НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА КРАЇН ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ У СФЕРІ ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПРАДЩИНИ В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ

ЗаявникСимоненко Олена Василівна (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 3. Бібліотечно-інформаційні продукти і послуги в галузі політичного і соціально-правового інформування
Назва доповідіНОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА КРАЇН ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ У СФЕРІ ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПРАДЩИНИ В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

У роботі досліджено законодавчі заходи, спрямовані на збереження культурної спадщини в умовах надзвичайних ситуацій у країнах Європейського Союзу. Наведено приклади ключових законів, які регулюють захист культурних об’єктів.
Ключові слова: культурна спадщина, Європейський Союз, надзвичайні ситуації, законодавство, закон.

Збереження культурної спадщини є однією з ключових задач для будь-якої країни, особливо в умовах надзвичайних ситуацій, які можуть завдати нищівної шкоди історичним та культурним об’єктам. Країни Європейського Союзу мають багатий досвід у сфері захисту культурної спадщини, впроваджуючи комплексні законодавчі та практичні заходи для її збереження під час природних і техногенних катастроф.
В Україні вже існує чимало досліджень, які аналізують вітчизняний та міжнародний досвід законодавства та практик збереження культурної спадщини. Така інформація представлена в публікаціях наукових журналів, дослідницьких проектів та конференціях таких науковців як: Дубровіна Л., Калініна-Симончук Ю., Ковтанюка Ю., Акуленко В., Катаргіна Т., Кот С., Мищак І., Надирова О. та інші.
Проте, аналіз сучасної наукової літератури свідчить про те, що дослідження світового досвіду законодавчого регулювання збереження культурної спадщини в надзвичайних ситуаціях залишається малорозкритим. Адже становище культурної спадщини наприкінці ХХ початку ХХІ століть ускладнилося, зокрема, через поширення збройних конфліктів та воєн, це в свою чергу, дає підстави українським та зарубіжних науковцям регулярно вивчати цю проблему та виявляти нові й актуальні аспекти.
За повідомленням ЮНЕСКО (2006 р.): «Сьогодні світ стикається з катастрофами рекордного масштабу».
Європейські країни за останні роки розробила широкий спектр законів, пов’язаних з захистом та збереженням культурної спадщини в умовах надзвичайних ситуацій. Розглянемо більш детально приклади їх основних законодавчих заходів.
Італія: Закон про культурну спадщину та ландшафти (Codice dei Beni Culturali e del Paesaggio). Цей законодавчий декрет № 42 від 22 січня 2004 р. визначає заходи для захисту культурних об’єктів від природних і техногенних катастроф, включаючи положення щодо управління ризиками та захисту культурних об’єктів під час надзвичайних ситуацій.
Греція: Закон про охорону античних та культурних пам’яток (Law on the Protection of Antiquities and Cultural Heritage). Цей Закон № 3028/2002 р. забезпечує заходи для збереження та захисту культурних об’єктів від стихійних лих, таких як землетруси та повені, а також встановлює процедури для оцінки ризиків та прийняття заходів для захисту пам’яток культури під час надзвичайних ситуацій.
Франція: Кодекс про культурну спадщину 2015 р. (Code du patrimoine), який забезпечує правову основу для захисту історичних пам’яток та культурних об’єктів, а також, включає положення щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації, такі як пожежі та повені. Фактично цей Кодекс об’єднав попередні закони цього напрямку.
Іспанія: Національний план надзвичайних ситуацій та управління ризиками у сфері культурної спадщини (Plan Nacional de Emergencias y Gestión de Riesgos en el Patrimonio Cultural). Цей документ є комплексним підходом до захисту культурних об’єктів. Він включає всі етапи від оцінки ризиків до реалізації заходів реагування та відновлення. Серед законів слід назвати Закон про культурну спадщину № 16/1985 р. (Ley del Patrimonio Histórico Español), який визначає заходи та положення для захисту культурної спадщини від ризиків, включаючи природні та техногенні катастрофи, щодо планування та реагування на надзвичайні ситуації, які можуть загрожувати культурним об’єктам.
Португалія: в Португалії як і в Іспанії існує Національний план збереження культурної спадщини (Plano Nacional de Emergência para o Património Cultural), який розробляється Міністерством культури Португалії і включає заходи щодо попередження і реагування на надзвичайні ситуації. Він був прийнятий у 2013 р. та описує дії, які органи влади та установи пам’яток культури, музеї та бібліотеки повинні вжити до, під час та після надзвичайної ситуації. Серед законів слід виокремити Закон про основи культурної спадщини № 107/2001 р. (Lei n.º107/2001, de 8 de setembro – Lei de Bases do Património Cultural). Він є основоположним актом португальського законодавства про захист культурної спадщини. Серед основних положень слід виокремити: визначення культурної спадщини; її класифікація; правила збереження та реставрації; управління та контроль тощо.
Німеччина: Закон про захист культурної спадщини (Kulturgutschutzgesetz, KGSG): Цей закон, ухвалений у 2016 р., спрямований на захист культурних цінностей як на національному, так і на міжнародному рівні. Закон регулює вивезення культурних цінностей за межі Німеччини, а також передбачає заходи для їх захисту під час надзвичайних ситуацій. Також, слід згадати і Закон про захист пам’яток (Denkmalschutzgesetz), яким передбачено, що кожна федеральна земля в Німеччині має свій власний закон про захист пам’яток, у забезпеченні правової основи для охорони культурної спадщини. Наприклад, у федеральній землі Баварія діє Закон про захист пам’яток Баварії (Bayerisches Denkmalschutzgesetz), який включає положення про захист культурної спадщини і під час надзвичайних ситуацій.
Отже, як бачимо на прикладі шести країн-членів ЄС, їх законодавство демонструє високий рівень організації та координації в управлінні культурною спадщиною в умовах надзвичайних ситуацій, з акцентом на забезпечення довгострокового збереження культурних об’єктів.