СТАН НАДХОДЖЕННЯ ОБОВ`ЯЗКОВОГО ПРИМІРНИКА ДО БІБЛІОТЕЧНОГО ФОНДУ НБУВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ (2022–2023)

ЗаявникПестрецова Лариса Андріївна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів
Назва доповідіСТАН НАДХОДЖЕННЯ ОБОВ`ЯЗКОВОГО ПРИМІРНИКА ДО БІБЛІОТЕЧНОГО ФОНДУ НБУВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ (2022–2023)
Інформація про співдоповідачівБілько Євгенія
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді


СТАН НАДХОДЖЕННЯ ОБОВ`ЯЗКОВОГО ПРИМІРНИКА ДО БІБЛІОТЕЧНОГО ФОНДУ НБУВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ (2022–2023)

Розглянуто стан видавничої діяльності в країні в умовах війни і вплив на динаміку надходження обов’язкового примірника вітчизняних документів до фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Проведено порівняльний аналіз надходжень до Бібліотеки ОП із даними Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова». Представлено напрями діяльності ВКБФ, що сприяють активізації контролю за станом надходження ОП.
Ключові слова: надходження до бібліотечного фонду, обов’язковий примірник документів України, бібліотечно-інформаційні ресурси, актуалізація бібліотечних фондів.

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (далі НБУВ), як провідна бібліотечна установа країни, відповідно до своїх завдань і функцій надає особливого значення питанням формування бібліотечно-інформаційних ресурсів та забезпечує важливі соціальні функції накопичення, зберігання та надання в користування документів для забезпечення інформаційно-знаннєвих потреб суспільства.

Після повномасштабного вторгнення росії у 2022 р., незважаючи на воєнний стан в країні, Бібліотека продовжує виконувати один із пріоритетних напрямків діяльності НБУВ – комплектування фондів бібліотечно-інформаційного комплексу сучасними виданнями які містять актуальні матеріали з різних галузей знань.

Формування бібліотечного фонду НБУВ відбувається завдяки створеної системи комплектування бібліотеки, складовими якої є різні джерела надходження документів. Основним джерелом поповнення національного бібліотечно-інформаційного фонду НБУВ (близько 60%) є надходження обов’язкового примірника друкованих примірників документів (далі ОП), що регламентуються Законом України «Про обов’язковий примірник документів» від 9.04.1999 р., № 595-ХІV (зі змінами і доповненнями) та Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок доставляння обов’язкових примірників документів» від 10 травня 2002 р. № 608.

Впродовж 2022–2023 рр. до бібліотечного фонду НБУВ надійшло 38 035 од. обов’язкового примірника друкованих документів України (35,4%), а також 26 846 од. архівного примірника (25%), що разом становить майже 65 тис. прим. документів. Обсяги надходження ОП до бібліотечного фонду НБУВ у 2021–2023 рр. є пропорційними оперативним даним Книжкової палати України за цей період. Якщо порівняти кількісні показники надходження видань за цим джерелом у 2021 р. із статистичними даними облікових документів НБУВ про нові надходження видань у 2022–2023 рр., спостерігаємо негативний вплив воєнного стану в країні на комплектування бібліотечних фондів у 2022 р. і поступове зростання надходжень у 2023 р.

В умовах воєнного часу, як ніколи в контексті державної політики, є стратегічно важливим збереження і поповнення суверенних національних бібліотечно-інформаційних ресурсів документами державною мовою. Тому, у надходженнях ОП за означений період спостерігаємо збільшення частки україномовних документів (понад 90%), що співпадає із даними Книжкової палати України щодо характеристики документів, зареєстрованих за мовною ознакою.
Аналізуючи доступні дані про становище книгозбірень та видавничої галузі за час повномасштабної війни, можна окреслити чинники, що вплинули на скорочення кількісних показників надходжень ОП до НБУВ впродовж 2022–2023 рр., а саме:

1) стан вітчизняної видавничої галузі в умовах війни (руйнування приміщень, інфраструктури, логістики, зменшення обсягів книговидання, зростання вартості послуг і матеріалів у книговидавничій сфері);

2) стан науково-видавничої діяльності НАН України в умовах російсько-української війни (скорочення випуску наукових монографій і збірників, зменшення тиражів енциклопедичних, словникових, наукових періодичних видань тощо);

3) відсутність державного фінансування платних джерел надходження видань;

4) скорочення вітчизняного документообміну з бібліотеками і установами у прифронтових і прикордонних містах України, обмежене фінансування поштових витрат для пересилання видань з обмінного фонду НБУВ.

Для забезпечення більшої повноти надходжень до бібліотечного фонду НБУВ ОП вітчизняних документів і виявлення прогалин співробітникам відділу комплектування бібліотечних фондів необхідно вживати відповідні заходи:
• здійснення контролю за надходженням обов’язкового примірника вітчизняних документів, використовуючи дані Книжкової палати України імені Івана Федорова, яка здійснює функції державної бібліографічної реєстрації;
• проведення регулярного моніторингу видавничих сайтів, каталогів, а також даних щодо науково-видавничої діяльності наукових установ НАН України, поглиблення взаємодії з установами НАН України для вчасного отримання наукових видань для бібліотечного фонду НБУВ;
• активізація співпраці з видавничими організаціями, установами, бібліотеками, а також вітчизняними авторами.

В умовах викликів воєнного часу Бібліотека виконує одне з пріоритетних завдань, визначених Стратегією розвитку НБУВ (2022–2025), а саме – комплектування фондів бібліотечно-інформаційного комплексу сучасними виданнями, які привертають увагу суспільства і користувачів.