Біобібліографічні видання провідних університетських бібліотек м. рівного (на прикладі наукової бібліотеки Рівненського державного гуманітарного університету та наукової бібліотеки Національного університету водного господарства та природокористування)
Заявник | Романуха Зоя Василівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013) |
Захід | Біографіка й біографічне читання за доби інформаційної революції: місце і роль бібліотек |
Назва доповіді | Біобібліографічні видання провідних університетських бібліотек м. рівного (на прикладі наукової бібліотеки Рівненського державного гуманітарного університету та наукової бібліотеки Національного університету водного господарства та природокористування) |
Інформація про співдоповідачів | немає |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК [016:929] : 027.7(477.81) Романуха Зоя Василівна,
Рівненський державний гуманітарний університет
БІОБІБЛІОГРАФІЧНІ ВИДАННЯ ПРОВІДНИХ УНІВЕРСИТЕТСЬКИХ БІБЛІОТЕК М. РІВНОГО (НА ПРИКЛАДІ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ РІВНЕНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ГУМАНІТАРНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ТА НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ)
Нині одне з пріоритетних завдань наукових бібліотек університетів – всебічно розкривати, упорядковувати та систематизувати науковий доробок професорсько-викладацького складу університету.
Зростання інтересу до розробки біобібліографії видатних діячів України спостерігається із зростанням кількості теоретичних публікацій рецензій на нові біобібліографічні видання. Зокрема, в структурі Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського створено Інститут біографічних досліджень. Співробітники інституту оприлюднюють свої дослідження на сторінках фахової періодики.
Серед найбільших університетських бібліотек західного регіону України практичну видавничо-бібліографічну діяльність, пов’язану зі створенням біобібліографічних покажчиків, активно здійснює Наукова бібліотека «Львівської політехніки». З 1996 року сформувалася серія «Біобібліографія вчених Львівської політехніки». Серед бібліографічної продукції Наукової бібліотеки Прикарпатського університету також представлені біобібліографічні покажчики серії «Вчені Прикарпатського університету» .
Мета нашого дослідження – проаналізувати структуру, науково-довідковий апарат, виявити позитивні риси та основні недоліки видрукуваних біобібліографічних покажчиків провідних університетських бібліотек м.Рівного.
Науковою бібліотекою РДГУ здійснюються біобібліографічнї дослідження творчого доробку викладачів вишу. Уже традиційним стало укладання та випуск персональних біобібліографічних покажчиків серій «Академіки, доктори наук, професори РДГУ» та «Діячі культури і мистецтва РДГУ». Про результати цієї роботи свідчить метабібліографічний покажчик «Бібліографічні посібники наукової бібліотеки РДГУ 2001 – 2011 роки». Зокрема, у ІІ розділі «Біобібліографічні покажчики» відображено 15 покажчиків, що видрукувані в вищезазначених серіях.
З 2006 року у бібліотеці РДГУ розпочато укладання та випуск персональних біобібліографічних покажчиків. У серії «Академіки, доктори наук, професори РДГУ» видрукувано 13 покажчиків. У серії «Діячі культури та мистецтв РДГУ» видрукувано 2 покажчики.
Покажчики серії «Академіки, доктори наук, професори РДГУ» добре структуровані. Структура посібників допомагає користувачу послідовно знайомитися з діяльністю науковців, простежити їхній життєвий та науковий шлях, оскільки матеріали в розділах і підрозділах подано за хронологією, а в межах року – за алфавітом назв.
В цій серії біобібліографічні покажчики мають сталий науково-довідковий апарат: передмову, вступну статтю, алфавітний покажчик друкованих праць науковця з посиланням до відповідних бібліографічних записів в основному тексті посібника. Додаткові матеріали – автобіографічні фотографії персонажа посібника, його нагород та відзнак – викликають жвавий інтерес користувачів.
Аналогічну структуру мають біобібліографічні покажчики серії «Діячі культури та мистецтва РДГУ».
Університетська бібліотека не зупинилася лише на випуску окремих серійних біобібліографічних покажчиків, а започаткувала випуск «наукового літопису» РДГУ. Його мета – упорядкувати, систематизувати, всебічно розкрити науковий та творчий доробок науковців університету.
Біобібліографічний посібник «РДГУ в персоналіях. Науковий літопис» – перший том своєрідного літопису наукових досягнень університету. вміщені в наукових збірниках і періодичних виданнях та ін. Допоміжний апарат містить зведений іменний покажчик, який включає прізвища співавторів, редакторів та ін.
Біобібліографічні покажчики Наукової бібліотеки РДГУ, які об’єднані в серії, мають єдине цільове призначення (науково-допоміжні), однакове художнє оформлення, виконані на високому поліграфічному рівні. Біобібліографічні посібники набувають пріоритетності серед інших видів бібліографічних посібників, які готує бібліотека, про що свідчить кількість видрукуваних посібників. Науково-бібліографічна та видавнича робота Наукової бібліотеки, пов’язана з випуском біобібліографічних покажчиків, допомагає користувачам бібліотеки у пошуку потрібної інформації.
Наукова бібліотека Національного університету водного господарства та природокористування (НУВГП) серед інших бібліографічних посібників також здійснює випуск біобібліографічних видань та персональних покажчиків. Біобібліографічні видання об’єднані в серії. Зокрема, серія «Науково-методичні праці ректорів Національного університету водного господарства та природокористування рівненського періоду» започаткована у 2007 р. Бібліографічні описи праць науковців згруповано хронологічно за роками видання.
З 2008 р. започатковано серію «Відомі вчені університету». Записи в розділі розташовано за хронологічним принципом.
На жаль, упорядникам згаданих вище біобібліографічних посібників не вдалося уникнути певних недоліків. Негативною стороною покажчиків є не досить розгалужена система науково-допоміжного апарата до видання, відсутні окремі підрозділи, які б містили бібліографічні описи електронних підручників науковців або інших публікацій в електронному варіанті.
Отже, університетські наукові бібліотеки м. Рівного є центрами біобібліографічних досліджень наукового і творчого доробку своїх викладачів.
Ми в соціальних мережах