УЧАСТЬ МИКОЛИ ЩЕРБАКА В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ ГЕРПЕТОЛОГІЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ В ПРАЗІ: ЗА АРХІВНИМИ ДОКУМЕНТАМИ

ЗаявникШаповал Андрій Іванович (Україна)
КонференціяМіжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024)
ЗахідСекція 6. Архівна наукова спадщина України: шляхи інтеграції в європейський інтелектуальний простір
Назва доповідіУЧАСТЬ МИКОЛИ ЩЕРБАКА В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ ГЕРПЕТОЛОГІЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ В ПРАЗІ: ЗА АРХІВНИМИ ДОКУМЕНТАМИ
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

УДК 930.253 (Щербак М. М.)
Шаповал Андрій Іванович,
ORCID 0000-0003-1188-5142,
доктор історичних наук, старший науковий співробітник,
завідувач відділу археографії,
Інститут архівознавства,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
e-mail: shai196@ukr.net

УЧАСТЬ МИКОЛИ ЩЕРБАКА
В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ ГЕРПЕТОЛОГІЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ В ПРАЗІ:
ЗА АРХІВНИМИ ДОКУМЕНТАМИ

На основі аналізу документних джерел, що зберігаються в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, висвітлено участь М. Щербака в Європейській герпетологічній конференції в Празі у 1985 р.
Ключові слова: М. Щербак, особовий фонд, Інститут архівознавства, міжнародна наукова співпраця, герпетологія.

В особовому фонді українського зоолога, герпетолога, природоохоронця, музеєзнавця, члена-кореспондента НАН України М. Щербака (№ 295), що зберігається в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (далі − ІА НБУВ), відклався широкий комплекс документів, який висвітлює дієву співпрацю вченого з науковими установами, товариствами і дослідниками країн Європи та його активну участь у роботі європейських наукових форумів, передусім у галузі герпетології: листи, запрошення, програми, щоденникові записи, звіти та ін.

Протягом 19–23 серпня 1985 р. у Празі відбулася перша Європейська герпетологічна конференція, на якій розглядалися актуальні питання з вивчення амфібій і рептилій та було підсумовано тогочасні дослідження з герпетології.
Крім європейських учених у форумі взяли участь фахівці з США, Австралії, Індії, Нігерії, Куби та інших країн світу. Українських учених на Європейській герпетологічній конференції представляв доктор біологічних наук М. Щербак, який у 1978 р. став лауреатом премії імені Д. К. Заболотного АН УРСР за цикл робіт із систематики, екології та паразитофауни рептилій Палеарктики.

У фонді М. Щербака зберігаються щоденники, які вчений вів під час закордонних наукових відряджень, зокрема, до Болгарії (1964), Чехословаччини (1985, 1989), Німеччини (1987, 1990), Великобританії (1989), Швеції (1889, 1991), Австралії (1993, 1994) та Ізраїлю (1993, 1994). Відклалися й щоденникові записи, зроблені М. Щербаком протягом 18–25 серпня 1985 р., де вчений зафіксував свої враження від наукової поїздки до Чехословаччини та участі в роботі Європейської герпетологічної конференції. В архіві вміщено і звіт М. Щербака про його участь у науковому форумі. Аналіз цих документів, які вперше вводяться до наукового обігу, дає змогу розкрити внесок українського вченого у роботу Європейської герпетологічної конференції та визначити її значення для розвитку україно-європейської наукової співпраці, зокрема у галузі герпетології.

Робота наукового форуму розпочалася 19 серпня 1985 р. з виступів президентів Європейського герпетологічного товариства І. Айзельта (Австрія) і Американського герпетологічного товариства К. Ганса і вшанування найстарішого герпетолога Чехословаччини З. Шинкара.
М. Щербак взяв участь у роботі секції систематики амфібій і рептилій, засідання якої відбувалися у приміщенні Карлового університету. 20 серпня науковець виступив із доповіддю про геконів фауни СРСР і суміжних країн, яка дістала високу оцінку від колег і завдяки супроводжувальному широкому ілюстративному матеріалу привернула увагу багатьох фахівців.
Головним же результатом виступу М. Щербака стало вирішення на його користь суперечки з західнонімецьким ученим, завідувачем відділення герпетології Зоологічного науково-дослідного музею ім. Олександра Кеніга В. Беме, який не визнавав валідність палеарктичного виду геконів, яку визначив український учений. Отже, за М. Щербаком було закріплено пріоритет нової системи цієї групи ящірок.

Під час роботи наукового форуму 20 серпня 1985 р. відбулося засідання членів Європейського герпетологічного товариства, до складу якого входив і М. Щербак. На засіданні обрали нового президента товариства, яким став професор Б. Ланца з Італії. Українського ж герпетолога обрали до складу комісії Європейського герпетологічного товариства з охорони плазунів.
На конференції, спілкуючись із закордонними колегами, М. Щербак домовився про обмін колекційними матеріалами з Піренейського та Апеннінського півостровів. Вдалося домовитися і про отримання живого матеріалу, рідкісних і вимираючих видів плазунів для розведення у лабораторії Зоологічного музею, який тоді діяв під керівництвом М. Щербака у складі Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена АН УРСР, а саме – леопардового полоза, чисельність якого зменшувалася в Криму.
За кордоном М. Щербак звернув увагу на те, що деякі фахівці, перебуваючи в нашій країні як іноземні туристи, безконтрольно вивозили рідкісних плазунів. Повернувшись до України, учений став вимагати заборони на безконтрольний вивіз амфібій і рептилій іноземними туристами.

За підсумками роботи Європейської герпетологічної конференції, М. Щербак вважав, що дослідження вітчизняних фахівців відповідають світовим стандартам. Однак визнавав, що західні колеги мають кращі можливості (географічні умови) у збиранні матеріалу і використовують окремі передові методи з систематики плазунів, застосування яких варто було б поширити в нашій країні. У цілому ж європейський форум мав позитивні наслідки для розвитку герпетології в Україні.

Участь М. Щербака в Європейській герпетологічній конференції сприяла й зростанню авторитету українського вченого серед міжнародного наукового співтовариства, про що свідчать надіслані йому численні запрошення на наукові форуми з різних країн Європи. Так, М. Щербак став учасником Першого Всесвітнього герпетологічного конгресу, який відбувся 11–19 вересня 1989 р. у Кентербері (Великобританія), про що знов-таки зберігається масив документів у фонді вченого в ІА НБУВ.

Отже, в особовому фонді члена-кореспондента НАН України М. Щербака в ІА НБУВ міститься значний архівний ресурс, який дає змогу всебічно висвітлити міжнародну наукову діяльність ученого. Наукові досягнення видатного українського герпетолога дістали високу оцінку з боку європейських учених, про що свідчить і участь М. Щербака в Європейській герпетологічній конференції та його діяльність в Європейському герпетологічному товаристві.

UDC 930.253 (Shcherbak М. М.)
Andrii Shapoval,
ORCID 0000-0003-1188-5142,
Doctor of Historical Sciences, Senior Research Associate,
Head of the Department of Archaeography,
Institute of Archival Studies,
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
e-mail: shai196@ukr.net

PARTICIPATION OF MYKOLA SHCHERBAK
IN THE EUROPEAN HERPETOLOGICAL CONFERENCE IN PRAGUE:
ACCORDING TO ARCHIVE DOCUMENTS

On the basis of the analysis of documentary sources stored in the Institute of Archival Studies of the V. I. Vernadsky National Library of Ukraine, the participation of M. Shcherbak’s in the European Herpetological Conference in Prague in 1985 is highlighted.
Keywords: M. Shcherbak, private fond, Institute of Archival Studies, international scientific cooperation, herpetology.