КОНТЕНТ ТА ІНСТРУМЕНТАРІЙ РБД «УКРАЇНІКА НАУКОВА»: ПЕРЕВАГИ ДЛЯ НАУКОВЦІВ

ЗаявникЛахтаріна Наталія Василівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції
Назва доповідіКОНТЕНТ ТА ІНСТРУМЕНТАРІЙ РБД «УКРАЇНІКА НАУКОВА»: ПЕРЕВАГИ ДЛЯ НАУКОВЦІВ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді


Лахтаріна Наталія Василівна,

ORCID: http://orcid.org/0000-0001-5617-0373,
молодша наукова співробітниця,
відділ наукового формування національних реферативних ресурсів,
Інститут інформаційних технологій,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна,
е-mail: Lakhtarina@nbuv.gov.ua

КОНТЕНТ ТА ІНСТРУМЕНТАРІЙ РБД «УКРАЇНІКА НАУКОВА»: ПЕРЕВАГИ ДЛЯ НАУКОВЦІВ

Розглянуто поширення цифровізації та роль в цьому процесі бібліотек. Обґрунтовано специфіку контенту та пошукового інструментарію реферативної бази даних «Україніка наукова».
Ключові слова: цифровізація, реферативні ресурси, науковий контент, база даних «Україніка наукова».

Стрімке поширення цифровізації в сучасному світі і, зокрема, в Україні обумовлено, з одного боку, потребою впровадження новітніх засобів комунікації, з іншого боку ‒ зручністю для користувачів, оскільки це забезпечує отримання послуг з рівними можливостями для всіх, має економічну перевагу та надає доступ до послуг з будь-якої місця, де є Інтернет. Важливу роль у процесі цифровізації відіграють наукові бібліотеки, куди надходить великий масив інформації, зокрема в електронному вигляді, яку необхідно упорядкувати, систематизувати, щоб забезпечити якісний доступ на всіх носіях інформації. Науковці, що працюють над впровадженням цифровізації у бібліотечній діяльності, виокремлюють серед сучасних тенденцій подальший розвиток мобільно-орієнтованих засобів та інформаційно-комунікаційних технологій доступу до баз даних.

Єдиною загальнодоступною інформаційно-аналітичною базою, що надає цілісне уявлення про наукове середовище України, відображає потенціал її науки з різних галузей знань є реферативна база даних (РДБ) «Україніка наукова», яка започаткована в 1998 р. та постійно вдосконалювана відповідно до вимог часу. Серед переваг РБД можна виокремити такі: відкритість доступу, значний термін ретроспекції, щоденне оновлення бази новими записами, зручний пошуковий інтерфейс, верифікований контент та посилання на повнотекстові ресурси, що відкривають шлях до подальшої навігації. Вільний доступ до бази даних надає можливість користувачеві в режимі 24/7 працювати з записами, що особливо актуально під час воєнного стану, оскільки вирішує проблеми безпеки, економії часу та ресурсів.
Протягом 25-річного періоду існування бази сформовано, здійснено аналітико-синтетичну обробку, відредаговано та оприлюднено 835450 записів з різних першоджерел (монографій, посібників, підручників, авторефератів дисертацій, матеріалів конференцій, статей з наукових журналів) та різних галузей знань.

Для науковців-користувачів найсуттєвішими перевагами є пошуковий інтерфейс та контент РДБ. Інтерфейс користувача РБД передбачає зручну взаємодію науковця з реферативними записами. Основу галузевої рубрикації створюють тематичні розділи Рубрикатора НБУВ, одним із джерел формування записів реферативної інформації є опрацьовані за стандартною бібліотечною технологією бібліографічні описи українських наукових видань, що надходять до бібліотеки переважно як обов’язковий примірник видань України. Система пошуку РБД уможливлює використання різних пошукових елементів: прізвище автора (редакторів, укладачів), назву документа, ключові слова (як правило, це терміни з тексту), назву періодичного видання, індекс Рубрикатора НБУВ, рік видання. Для спеціального відбору інформації, що відповідає вузькотематичним запитам, доцільно застосувати розширений пошук, який дозволяє скористатись ключовими словами з назви видання чи тексту реферату, перейти за посиланнями на повні тексти матеріалів, або ж скористатись посиланням «знайти подібні». Якщо ж користувач хоче переглянути всі документи на дану тематику, найбільш інформативним є пошук за тематичним рубрикатором.

У 2021 р. впроваджено новий технологічний алгоритм наповнення та розроблено додатковий інструмент пошуку – тематичний навігатор. За період свого існування він зарекомендував себе як найбільш затребуваний та може слугувати першою ланкою відбору матеріалу за певною тематикою, а також буде зручним та інформативним для наукометричних досліджень. Наприклад, на злободенну тему: зробивши запит за рубрикою «Військова справа», виявимо, що на середину 2024 року в базі є 10101 запис; можна дослідити, що саме на цю тему з’являються нові періодичні видання, як-от новий журнал «Military science», який виходить з 2023 р. Статті журналу є актуальними для військових, науковців, широкого кола зацікавлених ‒ можна знайти обґрунтовані вченими відповіді на питання причин, проблем, перебігу, перспектив закінчення війни, а не довірятись фейкам, що здебільшого шкодить суспільству.
За тематикою «Бібліотеки. Бібліотечна справа» в тематичному рубрикаторі за цей самий період зафіксовано в 2 рази менше реферативних записів – 5480, які здебільшого висвітлюють питання трансформації бібліотечної діяльності в цифрову епоху. Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів на основі матеріалів, наявних в РБД, працює над реферативним оглядом на тему «Цифрові ресурси в умовах війни», де буде оприлюднено важливі проєкти, обґрунтовано оптимальні вирішення питання зберігання та надання інформації. Це доводить, що у РБД є актуальний контент з будь-якої проблеми, та дана база є структурованим інтелектуальним продуктом для забезпечення різних користувацьких запитів.
В IT–індустрії бази даних – це цифрове сховище інформації з відповідним контентом, пов’язаним посиланнями з іншими відповідними об’єктами. Контент РБД вирізняється не тільки експертним добором і верифікацією джерел, а й сформований з застосуванням власне наукового (академічного) стилю, мета якого полягає в знаходженні та представленні нових знань та відкриттів. Мовні засоби даного стилю спрямовані на точне розкриття теми, а текст чітко структурований, характеризується послідовністю, логічністю та стислістю подання інформації, насичений термінами та стійкими термінологічними словосполученнями. Реферати побудовані з урахуванням психолого-лінвістичного аспекту, щоб привернути увагу та запам’ятатись, для цього особливе інформаційне навантаження спрямоване на дієслова та дієслівні форми, які вказують на результат дослідження, як-от: обґрунтовано, розкрито, визначено, запропоновано тощо.

РБД працює за алгоритмом порталу знань, де в єдиній точці доступу з використанням пошукового інструментарію, наукового контенту та пов’язаних даних можна швидко знайти інформацію та відібрати найрелевантніший матеріал для подальших досліджень. Отже, для сучасного науковця РБД є зручним інструментом для наукової роботи. Зручний пошук інформації та її представлення стисло й з урахуванням суті забезпечує якісний інтегрований індивідуальний сервіс засобами РБД.

Nataliia Lakhtarina,
ORCID: http://orcid.org/0000-0001-5617-0373,
junior researcher,
Abstracting department,
Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: Lakhtarina@nbuv.gov.ua

CONTENT AND TOOLS OF ABSTRACT DATABASE
«UKRAINIKA SCIENTIFIC»: BENEFITS FOR SCIENTISTS

Reviewed the spread of digitization and the role of libraries in this process. The peculiarities of the content and search tools of the abstract database «Ukrainika Scientific» were considered.
Keywords: digitalization, reference resources, scientific content, abstract database «Ukrainika Scientific».