Бібліографічні покажчики як засіб популяризації львівської медичної школи

ЗаявникВасільєва Світлана Віталіївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація» (2015)
Захід• Семінар: Бібліографічний покажчик у системі науково-інформаційного обслуговування користувачів
Назва доповідіБібліографічні покажчики як засіб популяризації львівської медичної школи
Інформація про співдоповідачівНадрага Марта Степанівна ( Директор Наукової бібліотеки ЛНМУ імені Данила Галицького)
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

БІБЛІОГРАФІЧНІ ПОКАЖЧИКИ ЯК ЗАСІБ ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ ЛЬВІВСЬКОЇ МЕДИЧНОЇ ШКОЛИ
Марта Надрага, Світлана Васільєва
Одним із пріоритетних завдань інформаційно-бібліографічного відділу Наукової бібліотеки ЛНМУ імені Данила Галицького є забезпечення вільного та необмеженого доступу до інформації, задоволення сучасних інформаційно-бібліографічних потреб читачів. У зв’язку з тим найважливішим напрямком у роботі відділу є створення бібліографічних покажчиків різних за типами та змістом. Їх тематичне спрямування обумовлено медичною специфікою Наукової бібліотеки. Робота, пов’язана з пошуком інформації, упорядкуванням та укладанням бібліографічних покажчиків, сприяє популяризації медицини як науки, висвітленню її важливих та актуальних питань, допомагає розкрити творчий та науковий доробок видатних особистостей в історії вітчизняної та зарубіжної медицини. Якщо проаналізувати види бібліографічних покажчиків, можна зробити висновок, що робота над їх упорядкуванням триває у декількох напрямках. Так на допомогу науковцям, викладачам, студентам, практичним лікарям у відділі створюються тематичні бібліографічні покажчики з сучасних та нагальних проблем вітчизняної медицини. На протязі останніх років триває плідна робота над створенням ґрунтовного та актуального за своїм змістом з точки зору сучасної медицини та фармації видання «Доказова медицина». На сьогодні електронний варіант цього бібліографічного покажчика вже налічує понад 3 тис. джерел. У покажчику систематизуються монографії, публікації у вітчизняних та зарубіжних періодичних виданнях, збірниках наукових праць та матеріалах конференцій, клінічні протоколи та рекомендації з надання медичної допомоги. Корисним для медичних працівників стане бібліографічний покажчик по сімейній медицині, хронологічні рамки якого охоплюють період від 1989 по 2014 рр. Робота над укладанням друкованого видання цього покажчика підходить до завершення.
У тісній співпраці з кафедрами ЛНМУ імені Данила Галицького проводиться робота над укладанням бібліографічних покажчиків наукових праць співробітників кафедр. Працівники інформаційно-бібліографічного відділу Наукової бібліотеки активно сприяють у пошуку, систематизації та упорядкуванні наукового доробку кафедр.
Та пріоритетним напрямком у роботі відділу залишається пошук інформації для упорядкування та створення біобібліографічних ресурсів. Величезний інтерес до біографічних праць та активізація біографічних досліджень в Україні в останні роки робить все більш актуальними проблеми інформаційно-бібліографічного забезпечення цієї ділянки вітчизняної науки.
Важливе значення для історії медицини мають численні біографічні та біобібліографічні видання про лікарів і науковців України і світу, працівників вищих медичних шкіл, науково-дослідних інститутів, закладів охорони громадського здоров’я. Вагомим науковим дослідженням у цьому напрямку став біографічний довідник професорів університету, виданий ЛНМУ імені Данила Галицького, до упорядкування якого доклали своїх зусиль і працівники Наукової бібліотеки. Перше видання побачило світ у 2006 р. та у 2009 р. вийшло доповнене перевидання бібліографічного довідника [3;4]. Дослідження проводилися в архівах і бібліотеках м. Відня (Австрія).
У довіднику подаються наукові біографії професорів, керівників кафедр та інших підрозділів Львівського медичного університету за час його існування – від 1784 до 2009 рр. Загалом охоплено близько 700 найвідоміших постатей, що уособлюють різні періоди історії університету – австрійській, польській, німецькій, радянській та українській. Особливу увагу зосереджено на характеристиці сучасного науково-педагогічного потенціалу університету. Кожна стаття містить портрет ученого, його коротку наукову біографію, стислу характеристику напрямів наукових досліджень та найвагоміших результатів, основні публікації, перелік джерел літератури чи електронних джерел інформації, що були використані при підготовці матеріалу. Статті про науковців доповнені алфавітним покажчиком імен учених університету та реєстром наукових медичних і фармацевтичних шкіл, які вони сформували. Наведений наприкінці книги перелік бібліографічних джерел надає змогу зацікавленому читачеві глибше пізнати історію університету, охопити основні віхи становлення та розвитку вищої медичної і фармацевтичної освіти у Львові та Галичині.
Спільно з кафедрами університету була започаткована серія «Відомі професори Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького», яка продовжила цикл бібліографічних досліджень про життєвий та творчий шлях професорів нашого вузу.
2012 рік відзначився виходом біобібліографічного покажчика в електронному варіанті, присвяченого 130-річчю від дня народження Мар’яна Панчишина – видатного фахівця у галузі внутрішніх хвороб і туберкульозу, організатора і ректора Українського таємного університету, засновника Українського гігієнічного товариства, протитуберкульозного диспансеру та першого українського санаторію, керівника терапевтичного відділу "Народної лічниці", редактора журналів "Лікарський вісник" і "Народне здоров’я", професора та завідувача кафедри шпитальної терапії Львівського медичного інституту, засновника Львівської школи терапевтів. Це далеко не повний перелік величних справ та вагомих здобутків одного з найвидатніших громадян Галичини першої половини XX століття [5].
Укладання бібліографічних покажчиків – справа навдивовижу копітка і невдячна, особливо коли вони заміряються на понад як столітні хронологічні та на територіальні межі. Прикладом такої праці став цінний, багатоаспектний, насичений бібліографічним матеріалом науковий доробок про фундатора львівської наукової школи фізіологів професора, організатора та керівника кафедри фізіології, декана медичного факультету, ректора, проректора Львівського університету Адольфа Бека [6].
Покажчик включає наукові праці Адольфа Бека, які охоплюють період з 1888 по 1935 рр. та праці, опубліковані після його смерті, рецензії, бібліографічні дані та спомини про науковця, окремим розділом представлена науково-викладацька діяльність професора. При підготовці даного видання використовувалися архівні й музейні документи та матеріали з бібліотек кафедри нормальної фізіології ЛНМУ імені Данила Галицького, кафедри фізіології Ягеллонського університету, відділу спеціальних колекцій Варшавської центральної медичної бібліотеки, колекції документів Mary Agnes Burniston Brazier відділу історії та спеціальних колекцій бібліотеки Каліфорнійського університету Лос-Анджелеса, фондів Наукової бібліотеки ЛНУ імені І. Франка та Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника.
У 2014 р. був укладений біобібліографічний покажчик до 125-річчя від дня народження відомого вченого, засновника кафедри фармакогнозії і ботаніки та ботанічного саду Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького професора Тадеуша Вільчинського [1].
У цьому році завершується тривала робота над укладанням біобібліографічного покажчика, присвяченого 145-річчю від дня народження визначного львівського гістолога, вченого зі світовим ім’ям, автора одного з найкращих підручників з гістології, професора, керівника кафедри гістології та ембріології, декана медичного факультету Львівського університету Владислава Шимоновича. Покажчик репрезентує наукові праці вченого з 1891 до 1938 рр., рецензії на наукові публікації, електронні ресурси довідкових джерел та літературу, яка відображає життєвий та творчий шлях В.Шимоновича [2].
Таким чином, тематичні бібліографічні покажчики з актуальних питань медицини та біобібліографічні покажчики про вчених ЛНМУ імені Данила Галицького мають велике значення для популяризації медичної науки та висвітлення сучасних її аспектів. Вони відображають науковий та культурний рівень суспільства, дають змогу заглибитися у деякі сфери медичного життя через окремі відомі особистості.
ЛІТЕРАТУРА
1. Вільчинський Тадеуш – засновник кафедри фармакогнозії і ботаніки та ботанічного саду Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. (До 125-річчя від дня народження) : біобібліографічний покажчик / уклад. С. В. Васільєва, О. М. Кріль, М. С. Надрага ; наук. ред. М. С. Надрага ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Данила Галицького, Наукова бібліотека. – Львів, 2014. – 31 с.
2. Владислав Шимонович – визначний львівський гістолог, керівник кафедри гістології та ембріології Львівського університету. (До 145-річчя від дня народження) : біобібліографічний покажчик / уклад. С. В. Васільєва, О. М. Кріль, М. С. Надрага ; наук. ред. : М. С. Надрага, О. Д. Луцик ; Львів. нац. мед. ун-т імені Данила Галицького, Наукова бібліотека. – Львів, 2015.
3. Зіменковський Б. С. Професори Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького: 1784–2006 / Зіменковський Б. С., Гжегоцький М. Р., Луцик О. Д . – Львів : Наутілус, 2006. – 416 с.
4. Зіменковський Б. С. Професори Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького: 1784–2009 / Зіменковський Б. С., Гжегоцький М. Р., Луцик О. Д. – Львів : Наутілус, 2009. – 472 с.
5. «Народний лікар» Мар’ян Панчишин (до 130-річчя від дня народження) : біобібліографічний покажчик / уклад. Кріль О. М., Васільєва С. В., Столярчук Т. М. ; відп. ред. Надрага М. С. – Львів, 2012. – 17 с.
6. Науковий портрет Адольфа Бека – фундатора львівської наукової школи фізіологів. (До 150-річчя від дня народження) : біобібліографічний покажчик / уклад. С. В. Васільєва, О. М. Кріль, М. С. Надрага, О. С. Заячківська, М. Р. Гжегоцький ; наук. ред. М. С. Надрага ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Данила Галицького, Наук. бібліотека. – Львів, 2013. – 66 с.