Передкаталогізаційна модель бібліографічного запису

ЗаявникВласова Тетяна Юріївна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
Західне вказано
Назва доповідіПередкаталогізаційна модель бібліографічного запису
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

Бібліографічний запис є результатом дослідницької діяльності та інтелектуальних зусиль фахівців з галузі каталогізації. Формування бібліографічного запису на такі складні об’єкти каталогізування як багатотомні, серіальні видання, матеріали конференцій, збірники наукових праць тощо потребують складання передкаталогізаційної моделі, яка по суті є формально-логічним представленням бібліографічного образу документа.
При створенні предкаталогізаційної моделі необхідно дотримуватись певних принципів:
1. Точність передбачає, що всі бібліографічні дані повинні відповідати відомостям, що містяться в об’єкті каталогізування.
2. Повнота забезпечує повний набір даних, що надає можливість ідентифікувати документ та визначити його відмінність від інших подібних.
3. Єдність опису означає, що склад бібліографічних відомостей, їх форма і послідовність мають бути стандартизованими.
4. Дотриманість чіткої методики подання бібліографічних даних.
Створення передкаталогізаційної моделі є комплексним процесом, складовими якого є аналіз документа, виявлення потрібної інформації, визначення необхідного набору елементів бібліографічного опису та контрольованих точок доступу. Останні є елементами бібліографічних записів, які забезпечують достовірний результат пошуку бібліографічних і авторитетних записів і пов’язаних з ними документів та обмежують результати пошуку.
Результатом створення такої моделі є записана за певними правилами множина бібліографічних даних, що ідентифікують документ, а саме чітке позначення міток полів/підполів у форматі подання бібліографічних даних.
Елементи бібліографічного опису визначаються у відповідності до ДСТУ ГОСТ 7.1-2006. Основою формування контрольованих точок доступу є файли авторитетних записів імен осіб та найменування організацій.
Найбільш складним процесом при складанні предкаталогізаційної моделі бібліографічного запису є формування точок доступу та визначення, яка з них слугуватиме заголовком бібліографічного запису.
Послідовність операцій даного процесу виглядає наступним чином: аналіз документа як об’єкта каталогізації, вибір даних, які потребують створення контрольованих точок доступу (імена осіб, зокрема «авторів особливих категорій», найменування організацій, конференцій тощо), перевірка наявності даних про вказані об’єкти в авторитетному файлі, а саме відповідні авторитетні записи.
Якщо в авторитетному файлі потрібні авторитетні записи існують, контрольована точка доступу вноситься до предкаталогізаційної моделі бібліографічного запису. У випадку відсутності необхідної інформації здійснюється процес створення нового авторитетного запису. Слід зауважити, що точки доступу в авторитетному файлі можуть потребувати певної актуалізації, тоді каталогізатор приймає рішення про формування пропозицій про редагування авторитетного запису.
В контексті вищезазначеного робота з визначення контрольованих точок доступу набуває інтелектуального значення, оскільки каталогізатор постійно працює з декількома джерелами їх формування (документ, що є об’єктом опису, авторитетні файли, довідкові та інтернет ресурси) і приймає рішення щодо вибору правильного формулювання з метою ідентифікації осіб, організацій, встановлення прийнятих форм прізвищ, імен, найменувань. Крім того, він має бути обізнаним у правилах каталогізації, стандартах та форматах представлення бібліографічних записів.
Таким чином, створення предкаталогізаційної моделі бібліографічного запису є запорукою високої якості інформаційних масивів електронних каталогів.