Органи місцевого самоврядування в консолідації пам’яті про захисників України
Заявник | Плющик Оксана Валентинівна (Україна) |
---|---|
Конференція | Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір» (2024) |
Захід | Секція 5. Українська біографіка воєнної доби: класичні/новітні підходи та інтеграція в міжнародний простір |
Назва доповіді | Органи місцевого самоврядування в консолідації пам’яті про захисників України |
Інформація про співдоповідачів | |
Презентація | не завантажено |
Стаття | Завантажити статтю |
Тези доповіді
УДК 929:351/355.1[316.7+304/004.77]
Плющик Оксана Валентинівна,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-3725-0869,
кандидатка філологічних наук, доцентка,
старша наукова співробітниця,
відділ теорії та методики біобібліографії,
Інститут біографічних досліджень,
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,
Київ, Україна
е-mail: o.pliushchyk@gmail.com
ОРГАНИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
В КОНСОЛІДАЦІЇ ПАМ’ЯТІ ПРО ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ
Розглянуто та прокоментовано діяльність в Україні органів місцевого самоврядування (сайти територіальних громад, місцевих (міських і селищних) рад, державних адміністрацій, офіційні сайти міст) по роботі щодо збереження пам’яті про загиблих захисників.
Ключові слова: органи місцевого самоврядування, захисники України, збереження пам’яті, консолідація, меморіальна культура.
Повномасштабна російсько-українська війна скоригувала певні ідеї, устремління та розв’язала/загострила питання у вирішенні багатьох проблем на різних рівнях. Так бажання широко представити загиблих захисників України (їх біографії, історії життя/боротьби/загибелі) з метою їх комеморації та меморіалізації суспільство консолідувалося: активізувалася діяльність різних державних і громадських організацій, бібліотек, освітніх і наукових закладів, раніше діючих і новостворених проєктів, територіальних громад, місцевих рад та ін. Біограми й наративи комбатантів не тільки представлені у вуличному просторі (артінсталяціями, муралами, стендами, стінами пам’яті, алеями слави/героїв тощо), а й на сайтах як державних структур, так і приватних. Історія твориться «по гарячих слідах», «тут і зараз», оскільки така необхідність важлива в швидкому реагуванні на події, зокрема, і з метою вшанування й збереження пам’яті про наших захисників. І якщо устрій освітніх закладів і бібліотек, маючи з основних функцій – виховну й дидактичну – більшістю спрямований на молоде покоління, то діяльність інших провадить свою діяльність серед широких мас населення. На часі постає актуальне питання щодо вироблення меморіальної культури: важливо не ігнорувати історію своєї країни, що складається з біографій та наративів кожної людини, а створювати та проживати її як частину ідентичності. Ставлення до учасників бойових дій – живих і загиблих – це чинник спільної історії, індивідуальної й колективної пам’яті.
Поруч із такими державними структурами як освітні заклади й бібліотеки активно працюють з метою збереження пам’яті про загиблих захисників і органи місцевого самоврядування. У Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що «Первинним субʼєктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста» (р. І, ст. 7). Власне така форма організації роботи на місцях гарантує, наданим державою, права й самостійні вирішення питань локального значення в межах Конституції й законів нашої країни. Територіальні громади адміністративних одиниць як безпосередньо, так і через свої ради, міські, сільські, селищні, районні й обласні, та їхні виконавчі органи чинні в інтересах співвітчизників (р. І, ст. 1). Отже, одним із напрямків по збереженню пам’яті за загиблими захисниками України в публічному просторі є сайти територіальних громад, міських, сільських, селищних, районних і обласних рад, державних адміністрацій, а також сайти міст і містечок, що підпорядковуються державним структурам.
Так Куликівська громада Чернігівська області (http://surl.li/ozcwdk) у рубриці «Герої не вмирають» розміщує інформацію про 49 загиблих земляків. Контент «Сторінка пам’яті загиблих Героїв Горохівської громади» (http://surl.li/ecctdt) надає стислі повідомлення про 41 військовослужбовця. Але тут підібраний бекграунд для всіх портретів об’єднує два його значення: він слугує кольором фону, який водночас символізує й походження чоловіків (синьо-жовтий колір: небо з білими хмаринками та колоски пшениці), і їх минуле, що плекала Вітчизна, залишивши слід у характері й звичках, сформувавши світогляд і навички. Відомостей мало, і біограми зазначають: дати життя і смерті, місця народження та смерті, а також вказано статус осиротілих рідних (дружина, батьки, діти та ін.).
Своєрідні меморіали пам’яті на сайтах створили міські ради. Приміром, контент Болехівської міської ради (Івано-Франківська область) «Герої російсько-української війни – славні сини Болехівської землі» містить вступне слово: «Історію творять Герої, які ходять поміж нас… Вони з нашого міста, наших сіл, з однієї вулиці чи двору...Тематика цієї рубрики присвячена українським Героям сучасності, що творять історію рідної Болехівщини» (http://surl.li/gajjvj). І портрети полеглих захисників не тільки з бекграундом (біло-голубий фон, ніби старовинні фото, тільки в кольорі, український національний трезуб і герб міста Болехів), а й повними даними дат життя і смерті та місця служби й загибелі – під жовто-блакитною стрічкою. Посилання на розширену інформацію про військовослужбовця є в кожного, а також (за наявності, але в більшості) відеозаписи зустрічі та прощання на похованні (сторінка Yuotube Болехівської міської ради), і дуже багато світлин з цих сумних подій. На сторінці захисника можна залишати і коментарі. Варто зазначити, що інформація про загиблих не тільки засвідчена безпосередньо на сайті міської ради, а й на інших контентах ЗМІ – інтернет-газетах, соціальних мережах, суспільно-політичних інформаційних інтернет-виданнях, сайтах закладів і установ, де навчалися/працювали чоловіки, окремо створеному сайті пам’яті тощо.
У травні 2023 року на сайті Дубенської міської ради створено сторінку «Герої міста Дубно» (http://surl.li/uzuewe), де представлено інформацію про близько 60-ти загиблих військовослужбовців. У Новинах вебресурсу зазначено, що «Розділ створено на виконання відповідного депутатського запиту, з рідними полеглих воїнів узгоджено формат та зміст повідомлення про кожного захисника України. Розроблена сторінка містить світлини та біографічні дані Героїв-дубенчан, обставини їхньої загибелі та приналежність до бойових підрозділів Збройних Сил України, отримані відзнаки та нагороди» (http://surl.li/qivhve). Більшість повідомлень про загиблих осіб містить посилання на соцмережу Facebook «Дубно – влада – онлайн» з текстом і презентацією світлин прощання.
На превеликий жаль, війна продовжується. Україна несе багато людських втрат на полі бою. Точаться дискусії серед науковців, рідних загиблих, співробітників установ і закладів щодо можливостей і необхідності встановлення пам’ятних знаків, меморіалів, наповнення контентів тощо. Акцентується на тому, що після закінчення воєнних дій зросте потреба в системі організації, інструментарію, засобів і способів по збереженню пам’яті за загиблими захисниками України, але всі єдині в одному: важливо на цьому етапі війни створювати та підтримувати будь-які починання й проєкти в цьому напрямку, щоб не втрачати зв’язок із сім’ями й друзями полеглих та фіксувати актуальну інформацію, об’єднуючи зусилля різних установ і закладів, організацій та ін. Зокрема органи місцевого самоврядування, маючи реєстри, списки, запити/звернення тощо, можуть провадити подібні дії, оскільки саме вони найповніше володіють інформацією щодо своїх земляків,.
UDC 929:351/355.1[316.7+304/004.77]
Oksana Pliushchyk,
ORCID https://orcid.org/0000-0002-3725-0869,
Candidate of Philological Sciences,
Associate Professor, Senior Researcher,
Department of Theory and Methodology of Biobibliography,
Institute of Biographical Research,
V.I. Vernadskyi National Library of Ukraine,
Kyiv, Ukraine
е-mail: o.pliushchyk@gmail.com
LOCAL GOVERNMENTS IN THE CONSOLIDATION
OF THE MEMORY OF THE DEFENDERS OF UKRAINE
The activity of local self-government bodies in Ukraine (websites of territorial communities, local (city and town) councils, state administrations, official websites of cities) on preserving the memory of fallen defenders was reviewed and commented on.
Keywords: local self-government bodies, defenders of Ukraine, preservation of memory, consolidation, memorial culture.
Ми в соціальних мережах