ІМІДЖ УКРАЇНИ В ІСПАНСЬКИХ ЗМІ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 2024 РОКУ
Заявник | Макарова Олена Ігорівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Круглий стіл Діяльність інституту президентства в умовах війни: виклики та особливості комунікації |
Назва доповіді | ІМІДЖ УКРАЇНИ В ІСПАНСЬКИХ ЗМІ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 2024 РОКУ |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 316.774:070 (460)
Макарова Олена Ігорівна,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1003-025X
молодша наукова співробітниця,
відділ формування інформаційних ресурсів,
Фонд Президентів України
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: makarova@nbuv.gov.ua
ІМІДЖ УКРАЇНИ В ІСПАНСЬКИХ ЗМІ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 2024 РОКУ
Проаналізовано висвітлення іміджу України в матеріалах іспанських ЗМІ в першому півріччі 2024 року, зокрема в часописі El Mundo та щоденній газеті АВС, які були представлені в інформаційно-бібліографічному бюлетені «Україна у відгуках зарубіжної преси» Фонду Президентів України Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.
Ключові слова: імідж України, «Україна у відгуках зарубіжної преси», іспанські ЗМІ, El Mundo, АВС.
Разом з розвитком інформаційних технологій рівень впливу медіа-ресурсів на формування міжнародного імідж країн стрімко зростає. Так, створений ЗМІ позитивний образ держави виступає ефективним інструментом для формування умов, сприятливих для успішного внутрішнього розвитку і збільшення впливу на світовій арені. Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, імідж нашої держави у сприйнятті світової громадськості трактувався по-різному, в залежності від підтримки тих чи інших держав нашої країни. Зрозуміло, що на початку повномасштабного вторгнення ми спостерігали дуже високу частотність появи в авторитетних зарубіжних ЗМІ матеріалів на українську тематику, що стосувалися війни і допомоги країні. На жаль, з часом така динаміка знижується і світові медіа все менше приділяють уваги українському питанню. Але інформаційний простір України сьогодні залишається перенасичений подіями, і зарубіжні ЗМІ продовжують формувати досить полярний образ України, висвітлюючи її образ як у позитивному, так і негативному аспектах. Виходячи з цього, дуже важливим видається осмислення сприйняття подій в Україні зарубіжними ЗМІ, які з простого передавача відомостей перетворилися на інструмент впливу.
Особлива роль у цьому відводиться газетним виданням, які надають оперативну і доступну інформацію. Так, Фонд Президентів України як структурний підрозділ НБУВ здійснює підготовку інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси», в якому висвітлюється реакція міжнародної спільноти на життя українського суспільства, віддзеркалена в 36-и зарубіжних інтернет-версіях газетних видань 18-и країн світу, які входять до «Групи десяти» (Бельгія, Велика Британія, Італія, Канада, Нідерланди, Німеччина, США, Франція, Швеція, Японія), «Вишеградської четвірки» (Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина), групи пострадянських країн-членів ЄС (Латвія, Литва, Естонія), та найбільшої європейської країни-представниці Іберо-американської групи – Іспанії.
На нашу думку, моніторинг висвітлення іміджу України в іспанських виданнях є одним з ефективних способів дослідження проблеми висвітлення на їхніх сторінках позитивних і негативних сторін іміджу України. Для нашого аналізу ми вирішили взяти перше півріччя 2024 року, щоб зрозуміти чи досі Україна займає важливе місце в новинах іспанських ЗМІ. На сьогодні El Mundo та АВС – одні з найпопулярніших іспанських газет, які впливають не лише на формування громадської думки, а й на процес прийняття рішень представниками різних щаблів іспанської влади.
Розглянувши перші шість випусків за 2024 рік інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси», ми побачили, що іспанські ЗМІ за цей час, окрім січня, обов’язково входили в лідери серед зарубіжних медіа за кількістю та часткою публікацій на українську тематику: лютий – АВС (6,92 %), El Mundo (3,57 %); березень – АВС (5,82 %); квітень – АВС (6,48 %), El Mundo (4,92 %); травень – АВС (4,50 %), El Mundo (4,00 %); червень – АВС (6,30 %), El Mundo (4,60 %).
Крім того, російське вторгнення в Україну в перше півріччя 2024 року також досить часто висвітлювалося саме іспанськими газетами: січень – АВС (9,47 %), El Mundo (5,26 %); лютий – АВС (15,57 %), El Mundo (8,20 %); березень – АВС (15,69 %), El Mundo (4,90 %), квітень – АВС (17,82 %), El Mundo (12,87 %); травень – АВС (10,94 %), El Mundo (7,81 %); червень – АВС (19,75 %), El Mundo (13,58 %).
Загалом, упродовж першого півріччя 2024 року соціально-культурне життя українського суспільства було головною темою обговорення в іспанських інтернет-медіа. Необхідно зазначити, що El Mundo, маючи спеціальних кореспондентів в Україні, надає більше аналітичної інформації та розповідає про українців та українок, які борються з російським вторгненням, досить часто беручи у них інтерв’ю, тим самим доносячи правдиву інформацію до європейських читачів з власних уст українців, які борються за виживання. АВС, зі свого боку, більше робить відео-репортажі про життя українського суспільства в умовах війни, що також несе в собі дуже важливу інформацію про справжнє життя України. Крім того, обидва видання підтверджують підтримку урядом Іспанії України у її боротьбі з російською агресією, майже кожного місяця цитуючи постійні заяви вищих посадових осіб Іспанії та їх участь у відповідних міжнародних ініціативах. Також читачів інформують про підтримку українських біженців та про акції українців у різних містах Іспанії, коли маніфестанти намагаються привернути увагу світової спільноти до подій в Україні й закликають долучатися до них у засудженні російської агресії. Відзначається, що такі акції викликають співчуття та підтримку в іспанців. Оглядачі іспанських медіа багато уваги також приділяють різноманітним формам допомоги Україні та позитивно оцінюють дії наших захисників, зокрема зростання використання штучного інтелекту і високих технологій на полі бою в Україні та успіхи у застосуванні безпілотників, зазначаючи, що наша держава досягла в цьому значного успіху й навіть першою у світі створила нові війська безпілотних систем. Так само іспанські медіа багато пишуть і про реакцію в іспаномовних країнах Латинської Америки на події в Україні, що є досить важливим для розуміння іміджу України в усьому світі.
Отже, проведений аналіз іспанських видань, які підлягають моніторингу для підготовки інформаційно-бібліографічного бюлетеня «Україна у відгуках зарубіжної преси», дає змогу констатувати, що представлення на їхніх шпальтах достовірної та об’єктивної інформації про Україну є важливим ресурсом щодо виявлення проблем створення позитивного іміджу України зарубіжними ЗМІ.
UDC 316.774:070 (460)
Olena Makarova,
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1003-025X
Junior Researcher,
Department of formation of information resources,
Fund of the Presidents of Ukraine,
V. I. Vernadskyі National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: makarova@nbuv.gov.ua
THE IMAGE OF UKRAINE IN THE SPANISH MEDIA IN THE FIRST HALF OF 2024
The coverage of the image of Ukraine in the materials of the Spanish mass media in the first half of 2024 was analyzed, in particular in the magazine El Mundo and the daily newspaper АВС, which were presented in the informative and bibliographic bulletin "Ukraine in reviews of the foreign press" of the Fund of Presidents of Ukraine of the Vernadsky National Library of Ukraine.
Keywords: the image of Ukraine, "Ukraine in the reviews of the foreign press", Spanish mass media, El Mundo, ABС.
Ми в соціальних мережах