні послуги в системі бібліотечного обслуговування: теорія і практика» ; Розколупа Н. «Платні послуги в бібліотеках»; Войцеховська М. «Buzz-маркетинг як інструмент популяризації сучасних бібліотечних послуг: досвід польських бібліотек»; Комаринська Л. «Фандрейзинг – поняття позабюджетного фінансування у бібліотеках Львова».
Метою цього дослідження є правовий аналіз надання платних послуг вітчизняними бібліотеками та дослідження досвіду зарубіжних книгозбірень у цій сфері.
Українське законодавство є сприятливим у сфері надання платних послуг бібліотеками.
Так,ст.29 ЗУ «Про бібліотеки і бібліотечну справу» передбачено, що бібліотеки, які безкоштовно надають основні бібліотечні послуги,звільняються від оподаткування доходів, отриманих від надання платних послуг.
Організаційно – правову форму надання платних послуг бібліотеками визначає спільний наказ Міністерства культури і мистецтв України, Міністерства фінансів України, Міністерство економіки України від 21.12.1999 року №732/306/152 «Порядок надання платних послуг закладами культури і мистецтв» за якими розмір оплати за той чи інший вид послуг визначається на підставі їх ціни (тарифу), а базою для визначення ціни послуги є розрахунок витрат, пов’язаних із наданням послуги.
У разі невиконання або неякісного виконання послуги, внесені кошти підлягають обов’язковому поверненню фізичній (юридичній) особі, яка оплатила послугу.
Види платних послуг визначені у Постанові КМУ від 12 грудня 2011 року №1271 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності».
Бібліотека, яка має статус наукової, може надавати платні послуги відповідно до Переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними науковими установами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2003 року №1180.
Вітчизняними бібліотеками не розвиваються такі види надання платних послуг, які передбачені вищезазначеними Постановами та які активно застосовуються зарубіжними бібліотеками як:видання, розповсюдження та реалізація наукових, науково-технічних, науково-інформаційних, науково-практичних, науково-популярних видань, тиражування матеріалів бібліотек на носіях інформації, надання поліграфічних послуг; розроблення програмного продукту, впровадження, реалізація та супровід програмних засобів і продуктів; проведення робіт з технічного захисту інформації, роботи із комп'ютерною технікою та методик статистичної обробки інформації; організація навчання іноземних мов, перекладацькі послуги; надання юридичних послуг фізичним та юридичним особам, створення платних навчальних студій, курсів; надання послуг з організації та/або проведення культурно-масових заходів, міжнародних симпозіумів, науково-практичних конференцій, семінарів, майстер-класів;продаж у неспеціалізованих магазинах (кіосках, лотках) видань про фонди і діяльність бібліотек, музеїв, картинних галерей, заповідників та інших закладів культури і мистецтва, репродукцій, наборів листівок, афіш, плакатів (у тому числі із зображенням творів мистецтв, пам'яток літератури), а також сувенірних виробів, значків, виробів народних промислів, декоративно-ужиткового мистецтва.
На відміну від вітчизняних бібліотек зарубіжні активно заробляють на вищезазначених платних послугах.
Так, Бібліотека і архів Канади (БАК) четверту частину свого річного бюджету формує за рахунок платних послуг, таких як:
• укладання договорів із авторами і видавництвами про представництво їх творів на своєму сайті. Наприклад, за договором з – канадським онлайновим книжковим магазином «Indigo» БАК буде отримувати 5% від вартості проданої книги, здійсненої через бібліотечний каталог.
Платні фонди завантажуються на локальний сервер, на який користувач може зайти лише при умові аутентифікації і авторизації. Бажаючий може вибрати матеріал, який його зацікавив, оплатити доступ до повних текстів по кредитній картці і відразу побачити його на своєму екрані.
• укладання договорів із студіями звукозаписів якUbisoftMontreal, ElectronicArtsCanada, EidosMontreal. Відповідно до цих угод користувач за відповідну плату вБАКу може брати відео та ігри цих компаній на прокат, а БАК за посередництво отримує відповідну плату;
Рекламу по платних послугах, яку надає БАК, розміщує на читацьких квитках та за допомогою своєї публічної служби WI –FI.
Бібліотека Конгресу США (БКС) через свій сайт надає платні юридичні консультації з національного та міжнародного права будь – якої країни світу, які проводять адвокати із країн юрисдикції бібліотеки. Також, бібліотека активно співпрацює із комерційними структурами, залучаючи їхні кошти. У зв’язку із цим, багато проектів БКС реалізує сумісно із цими структурами.
Національна бібліотека Білорусі надає платні послуги по наступним видам діяльності:поліграфічні послуги: цифровий, широкоформатний, різографічний друк: друкування візитних карток, конвертів, дипломів, запрошень, листівок, флаєрів, фотоальбомів, книг, календарів, буклетів, брошур, блокнотів;післядрукові роботи: перепльотні роботи, ламінування; розміщення реклами на Інтернет – порталі Національної бібліотеки Білорусі;виготовлення сувенірної продукції: нанесення зображень на майку, кепку, кружку; надає в оренду свої приміщення.
Швидкими темпами розвивається надання платних послуг у російських провідних бібліотеках. Наприклад, кожний рік Департамент культури Тюменської області планує надходження грошей від додаткової діяльності бібліотек. Плани виконуються за рахунок наступних послуг: платні сервісні послуги, реалізація літератури, ІРБІС – дилерські послуги, надання площадок під розміщення реклами, надання приміщень в оренду для проведення різних заходів, надання видавничо – поліграфічних послуг.
Висновки. Для провідних бібліотек в Україні доцільно використати досвід Бібліотеки Конгресу США, Бібліотеки та архіву Канади, Національної бібліотеки Білорусі, російських бібліотек по наданню платних послуг. Впроваджувати та розвивати платні послуги по таким видам діяльності як видання, розповсюдження та реалізація наукових, видань, надання поліграфічних послуг; розроблення програмного продукту, впровадження, реалізація та супровід програмних засобів і продуктів; проведення робіт з технічного захисту інформації, роботи з комп'ютерною технікою та методик статистичної обробки інформації; організація навчання іноземних мов, перекладацькі послуги; надання юридичних послуг фізичним та юридичним особам, створення платних навчальних студій, курсів.Також, доцільно провідним бібліотекам України ініціювати законопроект про пільги спонсорам, які надають матеріальну допомогу бібліотекам, для залучення додаткових коштів, на зразок Закону № 2003 -709 від 1 серпня 2003 року про меценатство, асоціації і фонди у Франції.
Відповідно до вищезазначеного Закону спонсор бібліотеки отримує винагороду від скорочення корпоративного податку на прибуток, що дорівнює 60% від суми пожертвування в межі 0,5% від обороту протягом п'яти фінансових років.