Проєкт «Електронна бібліотека Архіву-музею» як сучасна форма використання інформації друкованих видань Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України

ЗаявникРезнік Ігор Сергійович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції
Назва доповідіПроєкт «Електронна бібліотека Архіву-музею» як сучасна форма використання інформації друкованих видань Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК 930.253
Резнік Ігор Сергійович,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1781-9296,
начальник відділу,
відділ забезпечення збереженості документів,
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України
(ЦДАМЛМ України),
Київ, Україна
e-mail: igorreznik2009@gmail.com

Проєкт «Електронна бібліотека Архіву-музею» як сучасна форма використання інформації друкованих видань Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України

Анотація. У доповіді представлено інформацію про новий проєкт Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, що передбачає створення онлайн-ресурсу «Електронна бібліотека Архіву-музею» та його наповнення сканкопіями друкованих видань з наукової бібліотеки установи.

Ключові слова: електронна бібліотека, ЦДАМЛМ України, книга, журнал, газета, друковані видання, сканкопії, оцифрування.

Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України (далі – ЦДАМЛМ України, Архів-музей) є найбільшим в Європі місцем зберігання документів культурно-мистецького профілю і в його сховищах містяться безцінні скарби – 1,5 млн архівних документів, 13 тис. музейних предметів і сотні тисяч раритетних друкованих видань.
Наукова бібліотека установи налічує 112 тис. книг і 80 тис. номерів газет і журналів про культурно-мистецьке життя України XVIII–XX ст. Книжково-журнальне зібрання Архіву-музею сформоване на основі 32 приватних колекцій діячів культури і мистецтва – літературознавців Миколи Плевака, Григорія Майфета, письменників Івана Микитенка, Юрія Яновського, кінорежисера Олександра Довженка, поета Андрія Малишка, художника Миколи Глущенка та ін. Щороку поповнюється новими надходженнями від науковців та митців.
Перлинами нашої бібліотеки є двотомник «Кієвскій Владімірскій собор» 1896 р. вагою 35 кг з колекції архітектора Павла Альошина; «Псалтир» 1776 р., перше видання «Кобзаря» Тараса Шевченка (1860 р.), «Рідне слово» і «Українська граматика» Бориса Грінченка; книга з особистої бібліотеки Тараса Шевченка ««Поезії» Антонія Сови» з дарчим написом автора; рідкісні книги Володимира Антоновича («Хмельниччина», «Останні часи козацтва на правій стороні Дніпра», «Опис монет та медалей»); рідкісні україномовні видання початку ХХ ст. (наприклад, перші видання збірок Павла Тичини «Сонячні кларнети» (1918 р.) та «Плуг» (1920 р.), збірники ВАПЛІТЕ) та багато інших.
Серед давніх періодичних видань бібліотеки – українські газети і журнали кінця ХІХ – середини ХХ ст.: «Українські вісті», «Українська хата», «Кіевская старина», «Записки НТШ», «Етнографічний збірник НТШ», «Український Скиталець», «Український стрілець», «Воля», «Хлібороб» та ін.
Однак в умовах триваючої війни ці друковані видання перебувають під загрозою знищення, що зумовлює необхідність негайного їх оцифрування з метою збереження інформації. Іншою проблемою є питання переміщення бібліотечної колекції нашої установи до іншого приміщення, що наразі унеможливлює видачу оригіналів друкованих видань нашим користувачам. Тому з метою продовження якісного надання послуг Архіву-музею потрібно вжити заходів з оцифрування найбільш цінних і затребуваних книг і журналів, щоб надавати дослідникам електронні копії замість оригіналів. Також необхідно розробити і запустити відповідний модуль для онлайн-презентації цього контенту.
Для комплексного вирішення цих проблем ми плануємо створити онлайн-ресурс «Електронна бібліотека Архіву-музею» та наповнювати її сканкопіями друкованих видань. Для цього нам треба залучити кошти на замовлення розробки ресурсу, закупівлю сучасних книжкових сканерів і оплату хмарного сховища для зберігання ресурсу і сканкопій. Також ми забезпечимо онлайн-доступ до них 24/7 з будь-якого пристрою з Інтернетом.
Онлайн-ресурс буде призначений для розміщення і демонстрації сканкопій книг, газет і журналів Архіву-музею та супровідного пошукового апарату до них. Буде передбачена також версія сайту з інклюзивним дизайном для людей з вадами зору. Структура сайту включатиме 6 розділів: «Головна сторінка», «Електронна бібліотека», «Алфавітний покажчик» за прізвищами авторів і назвами книг, «Вікно повнотекстового пошуку» у межах контенту на сайті, «Контакти», «Особистий кабінет користувача». Основний розділ «Електронна бібліотека» за своєю суттю буде модулем презентації контенту, включатиме 2 підрозділи «Книги» та «Газети і журнали» і буде побудований за структурою простого кореневого каталогу за принципом: список ПІБ авторів книг чи назв журналів – перелік книг певного автора (кожна назва книги буде супроводжуватись текстовим підписом під нею, що міститиме бібліографічні відомості) – при натисканні на назву кожної книги відкривається її вміст (сканкопії розворотів книги) – навігація по переліку сканкопій передбачатиме можливість гортати їх підряд, переходити у списку до будь-якої копії і відкривати її на весь екран для перегляду. Для зручності навігації по списку авторів і книг нами передбачена можливість переходу до будь-якої заданої користувачем сторінки.
З метою залучення необхідної суми коштів для реалізації цього проєкту команда Архіву-музею з травня 2024 р. бере участь у грантовому конкурсі «Хататон 5.0. Спадщина, стійкість, інновації», що присвячений діджиталізації української культурної спадщини та передбачає можливість залучення коштів від інвесторів, меценатів і грантодавців.
На першому етапі реалізації проєкту ми оцифрували 200 книг та журналів на 40 тис. сторінок. За наступний рік плануємо виготовити ще 100 тис. сканкопій за наявності відповідного фінансування. Наша кінцева мета – оцифрування всієї нашої бібліотеки.
Ми підрахували, що для того щоб оцифрувати всю бібліотеку власними силами з використанням звичайних планшетних сканерів, нам би знадобилось 300 років. Однак використання сучасних книжкових сканерів і залучення допомоги партнерів може прискорити цей процес у 60 разів і ми зможемо впоратися за 5 років.
Цільовими групами нашого проєкту є викладачі, науковці і студенти, які зможуть шукати на нашому ресурсі інформацію для написання наукових робіт, підготовки лекцій, виконання домашніх завдань, та широкий загал – всі люди, які цікавляться літературою і мистецтвом. Зокрема, для українських науковців ми зможемо запропонувати широкий вибір архівних документів і літератури на будь-яку тему для дослідження історикам, етнографам, журналістам, літературознавцям, мистецтвознавцям. Дослідники, які є внутрішньо переміщеними особами або виїхали за кордон завдяки дистанційному доступу до бібліотеки з будь-якої точки світу отримають змогу здійснювати безперервне дослідження наукових тем. Іноземні дослідники отримають можливість знайти матеріали на одну із тем, і, зокрема, надалі за грантовою програмою університету, приїхати їх досліджувати або замовити сканкопії дистанційно. Викладачам навчальних закладів усіх рівнів, мистецьких шкіл, гуртків, студій розвитку дітей і молоді ми пропонуємо інформацію для написання наукових статей і складання начальних програм, конспектів лекцій, планів семінарських занять. Для молоді (школярів і студентів) у нас є цікава і достовірна інформація, можливість організації онлайн-екскурсій і розвиваючих уроків, відомості для виконання навчальних завдань у школі та університеті, підготовки до семінарських занять, іспитів тощо. Ресурс також буде орієнтований на широкий загал поціновувачів української культури та мистецтва, оскільки міститиме величезний масив інформації для освітнього і культурного розвитку, духовного збагачення і ознайомлення з кращими досягненнями української культури і науки. Врешті-решт, інвестори і меценати отримають можливість долучитися до реалізації важливого культурно-освітнього проєкту, допомогти зберегти українську історико-культурну спадщину в умовах війни, долучитися до національної програми «Читай українською», сприяти підвищенню відкритості і стійкості архівної системи.
Проєкт «Електронна бібліотека Архіву-музею» має значний потенціал та тенденцію до масштабування. Це перша спроба в архівній системі України забезпечити онлайн-доступ до фонду друкованих видань. Проєкт допоможе зберегти українську культурно-мистецьку спадщину, дозволить оцифрувати всю бібліотеку та залучити за перший рік функціонування онлайн-ресурсу 200 тисяч користувачів. Почавши зі сканування декількох сотень видань, за наявності відповідного обладнання і фінансування, Архів-музей суттєво збільшить темпи оцифрування до сотень тисяч сканкопій на рік, оскільки має навчений вмотивований колектив, який може власними силами наповнювати ресурс і забезпечити сталість розвитку свого проєкту. Варто підкреслити, що цей проєкт суголосний зі знаковим проєктом Державної архівної служби України – «Єдине вікно доступу до національних інформаційних ресурсів». Три архіви вже об’єдналися в спільну пошукову систему для онлайн-доступу 24/7 до архівних документів, проєкт триває і до нього приєднуються інші архіви. Одним із перших архівів, який запровадив ресурс онлайн-доступу до копій архівних документів, був Архів-музей. У 2021 р. було розроблено і реалізовано електронний ресурс «Комплексна система інформатизації ЦДАМЛМ України» (за підтримки Українського культурного фонду). Передбачається, що з точки зору функціоналу і дизайну електронна бібліотека буде подібна до існуючого ресурсу, але матиме і низку особливостей у зв’язку із відмінностями між обліком і формою архівних документів і друкованих видань.
Для промоції «Електронної бібліотеки» серед цільових груп користувачів та з метою консультацій щодо покращення проєкту ресурсу, Архів-музей здійснить низку спільних інформаційно-комунікаційних заходів з викладачами вищих навчальних закладів Києва, працівниками Державного науково-методичного центру змісту культурно мистецької освіти, ВГО «Українська бібліотечна асоціація», Благодійного фонду «Бібліотечна країна», національних бібліотек та ін. Маємо великі надії на реалізацію нашого проєкту, який дозволить зробити ще один крок назустріч нашим користувачам.

UDC: 930.253
Ihor Reznik,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1781-9296,
Head of Department,
Department of the ensuring the preservation of documents
Central State Archive-Museum of Literature and Art of Ukraine,
(CSAMLA of Ukraine),
Kyiv, Ukraine
e-mail: igorreznik2009@gmail.com

The project "Electronic Library of the Archive-Museum" as a modern form of using information from printed editions of the Central State Archive-Museum of Literature and Art of Ukraine

Annotation. The report presents information about the new project of the Central State Archive-Museum of Literature and Art of Ukraine, which involves the creation of an online resource "Electronic Library of the Archive-Museum" and its filling with scanned copies of books, magazines and newspapers from the scientific library of the institution.

Keywords: electronic library, CSAMLA of Ukraine, book, magazine, newspaper, printed editions, scans, digitization.