НАЦІОНАЛЬНА БІБІЛОТКА УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ЯК ЦЕНТР ЗБЕРЕЖЕННЯ ПЕРІОДИКИ НАН УКРАЇНИ 20-Х РОКІВ ХХ СТ.
Заявник | Шекера Петро Іванович (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 2. Інформаційні ресурси та сервіси бібліотек: потенціал міжнародної інтеграції |
Назва доповіді | НАЦІОНАЛЬНА БІБІЛОТКА УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ЯК ЦЕНТР ЗБЕРЕЖЕННЯ ПЕРІОДИКИ НАН УКРАЇНИ 20-Х РОКІВ ХХ СТ. |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | не завантажено |
Тези доповіді
УДК 027.54(477-25)НБУВ:025.7/.9:004.65:[050:001.32(477)]”192”
Петро Шекера,
https://orcid.org/0000-0001-9886-0495
науковий співробітник,
відділ комплексного опрацювання документів,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, (м. Київ, Україна),
просп. Голосіївський, 3, Київ, 03039, Україна
e-mail: shekerapt@nbuv.gov.ua
НАЦІОНАЛЬНА БІБІЛОТКА УКРАЇНИ ІМЕНІ
В. І. ВЕРНАДСЬКОГО ЯК ЦЕНТР ЗБЕРЕЖЕННЯ ПЕРІОДИКИ НАН УКРАЇНИ 20-Х РОКІВ ХХ СТ.
Проаналізовано журнали та збірники НАН України періоду 20-х років ХХ-го століття. Продемонстрована робота з внесенням бібліографічних записів ретроспективної частини академічних журналів цього періоду. Запланована робота з оцифрування періодичних видань з ціллю доступу їх до користувачів і збереження фонду як безцінного багатства України.
Ключові слова: рекаталогізація, академічні журнали 20-х років минулого століття, історіографія, електронний каталог журналів НБУВ.
Актуальність у науковому дослідженні періодики Національної академії наук України даного періоду є потреби користувачів для вивчення безпосередніх джерел і використання останніх у своїх творчих доробках. Серед усіх бібліотек, які існують у сфері НАНУ головне місце займає Національна бібліотека України імені Вернадського (НБУВ). Основна частина академічних журналів та збірників всього періоду існування Академії наук України зберігаються на полицях фондосховища НБУВ. З самого початку видавничої діяльності Академії наук до Бібліотеки надходив обов’язковий примірник всіх видань. В першу чергу це стосувалося журналів і збірників праць, більшість з яких НБУВ отримувала навіть в кількох примірниках.
Серед академічних журналів та збірників, які виходили в 20-ті роки минулого століття варто відмітити такі видання: "Записки Історично-філологічного відділу ВУАН" (1923), "Записки Соціально-економічного відділу ВУАН" (1923), "Вістник Одеської комісії краєзнавства при Всеукраїнській академії наук” (1924), «Журнал бібліотекознавства та бібліографії» (1927), «Народна творчість та етнографія» (1925), «Україна» (1924), «Український ботанічний журнал» (1921), «Український хімічний журнал» (1925). Вийшло в друк 26 томів «Записок Історично-філологічного відділу» і 130 чисел збірників, 6 томів «Етнографічного Збірника», 15 бюлетенів, 2 томи «Історично-географічного збірника». Головна бібліотека НАН України має перелічені видання у книгосховищі на збереженні.
Розглядаючи питання академічних періодичних видань даного періоду, потрібно умовно розмежувати їх на дві категорії: перша – видання, які припинили своє існування до 1930-го р. і друга – журнали та збірники, що продовжують свою видавничу діяльність і сьогодні.
В кінці 20-х років ХХ ст. в СРСР сталінський уряд посилив політичний тиск на всі верстви населення, особливо це стосувалося культурних та наукових діячів. В Радянській Україні розпочався «великий терор» з боку уряду, всі наукові установи зазнали фатальних змін. Перш за все гоніння та утиски стосувалися суспільно-гуманітарних підрозділів Академії наук, які очолювали М. Грушевський та А. Кримський. Були ліквідовані гебраїстична та історико-археографічна комісії, а також всі наукові товариства Всеукраїнської академії наук. Вподовж цих «жахливих років» були закриті журнали та наукові збірники, зокрема “Україна” (1914–1930), “Етнографічний вісник” (1925-1930), «Записки Історично-філологічного відділу ВУАН» (1923--1931), "Записки Соціально-економічного відділу ВУАН" (1923–1927), "Вістник Одеської комісії краєзнавства при Всеукраїнській академії наук” (1924–1930) та ін.
Невелика кількість академічних журналів видається з періоду, який розглядається, тобто з початку свого існування і до сьогодні. Це такі видання: «Вісті Всеукраїнської академії наук» (1928), «Народна творчість та етнографія» (1925), «Український ботанічний журнал» (1921), «Український хімічний журнал» (1925). Всі видання обох категорій розподілу є в НБУВ і з їх наявністю можливий варіант ознайомлення користувачеві в електронному каталозі журналів і продовжуваних видань Бібліотеки. Щодо ретроспективних видань, які мають цінність деякі журнали та збірники оцифровані і на сайті «Електронна бібліотека «Україніка» користувач може отримати текст номерів або випусків за допомогою онлайну. Це такі видання: журнали «Бібліотечний журнал» (1925–1926), «Етнографічний вісник» (1925–1930), «Україна» (1924–1926), а також збірник «Записки Історично-Філологічного відділу Української академії наук» (1919–1931). В подальшому планується оцифрування всіх ретроспективних періодичних видань НАН України, які зберігаються на полицях головного фондозбереження України.
Науковці та спеціалісти сектору каталогізації періодичних та продовжуваних видань НБУВ протягом останніх років займаються рекаталогізацією карткового каталогу бібліотеки, заносячи назви видань і номери до електронного каталогу. Продовжуючи дану тематику, потрібно наголосити, що левова частина такої роботи складає ретроспективна каталогізація, в основу якої покладено складання бібліографічного запису документа, що зберігається у фонді, після його опрацювання de visu. Здійснення продуктивної праці з ретрокаталогізація періодичних видань в електронну форму можливе лише за допомогою основних каталогізаційних процесів: бібліографічне описування документа, індексування в систематичній формі, відображення їх в електронній формі, створення короткої анотації. Наводячи довідки «de visu» кожного видання, каталогізатори занотовують у кожному інвентарному записі фізичне пошкодження номера або випуску, спареність номерів, находження примірника в підшивці, дублетність тощо.
Одне з основних завдань бібліотеки – внесення всієї ретроспективної частини академічної періодики і створення у майбутньому повного каталогу періодичних видань НАНУ.
Деякі інститутські бібліотеки НАН України здійснюють ретроспекцію журналів та збірників, проте їх робота не виходить на рівень міжнародного значення. Академічні періодичні видання 20-х років минулого століття мало відображені на пошукових сайтах. Відділ комплексного опрацювання документів (ВКОД) НБУВ згідно наукового плану Інституту інформаційних технологій НБУВ доповнює базу даних ретроспективною частиною журнальних видань НАНУ за «Списками праць», «Каталогами», зокрема виданим Всеукраїнською академією наук у 1930 р. «Систематичний каталог видань Всеукраїнської академії наук 1918–1929».
Для наукової і творчої праці користувачів НБУВ необхідна інформація про академічні журнальні видання 20–30-х рр. ХХ ст. Науковці та спеціалісти ВКОД прикладають максимум зусиль для рекаталогізації періодики Академії наук даного періоду. З ціллю збереження і доступності змісту номерів журналів після їх ретроспекції і внесення всієї інформації про видання до бази даних в недалекому майбутньому планується оцифрування текстів номерів журналів і збірників.
UDC 027.54(477-25)НБУВ:025.7/.9:004.65:[050:001.32(477)]”192”
Petro Shekera,
https://orcid.org/0000-0001-9886-0495,
Researcher,
Department of Complex Processing of Documents
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine (Kyiv, Ukraine)
V. I. VERNADSKYI NATIONAL LIBRARY OF UKRAINE AS A CENTER FOR THE PRESERVATION OF PERIODICALS OF THE NAS OF UKRAINE FROM THE 20S OF THE XX CENTURY.
Journals and anthologies of the National Academy of Sciences of Ukraine from the period of the 20s of the 20th century were analyzed. Demonstrated work with the entry of bibliographic records of the retrospective part of academic journals of this period. Planned work on the digitization of periodicals with the aim of making them accessible to users and preserving the fund as a priceless treasure of Ukraine.
Keywords: rearchalogization, academic journals of the 20s of the last century, historiography, electronic catalog of VNLU journals.
V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine (Kyiv, Ukraine)
3, Holosiivskyi ave., Kiyv, 03039, Ukraine
e-mail: shekerapt@nbuv.gov.ua
Ми в соціальних мережах