Перспективи альтметрікс оцінки вітчизняних бібліотекознавчих досліджень (на прикладі Інтернет-проекту «ДокШир»)

ЗаявникНазаровець Сергій Андрійович (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідСемінар "Бібліометрія та бібліотека: світовий досвід, українська перспектива"
Назва доповідіПерспективи альтметрікс оцінки вітчизняних бібліотекознавчих досліджень (на прикладі Інтернет-проекту «ДокШир»)
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Недоліки класичних наукометричних показників призвели до пошуків альтернативних методів дослідження наукової продуктивності вчених, зокрема таких, що будують свої розрахунки на основі показників використання веб-документів та їх розповсюдження серед Інтернет-аудиторії. Подібні методи дослідження нині прийнято об’єднувати під назвою альтметрікс.
Швидкість та відносна легкість проведення розрахунків алтьметрікс відкриває перед науковими бібліотеками цілий ряд можливостей: від створення систем оцінювання та селекції документів для потреб комплектування бібліотечних фондів до надання послуг ефективного веб-представлення наукових документів читачів. Саме тому, одним з перших дослідницьких майданчиків перспектив використання інструментів альтметрікс став проект «ДокШир» (http://www.docshyr.info), який покликаний надавати вичерпну інформацію про відкриті національні та міжнародні бібліотекознавчі ресурси і, водночас, забезпечувати детальну технічну підтримку з питань самоархівування та промоції вітчизняних бібліотекознавчих документів.
Процес представлення документів на «ДокШир» доволі простий. Авторові слід укласти коротке науково-популярне повідомлення на основі власного дослідження, а сам текст дослідження самоархівувати на хмарному сервісі FigShare, тим самим безкоштовно забезпечуючи кожен документ унікальним ідентифікатором DOI для коректного цитування. У результаті, на сторінках «ДокШир», дослідження буде представлено не лише повідомленням та посиланням на повний текст, а й міститиме спеціальний код веб-інструменту ImpactStory, котрий надає різноманітні дані щодо використання документу – від кількості цитувань у Scopus до кількості уподобань на Facebook.
Подібне застосування нових Інтернет-можливостей для комунікаційних потреб вітчизняних бібліотекознавців теоретично здатне оживити наукове життя, сприятиме розвитку нових корпоративних зв'язків, активізує наукові полеміки та дискусії.