Бібліометрія як метод аналізу стану книговидання

ЗаявникБережняк Олена Володимирівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідСемінар "Бібліометрія та бібліотека: світовий досвід, українська перспектива"
Назва доповідіБібліометрія як метод аналізу стану книговидання
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

Сучасні тенденції книговидання як результату діяльності суб’єктів видавничої справи України позначаються на загальному стані забезпечення інтелектуальних і духовних потреб населення. На формування відповідного видавничого репертуару впродовж останнього часу впливали різноманітні чинники: від громадсько-політичних і соціально-гуманітарних до економічних. Належне розуміння того, що являє собою певний сегмент галузевого документного потоку України, якою є його суспільна роль, можливе лише за умови здійснення систематичних поліаспектних досліджень потоків видань, що формують цей сегмент. Найоптимальніших з цієї точки зору результатів подібних досліджень можливо досягти, на нашу думку, завдяки застосуванню бібліометричних методів.
Бібліометричний аналіз оснований на кількісному аналізі бібліографічних характеристик документів, що дає основу для виявлення тенденцій та закономірностей, притаманних документному потоку, і в результаті його якісної оцінки.
Дослідження стану та тенденцій розвитку сучасного книговидання в Україні доцільно базувати на широкому застосуванні методів бібліометричного аналізу, потенціал яких у вітчизняних документознавчих дослідженнях далеко не вичерпаний. На наш погляд, у дослідженнях стану книговидання найбільш придатними є методи кількісної оцінки елементів документного інформаційного потоку: кількісний аналіз публікацій окремих авторів; кількісний аналіз публікацій авторів окремих країн; методи, пов’язані з розподілом документів за галузевою приналежністю, мовою видання, видом та типом видання, місцем видання. Застосування цих методів дозволяє відстежувати динамічні зміни стану книговидання в певний період часу, а також на основі отриманих результатів виявляти позитивні чи негативні тенденції, притаманні документному потоку. Переваги застосування бібліометричних методів дослідження книговидання можуть бути сформульовані таким чином:
1. Охоплюється документний потік як певна єдність; будь-яке інше наукометричне дослідження в порівнянні з цим буде фрагментарним, оскільки не дасть повної картини досліджуваної галузі.
2. Дослідження проводиться на основі значного інформаційного матеріалу завдяки використанню баз даних. Це дає можливість використання математичних та статистичних методик аналізу. Кількісне розширення інформаційної основи призводить до нових якісних результатів. В результаті з’являється так зване вивідне знання, що притаманне інформаційно-аналітичним дослідженням.
3. Гнучке використання різноманітних методик, які можуть бути зведені до двох підходів – дослідження окремих об’єктів у динаміці та виявлення зв’язків між ними [3].
Отже, метод бібліометричного аналізу є надійним інструментарієм щодо практичного вивчення широкого кола проблем, наявних у різних напрямах наукових досліджень, у тому числі в дослідженні стану книговидання. Адже саме аналіз кількісних показників того або іншого галузевого документного потоку дозволить виявити притаманні йому закономірності та здійснити його моделювання.