Музейний фонд ФПУ: специфіка обліку та науково-дослідної роботи

ЗаявникЛук'янець Наталія Миколаївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
ЗахідРозвиток інформаційно-аналітичної діяльності в умовах цифрового середовища
Назва доповідіМузейний фонд ФПУ: специфіка обліку та науково-дослідної роботи
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Лук’янець Н. М.,
мол. наук. співроб. НБУВ

МУЗЕЙНИЙ ФОНД ФПУ: СПЕЦИФІКА ОБЛІКУ ТА НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ

Відповідно до “Положення про Фонд Президентів України”, затвердженого Президентом України 11 жовтня 1996 року, визначено основні засади формування документного фонду та функціонування Фонду Президентів України (далі ФПУ) як структурного підрозділу Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ). Цей документ став основним при визначенні завдань і функцій ФПУ, політики комплектування документного фонду, видового складу документів, організації зберігання та використання документного фонду бібліотечно-архівної колекції.
ФПУ - перший в Україні заклад бібліотечної структури, до фондів якого увійшли, крім паперових, тривимірні (музейні документи). Серед головних його завдань є збирання, збереження та використання різних видів документів, що висвітлюють становлення, розвиток та діяльність інституту президентства в Україні, а також науково-дослідна та інформаційно-аналітична робота з їх популяризації як серед населення, так і в діяльності органів державної влади.
Склад документних матеріалів, що передаються на постійне зберігання до фонду, визначається президентами України, співробітниками відповідних підрозділів Адміністрації президента та іншими власниками документів. Документний фонд ФПУ поділяється на бібліотечний, архівний та музейний фонди, останній з яких складає колекція «Подарунки президентам України». В ній зібрані документи (експонати), пов'язані з життям та діяльністю президентів України та інших осіб, причетних до державної влади.
Колекція «Подарунки президентам України» (обсяг фонду близько 1 700 документів) досить різноманітна за складом. Серед експонатів представлені подарунки президентам з усіх куточків України та багатьох країн світу. Зазвичай у якості подарунка виступають предмети, що найбільшою мірою виражають національний колорит країни, або ж є символами міст, організацій, установ і т. ін. За видовою ознакою - це скульптури і статуетки, нумізматика, почесні нагороди та відзнаки, пам’ятні медалі, різноманітні макети та моделі, фотокартини, картини, барельєфи, предмети народних промислів (вироби з дерева, посуд, килими, вишивка, сувеніри тощо), предмети одягу, декоративна зброя, музичні інструменти, CD-ROM та DVD тощо.
Один з напрямків науково-дослідної роботи Фонду пов’язаний з накопиченням, обробкою і введенням у науковий та загальнокультурний обіг об’єктів дослідження музейного фонду ФПУ.
Науково-дослідна робота у цьому напрямку включає атрибуцію, класифікацію та систематизацію музейних документів. Музейний документ досліджується як об’єкт діяльності людини, визначається його походження, історична та культурна значимість (інформація про певну особу чи подію, унікальність).
У процесі атрибуції складається загальна характеристика музейного предмету, виявляються притаманні йому ознаки (матеріал, з якого виготовлений предмет, техніка виконання, форма, розмір, вага, колір, дата і місце створення, фіксуються і розшифровуються знаки, клейма, печатки, написи та підписи, які містяться на предметі.
При класифікації музейні документи поділяються на групи за ознаками спорідненості, за певними підставами розподілу (тематичні, іменні, хронологічні, географічні тощо).
Групування документів на підставі прийнятих у Фонді певних класифікацій (каталог, картотека, електронний носій) є їх систематизацією.
Завдяки своїй різноманітності музейна колекція «Подарунки президентам України» обумовлює складання різних видів каталогів і картотек, та виокремлення чималої кількості точок доступу для пошуку експонатів (за прізвищем президента, автора чи дарувальника, назвою організації, видом та типом подарунку, за видом матеріалу, технікою виконання, за інвентарним номером тощо), складання різноманітних списків, довідок за певними запитами, підготовки виставкових та освітніх заходів, проведення наукових досліджень за різними темами.
Модернізація національних бібліотечно-інформаційних систем спричинила впровадження в НБУВ нових інформаційних технологій та прогресивних форм комплексного бібліотечно-інформаційного обслуговування, надання спектру послуг на основі нової програми САБ «IRBIS-64».
Відділ пошуку та обліку документів ФПУ також залучився до процесів використання програмного забезпечення ІРБІС та розгорнув науково-дослідну роботу на базі програми САБ «IRBIS-64». Спільно з відділом програмно-технологічного забезпечення комп’ютерних мереж НБУВ (ВПТЗКМ) було створено та апробовано БД «Колекція «Музейні подарунки ФПУ». Програмно-технологічне забезпечення БД та адаптацію програмного забезпечення до специфіки документів музейного фонду ФПУ, технічний супровід та впровадження виконала зав. відділу ВПТЗКМ К. В. Лобузіна на основі матеріалів, наданих співробітниками відділу пошуку та обліку документів ФПУ, зібраних у процесі дослідження досвіду вітчизняних та зарубіжних бібліотечних та музейних фахівців з питань розробки та впровадження автоматизації інформаційних систем .
За допомогою програми САБ “IRBIS-64» автоматизовано функції, пов’язані з основною діяльністю відділу щодо музейного фонду, в тому числі:
- проведення наукової інвентаризації, на основі створеної електронної БД музейної колекції, з залученням науково-допоміжного апарату та цифрових копій музейного документа;
- ведення наскрізного обліку прийому, видачі та руху музейних документів;
- уникнення багаторазового введення інформації про документ, полегшення і спрощення праці співробітників;
- забезпечення прискореного пошуку та вибірки даних (за алфавітом, прізвищем президента, автора, дарувальника, за персоналією, за назвою організації–дарувальника, за номером акту та датою надходження, за інвентарним номером, за назвою документа, за певною подією тощо);
- підготовка, редагування та можливість друку інвентарних карток, наукових паспортів, списків, каталогів та інших документів, у т. ч. для представлення даних в Інтернет;
- проведення електронних експозицій музейних документів, які через брак виставкових площ раніше не були доступні читачам та відвідувачам ФПУ;
- виявлення нових можливостей пошуку та обліку документів з ростом обсягу БД;
- використання БД підвищує ефективність та оперативність науково-дослідної діяльності співробітників відділу, а також дає можливість кращого збереження музейних експонатів у належному стані без частого їх огляду та дослідження de visu );
- розширення кола користувачів БД музейного фонду ФПУ.
Кожний документ з музейної колекції «Подарунки президентам України» - це фізичний і символічний слід зустрічей президента, подій у країні та на міжнародній арені. Президентам подарунки презентують навіть частіше, ніж звичайним людям. Тому, в даному випадку, крім поваги до особистості, присутня ще і повага до держави. Таким чином, забезпечення широкого доступу до накопиченої інформації, запровадження матеріалів фонду в науковий, освітній, культурний обіг сприяє підвищенню рівня поінформованості широкого громадського загалу про діяльність президентів України, формує повагу суспільства до особи Президента України як глави держави та символів державної та президентської влади.