Нормативне забезпечення каталогізаційної діяльності в умовах трасформації бібліотечної технології

ЗаявникТкаченко Олександра Петрівна (Україна)
ФорумМіжнародна наукова конференція «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів» (2013)
Західне вказано
Назва доповідіНормативне забезпечення каталогізаційної діяльності в умовах трасформації бібліотечної технології
Інформація про співдоповідачів
Презентаціяне завантажено
Статтяне завантажено


Тези доповіді

025.32(083.7) Ткаченко О. П., м.н.с., НБУВ


Нормування праці каталогізатора за умов трансформації бібліотечно-інформаційної технології


Сучасні досягнення в сфері інформаційно-комунікативних технологій та розвиток засобів автоматизації впливають на сутність праці каталогізатора та нормування каталогізаційних процесів. І, якщо основні завдання відділу каталогізації НБУВ залишаються майже незмінними на протязі певного часу, то технологія виконання цих завдань останнім часом суттєво змінилась.
Переведення інформаційної технології формування та ведення електронного каталогу НБУВ на САБ «ІРБІС» надало можливість принципово по-новому вимірювати трудовитрати на створення каталогізаційного запису.
До цього часу існує підхід поелементного обліку введеної бібліографічної інформації. Так, на підставі «Міжгалузевих норм часу на роботи, що виконуються у бібліотеках», складання основного бібліографічного запису нормується за шістьма категоріями в залежності від кількості елементів бібліографічного опису. Нова інформаційна технологія надає можливість по знакового обрахування процесу введення бібліографічної інформації до каталогізаційного запису. Для прикладу співставимо такий елемент бібліографічного опису, як «відомості, що пояснюють назву»:
1. Менеджмент : метод. вказівки до практ. занять та самост. роботи для студ. І курсу спец. 7.050102 – економічна кібернетика;
2. Терновий вінець : поезії .
В першому випадку відомості, що пояснюють назву нараховують 84 знаки, в другому – 6. Час, що потрібен для їх занесення до каталогізаційного запису має суттєву різницю. Однак, за існуючою нині системою обрахування, норма трудовитрат в обох випадках буде однаковою.
Впровадження САБ «ІРБІС» вплинуло і на технологічні процеси відділу, які були пов’язанні з використанням традиційних карткових каталогів. Це, насамперед, стосується роботи з дублетними примірниками книг та дублетними і архівними примірниками періодичних видань (після консервування карткового каталогу архівного примірника українських видань в грудні 2012 р., опрацювання книжкових архівних примірників здійснюється у відділі комплектування).
Трансформація технології опрацювання документів привела до змін технологічних процесів: частину елементів, пов’язаних з використанням карткових каталогів, було заміщено новими елементами.
Наприклад, процес шифрування дублетних примірників книг за традиційною (з використанням карткового каталогу) технологією мав наступні елементи:
- аналіз, перевіряння, звіряння документа на дублетність за службовим алфавітним каталогом;
- приписування дублету в каталог: проставляння інвентарного номеру на звороті картки основного опису, перенесення шифру та екземплярності на документ.
Після оптимізації процесу шифрування дублетних примірників книг, він складається з наступних елементів:
- звіряння документу на дублетність за електронним каталогом;
- перенесення шифру та екземплярності на документ на підставі робочої бази даних.
Тобто, маємо два технологічно різні процеси під однією назвою і нормами їх виконання, які не відповідають дійсності.
Аналіз існуючої системи норм часу на каталогізаційні процеси показав, що існує нагальна потреба в оновленні їх у відповідності до вимог часу. Враховуючи значні зміни в технологічних процесах, доцільність нових принципів нормування очевидна.