ІНФОРМАЦІЙНО-ПРАВОВА ПОЛІТИКА НІМЕЦЬКОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ ЩОДО УКРАЇНИ ПІД ЧАС ВІЙНИ

ЗаявникАуліна Олена Валеріївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування
Назва доповідіІНФОРМАЦІЙНО-ПРАВОВА ПОЛІТИКА НІМЕЦЬКОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ ЩОДО УКРАЇНИ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 02(477):[355.451+316.77]:[004.056+005.334]

Ауліна Олена Валеріївна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-7988-4974,
кандидатка політичних наук, старша наукова співробітниця,
відділ оперативної інформації,
Служба інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: elena_aulina@ukr.net

ІНФОРМАЦІЙНО-ПРАВОВА ПОЛІТИКА НІМЕЦЬКОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ ЩОДО УКРАЇНИ ПІД ЧАС ВІЙНИ

У дослідженні з використанням компаративного й структурно-функціонального методів, статистичних даних проведено аналіз інформаційно-правової допомоги Німецької бібліотечної асоціації, ефективності її заходів і зусиль на підтримку українських бібліотечних організацій і колег в умовах російської агресії щодо України.
Ключові слова: Німецька бібліотечна асоціація, Українська бібліотечна асоціація, інформаційна підтримка, солідарність, джерела інформації.

Одразу після російського нападу на Україну 24 лютого 2022 року Німецька бібліотечна асоціація зайняла проукраїнську позицію. Основними напрямками діяльності у цей сфері стали правова оцінка російської агресії, поширення об’єктивної інформації про бойові дії, інформаційна-правова та інша підтримка Української бібліотечної асоціації, а також українських бібліотекарів та інших громадян-вимушених переселенців на території Федеративної Республіки Німеччина.
Німецька бібліотечна асоціація (DBV) об’єднує понад 2000 членів із 25000 співробітниками і одинадцять мільйонів користувачів. DBV представляє близько 300 наукових універсальних бібліотек. Основна мета діяльності Асоціації – сприяння бібліотекам у забезпеченні всім громадянам вільного доступу до інформації. Політика DBV спрямована на розвиток інноваційної діяльності у контексті підвищення якості бібліотечних послуг для науки і суспільства.
Після повномасштабного російського вторгнення до України DBV визначила свою політичну позицію в такий спосіб: «Бібліотечна асоціація Німеччини нажахана нападом Росії на Україну. Наша повна солідарність з усіма людьми в Україні, які зараз переживають важкий час. Ми підтримуємо наших українських колег і підтримуємо заклик Української бібліотечної асоціації. Ми просимо наші бібліотеки у співпраці з державними та неурядовими організаціями підтримувати та надавати допомогу та послуги всім українським біженцям».
Ще один позиційний документ DBV мав вигляд звернення щодо припинення співпраці з російською стороною: «Президія та Федеральна виконавча рада Німецької бібліотечної асоціації у своїй позиції заявляють про солідарність з Україною та засуджують напад на Україну, який порушує міжнародне право… Бібліотекам доцільно зайняти позицію своїх відповідних спонсорів. На даний момент для академічних бібліотек це означає, що наявна співпраця з російськими установами буде негайно припинена».
Водночас почалися заходи DBV спрямовані на підтримку українських колег. Так, 11 травня 2022 року Німецька бібліотечна асоціація у співпраці з Українською бібліотечною асоціацією та Гете-Інститутом в Україні організували публічний цифровий обмін про становище українських бібліотек та їх працівників. Українські колеги з різних бібліотек розповіли про свою роботу та повідомили, як вони підтримують місцеве населення інформацією та ЗМІ, незважаючи на загарбницьку війну з боку Росії.
Крім того, Інститут бібліотечної та інформаційної науки при Університеті Гумбольдта в Берліні, Професійна асоціація бібліотечно-інформаційної справи та Берлінська міська бібліотека міста Панкова розробили онлайн-курс для людей, які отримали ступінь або професійну кваліфікацію в бібліотечному секторі у своїй країні походження та тепер хочуть працювати в Німеччині. Німецька національна бібліотека у Франкфурті вручила чотири стипендії для бібліотечних працівників з України. Стипендії призначалися на термін до 12 місяців. Крім того, Фонд культурної спадщини Пруссії, до якого залучена Берлінська державна бібліотека, затвердив 20 додаткових стипендій для науковців і бібліотекарів.
З метою захисту культурних цінностей в Україні, які знаходяться під загрозою, уповноваженим федерального уряду з питань культури та медіа було започатковано «Українську мережу охорони культурних цінностей», до проекту також приєдналася DBV. Метою мережі є збір і координація інформації про ситуацію в культурі та залучених людей на місці, а також про існуючі потреби та пропозиції допомоги. Мережа приєдналася до бібліотечної ініціативи KulturGutRetter та співпрацює з Німецько-українським товариством бізнесу та науки, Українським мистецьким центром допомоги. У відповідь на ситуацію в Україні також за участю DBV був створений міжнародний альянс науковців, бібліотекарів та архівістів, який під назвою Saving Ukrainian Cultural Heritage Online (Збереження української культурної спадщини онлайн (SUCHO)) використовує всі наявні сили та ресурси для захисту культурних цінностей України для збереження майбутніх поколінь.
Так, Саксонська державна бібліотека (SLUB), як і багато інших, почала пропонувати біженцям з України доступ до робочих станцій, баз даних і безкоштовного Wi-Fi, а також надавати приміщення для спілкування та проведення інформаційних заходів. Мюнхенська міська бібліотека ініціювала виставковий проект у співпраці з Pictoric. 26 публічних бібліотек землі Баден-Вюртемберг, які входять до мережі OverDrive Baden-Württemberg, розширили пропозицію електронних книг і включили до неї електронні книжки українською для дорослих і дітей. Мюнхенська міська бібліотека пропонує огляд незалежних і громадських ЗМІ з України, Росії та Білорусі, а також надійні джерела інформації про поточну ситуацію. Бібліотека Технічного університету Дармштадта зібрала інформаційні джерела, публікації та аналітику вибраних інституцій та аналітичних центрів про війну в Україні. На загально бібліотечному порталі з’явилася нова рубрика «Війна в Україні», а також спеціальна сторінка «Україна» на сайті Державного департаменту публічних бібліотек у Баварській державній бібліотеці.
Отже, завдяки активній діяльності Німецької бібліотечної асоціації (DBV) вдалося за короткий термін скоординувати діяльність багатьох німецьких бібліотек і спрямувати її на допомогу українським бібліотечним установам, їх співробітникам, що опинилися на території Федеративної Республіки, а також іншим українським вимушеним переселенцям. Також була організована систематична робота з поширення серед цільових аудиторій об’єктивної інформації про стан російсько-української війни і розповсюдження культурних надбань українського народу.

UDC 02(477):[355.451+316.77]:[004.056+005.334]
Aulina Olena,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-7988-4974,
PhD (Political Science), Senior Researcher,
Department of Operational Information,
Information and Analytical Support Service,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kiev, Ukraine
e-mail: elena_aulina@ukr.net

THE INFORMATION AND LEGAL POLICY OF THE GERMAN LIBRARY ASSOCIATION TOWARDS UKRAINE DURING THE WAR

The study uses comparative and structural-functional methods, as well as statistical data to analyse the information and legal assistance of the German Library Association, the effectiveness of its activities and efforts to support Ukrainian library organisations and colleagues in the context of Russian aggression against Ukraine.
Keywords: German Library Association, Ukrainian Library Association, information support, solidarity, sources of information.