Подкаст як інформаційний продукт сучасної бібліотеки
Заявник | Колоскова Галина Валеріївна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції |
Назва доповіді | Подкаст як інформаційний продукт сучасної бібліотеки |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 027.53:004.77(477.63-25)
Колоскова Галина Валеріївна,
ORCID ID 0000-0001-5311-7518
доктор філософії з інформаційної, бібліотечної та архівної справи, доцент
кафедри медіакомунікацій та комунікаційних технологій
Дніпровський національний університет імені О. Гончара
м. Дніпро, Україна
e-mail: romantik_@i.ua
ПОДКАСТ ЯК ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПРОДУКТ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ
Проаналізовано подкаст як інформаційний продукт сучасної бібліотеки в умовах цифровізації. Розглянуто визначення поняття «подкаст», види подкастів на сайті ДОУНБ ім. Первоучителів слов’янських Кирила та Мефодія та їх особливості. Визначено роль та значення подкастів як інформаційного продукту сучасної бібліотеки у забезпеченні інформаційних потреб віддалених користувачів.
Ключові слова: інформаційний простір, бібліотечно-інформаційна діяльність, інформаційні ресурси, інформаційні продукти, подкасти, бібліотека
В умовах воєнного стану та глобалізації інформаційного простору постійно зростає роль бібліотеки не тільки як інформаційно-комунікаційного центру, а й як інформаційного посередника, який доводить потрібний ресурс або продукт до сучасних користувачів. Під впливом соціальних, політичних, економічних подій, бібліотекам для того, щоб відповідати вимогам часу, потрібно належним чином реагувати на зміни в суспільстві, змінювати види та зміст інформаційної діяльності.
Поєднання традиційних та інноваційних напрямків бібліотечної діяльності – характерна риса в наш час. В останні роки спостерігається підвищений попит на різноманітні види подкастів краєзнавчої тематики, історії України, культури. Подкасти як окремий інформаційний продукт впроваджуються у таки сфери діяльності як радіо, телебачення, соціальні мережі, бібліотечна діяльність.
Поняття «подкаст» (Велика українська енциклопедія URL: (https://vue.gov.ua/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B0%D1%81%D1%82), визначається як серія цифрових аудіо – чи відео епізодів, які розміщують на веб-сайті і надають доступ для завантаження та ознайомлення. Сьогодні подкасти розрізняють за певними критеріями: залежно від формату – виділяють аудіо та відео подкасти, а також, в залежності від періодичності, тематики, жанру та тривалості Слухачі можуть самостійно обирати те, що вони хочуть подивитися чи прослухати або отримувати нові випуски автоматично. Подкасти часто слухають на ходу під час прогулянки, за кермом. Головне, що робити це можна у той час, коли це зручно.
Нині подкастингом займаються немедійні та медійні організації (BBC, «Deutsche Welle», Радіо Свобода, TED Talks, «The Business of Fashion», «Громадське радіо», радіо «Аристократи», KMBS (Києво-Могилянська бізнес-школа), газети «The Guardian», «Washington Post», «The New York Times» та ін.), представники громадянської журналістики, не стали вийнятком і бібліотеки.
Прослуховування аудіозаписів чи перегляд відео подкастів не вимагає таких розумових зусиль, як при читанні, й засвоюється легше. Це дозволяє охопити та зацікавити більшу аудиторію, залучити прихильників подкастів відвідати сайт бібліотеки. Обмежень тем немає: від новин, політики, спорту та розваг, до спеціалізованих тем, таких як технології, психологія, історія, краєзнавство.
За словами провідних фахівців Дніпропетровської ОУНБ (Інформаційно-аналітичний звіт ДОУНБ за 2023 р.) з метою популяризації краєзнавчих ресурсів у ДОУНБ було прийнято рішення створити декілька циклів подкастів. Цикл «Визначними місцями Придніпров’я» розкриває інформацію про історичні пам’ятки й інші об’єкти, що становлять культурну цінність регіону. Ця серія подкастів буде цікавою не тільки для туристів, але і для тих, хто хоче дізнатися більше про багату культурну спадщину Придніпров’я та його історію.
Підготовлені ролики – це своєрідні віртуальні екскурсії Дніпропетровщиною. У цій серії підготовлені ролики про Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького, меморіальний будинок-музей академіка Д.І. Яворницького, Преображенський собор, будівлю окружного суду, парк імені Лазаря Глоби. Подкасти допомагають викликати зацікавленість історією рідного краю та почуття любові до нього.
У серії подкастів за темою «Вулиці нашого міста» дізнаємося про особистості, цікаві факти та історичні події, пов’язані з окремими вулицями та провулками м. Дніпра. Всього з лютого 2022 року в області перейменовано 2 157 топонімів, пов’язаних із російсько-радянською колоніальною спадщиною. Тому саме ця серія подкастів допомагає містянам і новим мешканцям краю розуміти назви, знайти власних героїв, ознайомитися з історією міста. Наразі у серії подкастів «Вулиці нашого міста» підготовлені матеріали про організаторку жіночої освіти в Катеринославі Олександру Риндовську, видатного дослідника природи Дніпропетровщини Івана Акінфієва, благодійницю Надію Алексєєнко. Готуються матеріали про видатного діяча Придніпровського краю Олександра Поля та академіка Олександра Чекмарьова. Особливістю серії є рубрика «Слово експерта», в якій відомі діячі Придніпровського краю –краєзнавці, історики, вчені розповідають цікаві факти з біографії вище зазначених осіб. Також кожна серія містить світлини або відеоперегляд книг із фондів краєзнавчого відділу.
У рубриці «Пунктир» представлено цикл аудіо-«монологів», що окреслює думки таких відомих особистостей як Олександр Довженко, Іван Байдак, Наталія Гурницька, Вінстон Черчилль та інших. Цикл подкастів «Крила поезії» відкриє безмежний поетичний світ поціновувачам рим найкращих митців, твори яких представлено в фондах книгозбірні. Наступний цикл подкастів «Україніка» (англійською мовою) пропонує інформацію про Україну, її народ, традиції та культуру, розбудову політичної нації, формування держави Україна, її видатних діячів. Матеріали про природнє, географічне середовище, демографічний, економічний, соціальний, освітній, культурний і науковий потенціал нашої країни, здобутки української нації, її місце у світовому цивілізаційному розвитку. В рубриці «Територія особистості знаходяться подкасти, в яких представлені історії життя Марії Заньковецької, Одрі Гепберн, Марії Примаченко та інших відомих особистостей. Розташовуються подкасти на сайті ДОУНБ у розділах «Відеогалерея» та «Аудіоподкасти». Аналіз статистики відвідуваності сайту названої бібліотеки засвідчує про постійний інтерес віддалених користувачів до такого виду інформаційних продуктів, як подкасти, а також збільшення кількості переглядів всіх їх видів.
Отже, на сучасному етапі зміст бібліотечно-інформаційної діяльності визначається в основному можливостями цифрових технологій. І тому сьогодні є підстави вважати, що аудіо та відео подкасти за різними темами є істотними та затребуваними інформаційними продуктами сучасної бібліотеки, які сприяють ефективному забезпеченню інформаційних потреб віддалених користувачів та дозволяють бібліотечній установі стати важливою складовою структури цифрових інформаційних комунікацій та інформаційної економіки регіону.
Galina Valeriivna Koloskova,
ORCID ID 0000-0001-5311-7518
doctor of philosophy in information, library and archival affairs, associate professor
department of media communications and communication technologies
Dnipro National University named after O. Honchar
Dnipro, Ukraine
e-mail: romantik_@i.ua
PODCAST AS AN INFORMATION PRODUCT OF THE MODERN LIBRARY
The podcast as an information product of a modern library in conditions of digitization is analyzed. The definition of the concept of "podcast", types of podcasts on the website of DOUNB named after Cyril and Methodius, the first teachers of the Slavic languages, and their peculiarities. The role and significance of podcasts as an information product of a modern library in meeting the information needs of remote users is defined.
Keywords: information space, library and information activity, information resources, information products, podcasts, library
Ми в соціальних мережах