ПРОТИДІЯ РОСІЙСЬКІЙ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ У КОНТЕКСТІ СПІВПРАЦІ ОРГАНІВ ВЛАДИ З МЕДІЙНИМИ, ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИМИ УСТАНОВАМИ
Заявник | Аксьонова Наталія Дмитрівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування |
Назва доповіді | ПРОТИДІЯ РОСІЙСЬКІЙ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ У КОНТЕКСТІ СПІВПРАЦІ ОРГАНІВ ВЛАДИ З МЕДІЙНИМИ, ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИМИ УСТАНОВАМИ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 070.16:355:244.1]:[355.48:316.472.4]
Аксьонова Наталія Дмитрівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0001-5041-9086,
наукова співробітниця,
відділ оперативної інформації,
Служба інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади,
Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: nataly_7aks@gmail.com
ПРОТИДІЯ РОСІЙСЬКІЙ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ У КОНТЕКСТІ СПІВПРАЦІ ОРГАНІВ ВЛАДИ З МЕДІЙНИМИ, ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИМИ УСТАНОВАМИ
Висвітлено питання протидії російській дезінформації. Відзначено важливість об’єднання дій, ресурсів державних гілок влади в партнерстві з медіа, науковими установами, громадськими організаціями. Визначено роль регіональних ЗМІ Полтавщини в інформуванні громадян, підвищенні рівня їхньої медіаграмотності.
Ключові слова: дезінформація, ЗМІ, медіаграмотність, ресурси.
Після повномасштабного російського вторгнення ворожі пропагандистські, дезінформаційні, фейкові методи проти України набули ще більш агресивного характеру. Застосовуючи різноманітні засоби тиску, впливу ІПСО, все що вкладається в поняття «інформаційного терору», впливаючи на емоційну поведінку людей ворог намагається розхитати стійкість, посіяти панічні настрої в суспільстві, формуючи таким чином громадську думку у потрібному руслі для подальших маніпуляцій. Такий психологічний тиск ведеться з метою підриву довіри до українського уряду та зниження рівня міжнародної підтримки та допомоги.
Тому зараз застосування усіх технологічних, інформаційних ресурсів, елементів боротьби, спротиву, як у внутрішньому, так і зовнішньому інформаційному просторі, набуває особливого значення заради збереження державності, національно-культурної єдності, історичної цілісності України.
Для посилення протидії ворожому інформаційному впливу необхідна координація дій усіх державних, безпекових, правоохоронних гілок влади, наукових установ, громадських організацій, інформаційно-аналітичних центрів та українських медіа, відповідальність яких полягає в подачі та висвітленні об’єктивної, перевіреної інформації, з дотриманням усіх норм та достовірним посиланням на джерела, що дає можливість викрити дезінформаційні, деструктивні, фейкові новини, що в свою чергу також впливає на підвищення медіаграмотності населення.
Наразі стоїть питання: Як ефективно, особливо в умовах війни, об’єднати зусилля, ресурси, розподілити ролі, повноваження між усіма виконавцями, які працюють в сфері протидії дезінформації? Що потрібно зробити для розвитку стратегії медіаграмотності?
В Україні є державні, громадські організації, інформаційно-аналітичні центри, фактчекінгові компанії, які займаються дослідженнями, аналізом впливу медіапроцесів на політику та суспільство, експертизою, перевіркою неправдивої інформації, на платформах, яких можна знайти медіапроєкти, навчальні посібники з протидії дезінформації, багато корисних посилань щодо пропаганди, виявлених загроз, списку каналів поширення ворожої дезінформації.
Декілька прикладів: Центр протидії дезінформації РНБО України (URL:https://cpd.gov.ua), проект «ДезінFAKEція»; Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (URL:https://spravdi.gov.ua/); Інститут масової інформації (URL:https://imi.org.ua/), рубрика «Фейки і наративи»; ГО "Український інститут медіа та комунікації": «Як протидіяти дезінформації, створеній за допомогою ШІ: посібник для творців контенту» (URL:https://www.jta.com.ua/knowledge-base/yak-protydiiaty-dezinformatsii-stvoreniy-za-dopomohoiu-shtuchnoho-intelektu-posibnyk-dlia-tvortsiv-kontentu/); StopFake (URL:https://www.stopfake.org); Без Брехні (URL:https://without-lie.info); Детектор медіа (URL:https://detector.media), спецпроєкт «Детектор маніпуляцій», рубрика: «Хроніка дезінформації»; Texty.org.ua (URL:https://texty.org.ua) та ін.
У контексті співпраці органів влади з науковими, інформаційними установами, слід підкреслити роль сучасних бібліотек. Так, Служба інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади (СІАЗ), підрозділ НБУ ім. В. І. Вернадського, окрім підготовки інформаційно-аналітичних продуктів для широкого загалу бібліотечних користувачів, на замовлення цільових користувачів готує матеріали з суспільно значущих тем, наприклад, для органів держвлади проєкт «Спростування дезінформації» (на основі моніторингу інформації українських центральних та регіональних ЗМІ).
Для з’ясування ролі регіональних ЗМІ в протидії російській дезінформації, на прикладі Полтавської області, були проаналізовані деякі топові медіа ресурси («Новини Полтавщини», «Телеграф», «Кременчуцька газета», «Полтавщина», «Зміст», «Полтава365»). Так, на сайті «Новини Полтавщини» є рубрика «Фейк-стоп» (URL:https://np.pl.ua/category/112306-8816/), яка оновлюється майже щоденно матеріалами з компетентних державних джерел (Центр протидії дезінформації, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки). На інших сайтах інформацію щодо фейків, дезінформації, роз’яснення та спростовування можна знайти через пошуковий запит. Це говорить про партнерство, співпрацю та посередницьку діяльність ЗМІ між державою та суспільством в розповсюдженні правдивої інформації, популяризації освітніх матеріалів, інструкцій стосовно безпечного поводження в медіа просторі. Що, своєю чергою, впливає на обізнаність, підвищення медіаграмотності населення.
Підсумовуючи, можна стверджувати, що для зменшення впливу російської пропаганди на суспільство, посилення протидії ворожій дезінформації необхідна стратегія партнерства, координація дій усіх владних гілок у співпраці з науковими, громадськими організаціями, інформаційно-аналітичними центрами, українськими медіа з застосуванням сучасних IT-технологій та інформаційних ресурсів.
UDC 070.16:355:244.1]:[355.48:316.472.4]
Natalia Aksjonova,
ORCID 0000-0001-5041-9086,
Research Associate,
Operational Information Department,
Service of information and analytical support,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: nataly7aks@gmail.com
COUNTERING RUSSIAN DISINFORMATION IN THE CONTEXT OF COOPERATION OF STATE POWER WITH MEDIA, INFORMATION AND ANALYTICAL INSTITUTIONS
Issues of countering russian disinformation are highlighted, the importance is noted unification of actions, resources of state branches of government in partnership with the media, scientific institutions, public organizations. The mediating role of regional mass media (Poltava region) in spreading true information and popularizing media literacy of the population is determined
Keywords: disinformation, massmedia, media literacy, resources.
Ми в соціальних мережах