Виставки нових надходжень як важливий аспект задоволення інформаційних потреб користувачів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

ЗаявникУшеренко Дмитро Олександрович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 1. Бібліотечно-інформаційний комплекс: організація та управління в умовах сучасних викликів
Назва доповідіВиставки нових надходжень як важливий аспект задоволення інформаційних потреб користувачів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
СтаттяЗавантажити статтю


Тези доповіді

УДК025.5:027.54(477)
Ушеренко Дмитро Олександрович,
ORGID https://orcid.org/0000-0002-0750-1794
молодший науковий співробітник,
сектор обслуговування в загальних читальних залах
відділ комплексного бібліотечного обслуговування
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: demetro@ukr.net

ВИСТАВКИ НОВИХ НАДХОДЖЕНЬ ЯК ВАЖЛИВИЙ АСПЕКТ ЗАДОВОЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПОТРЕБ КОРИСТУВАЧІВ
НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ
ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО

Висвітлено основні тенденції організації виставки нових надходжень до фонду Національної бібліотеки України мені В. І. Вернадського в контексті задоволення сучасних інформаційних потреб користувачів наукової бібліотеки.
Ключові слова: нові надходження, виставка нових надходжень, інформаційні потреби, зала виставки нових надходжень.

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ) популяризує свій більш як 15-міліонний фонд, зокрема, шляхом організації виставок нових надходжень (ВНН), які розглядаються як один із базових засобів доведення інформації до широкої читацької аудиторії.
Традиційно виставки нових надходжень демонструються в залі нових надходжень (ЗНН) сектору обслуговування в читальних залах відділу комплексного бібліотечного обслуговування наукової бібліотеки.
Основним завданням ЗНН є експонування першого примірника вітчизняних та зарубіжних книг, продовжуваних видань, авторефератів, відомчих інформаційних видань, монографій, що надходять до бібліотек НДУ АН України, з наданням користувачам відкритого, але контрольованого доступу до експозиції.
Починаючи з 2010 р., відомості про видання, що експонуються у ЗНН, відображаються в електронному каталозі (ЕК) на вебпорталі НБУВ за універсальними галузями знань. Відтоді акти поточної виставки вносяться до ЕК одразу після організації чергової експозиції, а після закінчення строку експонування видання передаються із фонду нових надходжень – до фонду основного зберігання наукової бібліотеки. Завдяки цим бібліотечним процесам є можливість відслідковувати час експонування потрібного документа в ЗНН та надати консультативно-методичну допомогу читачеві щодо місця його поточного знаходження.
В ЗНН здійснюється постійний моніторинг професійних категорій користувачів, які працюють із новими надходженнями, вивчаються їх інформаційні потреби з аналізом читацьких вимог.
Протягом 2023 року до ЗНН надійшло з відділу комплексного опрацювання документів та систематизовано за галузями знань 40215 документів, що дало можливість організувати 52 виставки. Серед експонованих видань переважали видання економічної, юридичної, історичної, педагогічної та філологічної тематики. Це співпадає з даними вибіркового аналізу щодо найбільш запитуваних видань та вказує на те, що комплектування новими надходженнями цілковито задовольняє інформаційні потреби користувачів.
75 % відвідувачів ЗНН складають читачі, які цікавляться документами гуманітарного профілю. Запити з природничо-технічних наук мають значно нижчий відсоток – 25%, з яких переважають фізико-математичні та медичні галузі. Ми пояснюємо це тим, що діапазон запитів представників гуманітарних наук зазвичай концент¬рується в межах своєї і суміжних галузей знань. Їхні звернення до природничо-технічної літератури. Навпаки: досить активний попит на літературу з суспільних наук демонструють читачі природничо-технічного профілю з причин су¬часної гуманізації науки, росту обсягу та пріоритетності гуманітарних знань, навчальних потреб аспі¬рантів і студентів. До того ж, професійні форми фіксації гуманітарного знання (монографії, статті, збірники документів, мемуарні матеріали) не мають строків давності, користуються актив¬ним попитом, протягом тривалого часу зберігаючи свою, якщо не методологічну, то джерельну цінність. Тоді як природничо-технічні розвідки 10-15 річної давності безнадійно застарівають, зберігаючи лише історичний інтерес.
Впроваджуючи нові форми виставкової діяльності, в 2019 році на вебпорталі НБУВ була започаткована нова послуга – електронна вітрина нових надходжень (ЕВНН) до фонду НБУВ як мультимедійний бібліографічний бібліотечний продукт, що складається зі спеціально підібраного та масиву електронних документів, який розкриває та рекламує нові інформаційні ресурси, що надійшли до наукової бібліотеки з метою рекомендації користувачам для огляду, ознайомлення та використання. ЕВНН до фонду НБУВ публікуються на вебпорталі НБУВ. URL: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/new-books.
У період з червня 2019 р. по лютий 2024 р. було організовано 118ЕВНН, експоновано1739 образів електронних документів.
Організація виставок нових надходжень в традиційному та електронному вигляді сприяє оптимальному забезпеченню інформаційних потреб користувачів наукової бібліотеки, а також подальшому піднесенню іміджу НБУВ як провідного вітчизняного інформаційно-комунікаційного центру.

UDC 025.5:027.54(477)
DmytroUsherenko
ORGID https://orcid.org/0000-0002-0750-1794
Junior Research Associate,
service sector in general reading rooms
department of complex library service,
Vernadsky National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: demetro@ukr.net

EXHIBITIONS OF NEW ARRIVALS
AS AN IMPORTANT ASPECT OF SATISFYING
THE INFORMATION NEEDS OF USERS
VERNADSKY NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE

The main trends of the organization of the exhibition of new arrivals to the fund of the VernadskyNational Library of Ukraine in the context of satisfying the modern information needs of users of the scientific library are highlighted.
Keywords: new arrivals, exhibition of new arrivals, information needs, exhibition hall of new arrivals.