СТРАТЕГІЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ В ЕЛЕКТРОННОМУ ФОРМАТІ РІДКІСНОЇ ТА ЦІННОЇ УКРАЇНІКИ З КОЛЕКЦІЇ «РЕАБІЛІТОВАНА ЛІТЕРАТУРА» НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. ВЕРНАДСЬКОГО
Заявник | Вощенко Олена Іванівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції |
Назва доповіді | СТРАТЕГІЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ В ЕЛЕКТРОННОМУ ФОРМАТІ РІДКІСНОЇ ТА ЦІННОЇ УКРАЇНІКИ З КОЛЕКЦІЇ «РЕАБІЛІТОВАНА ЛІТЕРАТУРА» НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. ВЕРНАДСЬКОГО |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 027.54(477-25):025.13:025.17(477)"
1917/1991":001.891З
Вощенко Олена Іванівна,
ORCID: 0000-0003-4192-7374
доктор філософії з філології (PhD),
науковий співробітник,
Інститут інформаційних технологій,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: voshchenko@nbuv.gov.ua
Розглянуто специфіку та поточний стан опрацювання колекції «Реабілітована література» з колишнього спецфонду НБУВ. Визначено пріоритетний напрямок подальшого опрацювання, враховуючи ризики, спричинені військовою агресією Росії проти України. Розроблено стратегію виявлення та збереження в е-форматі рідкісної й цінної україніки незалежно від галузі знання. Накреслено поетапний план реалізації стратегії.
Ключові слова: колекція «Реабілітована література», спецфонд, рідкісна україніка, оцифрування, електронна копія.
Починаючи з 2020 року, фахівці відділу інформаційно-комунікаційних технологій у тісній взаємодії з фахівцями відділів комплексного опрацювання документів, оцифрування та частково наукової організації основного фонду здійснюють опрацювання, переведення в е-формат та оприлюднення у вільному онлайн-доступі одиниць зберігання із колекції «Реабілітована література».
Зазначена колекція є частиною колишнього спецфонду (тобто заборонених радянською цензурою видань) НБУВ.
Упродовж приблизно 60 років накопичення (не пізніше ніж 1928 – кін. 1980-х) у ній відклалася значна кількість рідкісних, цінних і навіть унікальних (збережених в одному примірнику чи позначених інскриптами та маргіналіями) екземплярів.
Опрацювання, а надто діджиталізацію такого великого зібрання (за даними ВНООФ, налічує 14 167 примірників) можливо здійснювати лише поетапно, визначивши пріоритети. Спершу було створено е-колекцію «Репресована література», яка охоплює тематичний блок «Українська художня література». Він найуніверсальніший за змістом (на відміну від груп вузькогалузевих видань), тобто гіпотетично може зацікавити найбільш широке коло користувачів. Станом на серпень 2024 року електронна колекція «Репресована література», створена на платформі е-бібліотеки «Україніка» з матеріалів бібліотечної колекції «Реабілітована література», налічує 446 повнотекстових копій видань української художньої літератури. Серед них майже повний перелік першовидань та прижиттєвих видань М. Хвильового та А. Любченка, а також твори В. Кузьмича та інших представників Розстріляного відродження – нерідко з автографами; альманахи початку ХХ ст.; книги з обкладинками чи ілюстраціями В. Кричевського, бойчукістів В. Седляра й О. Рубана та ін. відомих художників; примірники з власницькими знаками Б. Грінченка, Я. Стешенка, В. Степаненка тощо.
Відповідно до розроблених критеріїв першочергового оцифрування, на сьогодні створено електронні копії усіх (за деякими винятками) пріоритетних видань цього тематичного блоку. Пріоритетними визначено такі, що на момент опрацювання не були викладені у вільний доступ іншими установами чи мережевими ресурсами. Згідно з другою чергою оцифрування заплановано створити е-копії решти видань з масиву української художньої літератури, які наразі ретрокаталогізовано та внесено до е-каталогу НБУВ.
Отже, на першому етапі опрацювання та оцифрування колекції «Реабілітована література» відбувалося згідно з тематично-галузевим принципом (за систематичним каталогом).
Проте у зв’язку з потенційною загрозою для книжкової культурної спадщини, яку несе військова агресія Росії проти України, доцільно переорієнтувати стратегію на виявлення та збереження в електронному форматі найбільш цінних видань (незалежно від галузі знання).
Зазначений процес передбачає чітку послідовність кроків.
І. Виокремлення та фіксація україніки.
Колекція «Реабілітована література» багатоманітна за хронологією, змістом, мовами та країнами видання. Ще на початку пріоритетним напрямком її опрацювання закономірно було визначено україніку. Під українікою в контексті цього зібрання розуміємо сукупність друкованих джерел (існують ще архівні та рукописні), опублікованих в Україні та за її межами як українською, так і іншими мовами, що розповідають про Україну, її історію, культуру, економіку та ін. аспекти розвитку. Виокремлення україніки здійснюється шляхом фронтального перегляду (шифр за шифром і примірник за примірником) de visu усього вмісту колекції (безпосередньо у відділі зберігання фондів, а не за систематичним каталогом).
ІІ. Відбір серед виокремлених екземплярів україніки рідкісних та цінних книжкових пам’яток.
Здійснюється de visu згідно з Порядком відбору рукописних книг, рідкісних і цінних видань до Державного реєстру національного культурного надбання, затвердженим Наказом Міністерства культури України № 437 від 14.06.2016. У реєстр україніки до 1922 року видання (включно) доцільно вносити бібліографічні описи, додаючи стислий книгознавчий аналіз (особливості власницьких знаків, наявність інскриптів та маргіналій, прізвища авторів обкладинок та ілюстрацій, стан збереження). З метою раціонального використання часу та людського ресурсу україніку після 1922 року видання, яка не підпадає під критерії Порядку відбору, затвердженого Міністерством культури та не становить особливої цінності (радянські пропагандистські матеріали, брошури з ведення сільського господарства тощо) варто фіксувати лише за шифрами (без бібліографічних описів та розширених приміток).
ІІІ. Розподіл відібраних екземплярів за пріоритетністю для оцифрування.
Для оцифрування у 2025 році найбільш пріоритетними доцільно вважати: 1) україніку до 1917 року; 2) періоду 1917–1922 років.
ІV. Внесення екземплярів з найвищим пріоритетом в акти на ретрокаталогізацію та в план оцифрування на 2025 рік, а також організація та здійснення відповідних процесів.
V. Створення з отриманих цифрових копій електронної колекції «Репресована література: рідкісна україніка» (робоча назва) на платформі електронної бібліотеки «Україніка» та послідовне поповнення колекції.
Отже, з метою збереження найбільш цінних книжкових пам’яток в умовах потенційної загрози, яку несе з собою повномасштабне вторгнення Росії в Україну, доцільно переорієнтувати стратегію опрацювання колекції «Реабілітована література» з тематично-галузевої на фронтальний пошук та подальше оцифрування рідкісної україніки (не залежно від галузі знання).
STRATEGY FOR THE PRESERVATION OF RARE AND VALUABLE UCRAINICA IN ELECTRONIC FORMAT FROM THE “REHABILITATED LITERATURE” COLLECTION OF THE VERNADSKY NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE
Olena Voshchenko
ORCID: 0000-0003-4192-7374
PhD in Philology
Researcher
Information and Communication Technologies Department
Institute of Information Technologies
Vernadsky National Library of Ukraine
Kyiv, Ukraine
e-mail: voshchenko@nbuv.gov.ua
The specificities and current state of processing the “Rehabilitated Literature” collection from the former special fund of the Vernadsky National Library of Ukraine have been examined. The priority direction for further processing has been determined, taking into account the risks posed by the full-scale invasion. A strategy for the identification and digital preservation of rare and valuable Ukrainica, irrespective of the field of knowledge, has been developed. A phased plan for the implementation of this strategy has been represented.
Keywords: collection “Rehabilitated Literature”, special fund, rare Ukrainica, digitization, electronic copy
Ми в соціальних мережах